Як жартують американці, «другий Місяць» Землі не залишився на День подяки, але відвідав «родину» напередодні. Вчені підтвердили правильність неофіційної назви астероїда 2024 PT5.
Вивчення астероїда, котрий покине довкілля Землі у понеділок, 25 листопада, показує, що він створений з матеріалу, викинутого зі справжнього Місяця після одного з давніх зіткнень, після якого супутник Землі вкрився кратерами. Провідна теорія формування Місяця, яка називається «гіпотеза гігантського зіткнення», припускає, що Місяць з’явився приблизно 4 млрд років тому внаслідок викиду з Землі розплавленого матеріалу, який згодом охолов і конденсувався. Це означає, що Земля, ймовірно, також є «матір’ю» й «другого Місяця».
«Є кілька доказів того, що цей астероїд може мати місячне походження. Поточні дослідження свідчать про його швидке обертання з періодом менше однієї години, що можна очікувати, якщо 2024 PT5 є великою брилою з поверхні Місяця або фрагментом більшого об’єкта», — каже Карлос де ла Фуенте Маркос, провідний автор відкриття та професор Мадридського університету Комплутенсе.
Про місячне походження астероїда також свідчить його спектр. Згідно з ним хімічний склад 2024 PT5 добре збігається з місячним матеріалом, раніше доставленим на землю космічними місіями.
Небесний об’єкт походить від вторинного поясу астероїдів Арджуни, що складається з каменів, які рухаються по орбіті навколо Сонця, дуже схожій на орбіту Землі, та знаходяться на середній відстані приблизно 150 млн км від нашої зірки.
«Деякі об’єкти поясу астероїдів Арджуни можуть наближатися до Землі на близьку відстань, приблизно у 4,5 млн км, та з відносно низькою швидкістю, менше ніж 3540 км/год. Астероїд 2024 PT5 не описує повну орбіту навколо Землі. Ви можете сказати, що якщо справжній супутник схожий на покупця, який купує товари в магазині, то такі об’єкти, як 2024 PT5, просто дивляться на вітрини», — пояснює професор Маркос.
Мандрівки «маленького Місяця» поділяються на дві категорії. Це події з тривалим перебуванням біля Землі, під час яких астероїд здійснює один або кілька повних обертів навколо нашої планети протягом одного або кількох років, і короткі наближення, під час яких тіло не робить жодного повного обертання. Останні тривають дні, тижні або навіть кілька місяців.
Умови для обертання (відстань 4,5 млн км, та 3540 км/год) були виконані астероїдом 29 вересня 2024 року. «Гостювання» 2024 PT5 завершиться сьогодні 25 листопада), коли гравітація Сонця порушить його орбіту. Астероїд повернеться до своєї «другої родини» — поясу Арджуни.
Завдяки астрометрії, отриманій з обсерваторії Тейде, визначення орбіти 2024 PT5 було значно покращено. Це дало змогу дізнатися, що вивчення астероїда можна буде продовжити, коли він ще раз наблизиться до Землі 9 січня 2025 року.
Також дослідження засвідчує, що свідчити про те, що інші тіла в поясі астероїдів Арджуни теж завдячують своїм походженням Місяцю.
«У сценарії утворення місячного викиду 2024 PT5 може бути великою брилою з поверхні Місяця, яка була викинута у простір після події утворення кратерів, згодом динамічно розвиваючись до орбіти в межах поясу астероїдів Арджуна. Цей об’єкт допоміг усвідомити, що місячні викиди, ймовірно, є основним джерелом матеріалу, який утворює пояс астероїдів Арджуна», — каже Маркос.
Дослідження прийняте для публікації в журналі Astronomy & Astrophysics та доступну в репозиторії препринтів arXiv.
Джерело: Space.com