Міністр оборони Німеччини назвав розрив двох оптоволоконних кабелів у Балтійському морі актом саботажу проти європейських країн, які підтримують Україну у війні проти Росії. Один підводний кабель, що з’єднує Фінляндію та Німеччину, був перерізаний у понеділок, а інший, який пролягає між Литвою та Швецією, був обірваний увечері в неділю.
Пошкодження порушили передачу деяких даних, але не поставили під загрозу підключення до Інтернету чи безпеку жодної з країн, заявила влада.
"Ніхто не вірить, що ці кабелі були обірвані випадково", - заявив журналістам міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус перед зустріччю представників європейської безпеки в Брюсселі.
Він не вірив, що будь-який з кабелів міг бути пошкоджений кораблями, які випадково скинули якір. «Тому ми повинні заявити — без конкретних відомостей про те, хто відповідальний — що це була гібридна акція», — сказав він. «І ми повинні припустити, не будучи певними, що це була диверсія».
Відтоді, як у лютому 2022 року почалося повномасштабне вторгнення, у Європі зростає занепокоєння щодо того, що Росія може розпочати проти неї гібридну війну у відповідь за допомогу Україні у захисті. Повідомлялося, що російські кораблі перебувають у Балтійському та Північному морях поблизу районів критичної інфраструктури під водою.
Міністерства закордонних справ Фінляндії та Німеччини виступили зі спільною заявою, в якій висловили стурбованість у зв'язку з обірваним кабелем між їхніми країнами.
«Наша європейська безпека перебуває під загрозою не лише через агресивну війну Росії проти України, а й через гібридну війну з боку зловмисників», – йдеться у заяві та додається, що розслідування триває. «Захист нашої спільної критичної інфраструктури є життєво важливим для нашої безпеки та стійкості наших суспільств».
Значна частина життєво важливої світової інфраструктури передачі даних пролягає вздовж дна океану сотнями скловолоконних кабелів товщиною приблизно з садовий шланг. Чиновники все більше хвилюються про те, як захистити їх від того, щоб вони не стали мішенями в конфліктах по всьому світу. Минулого року слідчі у Фінляндії та Естонії заявили, що китайський контейнеровоз пошкодив підводний кабель, витягнувши якір, але не визначили, чи було це пошкодження випадковим чи навмисним.
Пошкодження кабелю, що сполучає столицю Фінляндії Гельсінкі з Ростоком у Німеччині, сталося на південний схід від шведського острова Оланд, за межами звичайних судноплавних маршрутів. За словами влади, це був перший випадок пошкодження кабелю довжиною приблизно 730 миль з моменту його введення в експлуатацію в 2016 році.
Кабель належить комунікаційній компанії Cinia, більша частина якої належить фінській державі.
Два роки тому був підірваний газопровід Nord Stream , який пролягає поблизу фінсько-німецьких оптоволоконних кабелів. Влада ще не з’ясувала, хто стоїть за його знищенням, хоча німецька прокуратура видала ордер на арешт українця.
Ситуація цього тижня не представляла загрози безпеці Фінляндії, оскільки країна пов’язана із зовнішнім світом через багато каналів передачі даних, сказав Самулі Бергстрьом, директор Національного центру кібербезпеки Фінляндії.
Пошкодження кабелю між Литвою та Швецією, який перетинає фінсько-німецький кабель, тимчасово спричинило зниження швидкості Інтернету в Литві, перш ніж техніки перенаправили трафік, повідомила телекомунікаційна компанія Telia громадському мовнику країни LRT.
Минулого тижня британський флот спостерігав за трьома російськими кораблями, які проходили через Ла-Манш. Серед них «Янтарь», російське океанографічне науково-дослідне судно, яке оснащене двома самохідними глибоководними підводними апаратами, які здатні перерізати підводні кабелі.
Американські чиновники роками попереджали , що російська кібератака на Сполучені Штати може включати розрив волоконно-оптичних кабелів у важкодоступних місцях, щоб зупинити комунікації, від яких залежать уряди, економіка та громадяни Заходу.
Фінські аналітики також висловили побоювання, що Росія може вдатися до диверсій у відповідь на нещодавнє рішення Вашингтона дозволити Україні використовувати ракети дальньої дії. У понеділок виповнився рік, як Фінляндія закрила свій кордон з Росією.