Парламент Естонії у середу ухвалив у першому читанні законопроєкт про зміну конституції, що передбачає припинення права голосу громадян РФ і Білорусі на виборах у місцеві самоврядування.
Про це, як пише "Європейська правда", повідомляє Postimees.
Схвалений законопроєкт передбачає, що право голосу мають мати громадяни Естонії, які постійно проживають у країні, особи без громадянства, громадяни країн ЄС і громадяни країн-членів НАТО, які постійно проживають у країні.
Соціал-демократи були раніше проти зміни конституції, проте під натиском партнерів виявилися змушені погодитися на компроміс, що передбачає збереження права голосу для власників сірих паспортів.
"Праві партії хотіли б забрати право голосу у всіх громадян третіх країн і негромадян.
У ситуації, де серед правих політиків як від опозиції, так і з коаліції, є консенсус, ми можемо лише вчинити відповідально і запропонувати конструктивне рішення.
Саме таким є збереження права голосу для негромадян", – заявляв раніше міністр інфраструктури, соціал-демократ Володимир Свєт, який запропонував своїй партії цей варіант.
Зараз правом голосу на місцевих виборах володіють усі постійні жителі Естонії незалежно від громадянства, які досягли віку 16 років.
У серпні 2023 року Міністерство юстиції Естонії вже готувало законопроєкт про обмеження права жителів Естонії з російським громадянством на участь у місцевих виборах, проте його не скерували на обговорення в уряд через розбіжності в частині відповідності законопроєкту конституції Естонії.
У жовтні 28 депутатів естонського парламенту ініціювали зміни до конституції щодо права голосу громадян Росії, яким вони можуть користуватись на місцевих виборах як резиденти країни.