Meta викрила близько 20 операцій прихованого впливу за рік: головним джерелом активності залишається Росія
Meta викрила близько 20 операцій прихованого впливу за рік: головним джерелом активності залишається Росія

Meta викрила близько 20 операцій прихованого впливу за рік: головним джерелом активності залишається Росія

Вдалося суттєво знизити активність операції Doppelganger.

Компанія Meta, що володіє соцмережами «Фейсбук», «Інстаграм» та месенджером «Вотсап», упродовж 2024 року викрила та ліквідувала близько 20 нових прихованих операцій впливу в різних регіонах світу, зокрема на Близькому Сході, в Азії, Європі та США. Росія залишається найбільшим джерелом агресивної онлайн-активності. Про це заявив президент із глобальних зв’язків компанії Нік Клегг, представляючи звіт на брифінгу, повідомляє The Guardian.

«Росія залишається джерелом № 1 таємних операцій впливу, які ми зламали на сьогоднішній день — із 39 мережами, які були зламані в цілому з 2017 року», — сказав він. Наступними за частотою джерелами іноземного втручання, які виявила Meta, є Іран із 31 мережею і Китай з 11 мережами.

Серед виявлених випадків була російська мережа, яка використовувала десятки акаунтів у фейсбуці та фейкові новинні сайти для впливу на аудиторію у Грузії, Вірменії та Азербайджані. Інша операція створювала фейкові новинні сайти, що імітували бренди Fox News і The Telegraph, для ослаблення підтримки України на Заході, а також поширювала пропаганду про роль Росії в Африці через франкомовні ресурси.

За оцінкою фахівців Meta, операції впливу часто охоплювали низку платформ, серед них: «Ютуб», «ТікТок», «Телеграм», «Реддіт» «Пінтерест» та інші. Деякі з них перемістили активність на майданчики з менш суворими заходами безпеки. Наприклад, підроблені відео про вибори в США, пов’язані з російськими операціями, публікувалися в соцмережах «Ікс» і «Телеграм».

Велика частина мереж використовує власні вебсайти, щоб уникнути блокувань на платформах. Наймасштабнішою операцією такого типу є Doppelganger, яка створила мережу з понад 6 тисяч фейкових доменів, імітуючи справжні новинні та урядові ресурси. Для боротьби з Doppelganger створено найбільше публічне сховище сигналів загроз, яке допомагає дослідникам та слідчим діям. Однак мережа продовжує активно відновлювати діяльність, зокрема в іксі й телеграмі.

Перед виборами у США Doppelganger здебільшого зазнала невдач на платформах Meta: більшість її спроб у жовтні та листопаді було заблоковано до того, як користувачі могли їх побачити, відтак активність із поширення посилань зменшилася.

  • Читайте також: Meta: Росія збільшила виробництво антиукраїнської дезінформації та пропаганди з використанням ШІ

Даючи оцінку ефекту використання штучного інтелекту для дезінформаційних кампаній та дипфейків, Ніл Клег повідомив, що їх вплив був дуже скромним і загрози матеріалізувалися незначним чином.

Він застеріг від самозаспокоєння та сказав, що «очевидно, що ці інструменти ставатимуть все більш поширеними, і ми побачимо все більше синтетичного та гібридного контенту в інтернеті».

Фото: умовне / Bleeping Computer

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Соцмережі Facebook Instagram
Джерело матеріала
loader