Корупція в Україні може бути більшою проблемою для банків, ніж ризики війни. Це велика перешкода для перемоги України в війні, а також те, що гальмує проєкти реконструкції країни. Про це в інтерв'ю Радіо Свобода розказав уповноважений чеського уряду з питань відновлення України Томаш Копечний.
"Коли ми звертаємося до банків, які надають фінансування для будь-яких проєктів, які ми хочемо робити разом, чи з енергопостачання децентралізованих установок, наприклад, комбінованих теплоелектростанцій, чи для систем очищення води, чи навіть надання фінансування для сфери охорони здоров’я, наприклад, модернізації деяких лікарень – для всіх цих речей ми бачимо загальну тенденцію корупційних ризиків, яка просто неминуча, і вона вже тут у повному розквіті", - зазначив він.
Наслідок - за корупцію будуть платити майбутні покоління українців
За його словами, партнери України відходять від грантових схем до позик.
"Коли ми дивимося на загальну підтримку з боку ЄС, з боку США, з усього світу, основна частина грошей полягає не в пожертвах, а в позиках", - каже він.
"Вся історія проєктів з відновлення України вже зараз зосереджена на тому, як мотивувати приватний сектор не тільки експортувати – це легко, тому що вам за це платять, – але і брати на себе фінансові ризики. Тож ми більше говоримо про фінансові установи, банки, які хочуть інвестувати в Україну, які хочуть надати свої фінансові інструменти, такі, як гарантії за кредитами", - додав уповноважений чеського уряду.
Відсутність всім зрозумілих правил стримує розвиток
"Більшість проєктів зазвичай або сповільнюються, або повністю зупиняються через відсутність ясності щодо правил, яких дотримується кожен банк (український - ред.), а саме: щодо законодавства про боротьбу з відмиванням коштів та і загальних підходів щодо фінансових операцій. І поки це не до кінця зрозуміло для західних банків, для західних страхових компаній, для західних фондів, які прив’язані до міжнародної фінансової системи, ніхто не захоче у такі угоди входити", - зазначив він.
За його словами, корупція розчаровує самих українців, а також розчаровує міжнародних донорів.