Криптовалютний ринок наприкінці 2024 року нарешті увійшов у бичачу фазу. Це дає безліч можливостей, але користувачі без досвіду можуть легко розгубитись і стати жертвами власної малообізнаності або жадібності. Тому інвестування посеред «зеленого» моря вимагає грамотного підходу. Дотримуючись правил диверсифікації, дослідження проєктів, управління ризиками, та обраної стратегії, можна захистити свої активи та отримати гарний прибуток.
Найголовніше правило: ніколи не інвестуйте більше, ніж готові втратити. А тепер перейдімо до короткого огляду крипторинку, ризиків та засобів захисту інвестицій.
Зміст
- 1 Нарешті ріст
- 2 Як не впасти у депресію через меми
- 3 Загальні рекомендації з торгівлі криптовалютами
- 4 «Червоні» прапорці
Нарешті ріст
Наближення календарної зими збіглося з кінцем криптозими. Останні місяці виявились дуже жвавими та насиченими подіями. Біткоїн (BTC) щодня оновлює історичні максимуми та впевнено рухається до позначки у $100 тисяч після перемоги Дональда Трампа на виборах президента США. А за ним тягнуться вгору й альткоїни.
Важливі цифри:
- Новий історичний рекорд біткоїна (BTC): $99,317.
- Новий історичний рекорд Solana (SOL): $264.64.
- Чотирирічний максимум Ripple (XRP): $1.6350.
- Новий історичний рекорд TRON (TRX) $0.2248.
- Новий історичний рекорд Sui (SUI): $3.94.
Ключові події 2024 року:
- Загальна капіталізація крипторинку сягнула: $3.33 трлн.
- Затверджено ETF для ETH та BTC.
- Подано заявки на ETF для SOL та XRP.
- BTC став 7-м активом у світі за капіталізацією.
- З’явились тисячі нових мемних токенів, найуспішніші серед яких: PNUT, CHILLGUY, GOAT, GIGA, NEIRO. Цією сферою зацікавились фонди DWF Labs та Wintermute.
- Загальна капіталізація токенізованих активів реального світу (RWA) досягла $12 млрд, залучившись підтримкою таких великих гравців, як BlackRock та Boston Consulting Group.
- Перемога Дональда Трампа та Республіканської партії на виборах у США.
- Формування консультативної ради з представниками криптокомпаній.
- Відставка головного противника криптовалюти Гері Генслера з посади голови Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC).
- З’явились цікаві перспективні проєкти: Grass, Deep, EigenLayer, Avail.
Все це виглядає дуже апетитно. Особливо коли навіть експерти брокерської компанії Bernstein радять «купувати все, що зможете». Але є багато «але»…
Як не впасти у депресію через меми
Головний тренд кінця 2024 року і, ймовірно, 2025-го року — мемкоїни. Найпопулярніша блокчейн-мережа для запуску таких проєктів — Solana (SOL), а серед платформ лідирує Pump.fun. Очікувано, саме там можна знайти найбільшу кількість шахраїв. Згідно з дослідженням Blockaid, половина токенів, запущених за схемою передпродажу на Solana виявилась скамом. Крім того, блогери-інфлюєнсери нещадно «доять» наївних підписників за пару сотень баксів: 86% мемкоїнів, які ними просувались, втратили 90% вартості за три місяці.
Три прості та ефективні стратегії заробітку на мемкоїінах (і не лише):
Копітрейдинг. Це стратегія, за якої інвестор знаходить гаманці успішних трейдерів, аналізує угоди та копіює їх. Шукати смартадреси можна за допомогою блокчейн-сканерів, GMGN або у чартах токенів. Перед початком торгівлі важливо перевірити активність трейдера: органічність угод і відсутність накруток показників. Якщо декілька угод поспіль у вас збитки — шукайте новий зразок для копітрейдинга. Головна ознака перспективного токена: якщо в проєкт вливає кошти кілька смартгаманців.
Хайп. Мемні токени часто створюються на хвилі актуальних трендів, які можна відстежити через X (колишній Twitter) та торгові агрегатори. Приклади недавніх трендів: AI-агенти, відомі тварини (наприклад, PNUT), цитати відомих особистостей, меми, DeSci. Але чим більше токенів створюється в рамках одного тренду, тим менший шанс на хороший прибуток.
Просадки. Звертайте увагу на зниження ціни перспективної монети та купуйте її. Але треба вміти відрізняти тимчасове падіння вартості від остаточного обвалу. Що може допомогти у цьому: розмір і активність спільноти, перспективності тренду та зберігання монет великими гравцями (так званими «китами»).
Загальні рекомендації з торгівлі криптовалютами
Крипторинки циклічні. Поточна фаза швидкого зростання не буде тривати вічно. Зміни настроїв, регуляторні новини чи макроекономічні фактори можуть спричинити корекцію. Наприклад, різка корекція у 2021 році призвела до того, що інвестори з надмірними ризиковими позиціями зазнали значних втрат. Тому під час бичачих ринків важливо мислити стратегічно, враховуючи як потенційний прибуток, так і можливі втрати. У цьому допоможуть:
- Диверсифікація портфеля, тобто, розподіл активів між основними криптовалютами (BTC, ETH), стейблкоїнами та перспективними альткоїнами або мемкоїнами для зниження ризиків.
- Уникнення надмірного кредитного плеча.
- Стоп-лос ордери. Встановлення лімітів для автоматичного продажу активів допомагає обмежити втрати, навіть якщо ви не стежите за ринком постійно.
- Ребалансування портфеля. Перегляд і корекція розподілу активів дозволять фіксувати прибутки та зберігати рівень ризику в межах комфортного.
- Часткова фіксація. Продавайте частину активів на піках цін, залишаючи решту в очікуванні зростання.
- Під час фази зростання на крипторинку з’являтиметься велика кількість нових проєктів, і багато з них будуть шахрайськими. Тому перед купівлею ретельно дослідіть команду та технології, токеноміку, корисність і довгострокову перспективу токена, оцініть активність і підтримку проєкту з боку спільноти. Хороший знак, якщо серед інвесторів є Paradigm, Binance, a16z, та зібрано від $50 млн фінансування.
- Купівля та утримання (HODLing) — найкраща стратегія для початківців. Але не для всіх токенів це підходить. Краще використовувати такий метод для міцних криптовалют, а не для нових проєктів або мемкоїнів, що швидко можуть знецінитись.
- Автоматизована торгівля за допомогою ботів — для більш просунутих. Торгового бота можна як розробити самостійно, так і встановити вже готового, або придбати. Тільки не робіт як цей хлоп (він попросив ChatGPT допомогти написати код для бота, а в результаті втратив близько $2.5 тис.).
«Червоні» прапорці
Якщо вам у соцмережах, через пошту, дзвінки або у популярних додатках пропонують «зробити багато грошей з нульовим ризиком», або щось завантажити й розбагатіти — це 100% скам. Очевидно, що як мінімум не треба переходити за невідомими посиланнями, і тим більше відкривати підозрілі архіви й файли.
Ось кілька поширених сценаріїв:
- Імітація знаменитостей. Шахраї вдаватимуть себе за відомих осіб і обіцятимусь примножити гроші, якщо ви зробите інвестування у певний проєкт. Це можуть бути, як мінімум, зламані хакерами сторінки у соцмережах.
- Інтернет-романи. Якщо на сайті знайомств раптом пропонують вкласти гроші у криптовалюту або просять про переказ токенів — не робіть цього. І не важливо під яким приводом.
- Шахраї можуть видавати себе за представників відомих компанії або державних органів. Вони можуть представлятися як Amazon, Microsoft, банки чи інші відомі організації, і повідомляти про «підозрілі дії» у вашому акаунті. А потім попросять купити криптовалюту для «захисту» грошей або розкрити ключі (сід-фразу тощо). Тут можна знайти деякі приклади.
- Фейкові крипто токени. Шахраї створюють підроблені токени чи монети й рекламують їх у соціальних мережах чи на вебсайтах. Перевіряйте інформацію в надійних джерелах, перш ніж купувати.
- Акаунт вашого друга, колеги або знайомого також можуть зламати.
- Обережно підписуйте транзакції та перевіряйте адресу, куди переводите свої активи. Уважно дивіться, на які сайти ви переходите за посиланнями. Помилка в одну літеру може повністю занулити рахунок.
- Дрейнер. Це шкідлива транзакція, під час підписання якої у вас заберуть усі кошти з програмного криптогаманця. Найнеприємніше те, що приховати її можуть під виглядом отримання виграшу, участі у розіграші й тому подібне.