Виявляється, що населення України майже два роки жило за графіками відключень світла, які не були адаптовані до умов війни. В результаті, за словами експертів, зрозуміли, що графіки працювали неефективно.
А ось нові графіки, які запровадили 16 грудня 2024 року, покликані точніше балансувати систему, скорочуючи лише необхідний обсяг споживання, що забезпечить більше часу зі світлом для споживачів.
Про це заявив директор "Центру досліджень енергетики" Олександр Харченко.
До повномасштабного вторгнення принцип відключення світла був простим і досить "великим" – великі групи споживачів відключалися відразу задля досягнення потрібного рівня економії енергії.
Така система, як зазначають енергетики, не була створена для екстрених умов війни, масованих ракетних атак та постійних руйнувань інфраструктури.
"Старий принцип формувався ще до війни, і ми як енергетики не до кінця його адаптували. Це не було призначено для воєнного часу, а тим більше для таких важких умов, як зараз", – пояснив Харченко.
Головна проблема старих графіків:
- вони були негнучкими і не дозволяли точно балансувати систему;
- якщо потрібно було скоротити, наприклад, 250 МВт, а у черзі було лише 200 МВт, доводилося відключати дві черги, що призводило до зайвих відключень;
- в результаті багато споживачів втрачали електроенергію, хоча могли її отримувати.
Що змінеться завдяки новим графікам
Нові графіки стабілізаційних відключень дозволять точніше налаштовувати енергосистему. Тепер енергетики зможуть гнучко балансувати систему та відключати лише ту кількість споживачів, необхідну для зменшення навантаження. Що це означає для звичайних українців:
- відключення стануть менш тривалими;
- більше часу з електроенергією навіть у кризових ситуаціях;
- з'являється можливість точного контролю рівня споживання та оптимізації роботи енергосистеми.
"Тепер є можливість робити тонкі налаштування. Це означає, що відключатимемо рівно стільки, скільки потрібно, а не більше. Для людей це означає більше часу зі світлом, а для енергетики точніший баланс системи", - зазначив енергетичний експерт.
Чи готова енергосистема до зими
Незважаючи на позитивні зміни, енергетики попереджають, що зима буде складною. Масовані ракетні удари та морози чинять суттєвий тиск на енергосистему. За словами фахівців, обмеження споживання будуть неминучими як взимку, так і влітку, ще в найближчі кілька років.
Раніше повідомлялося, "Укренерго" та ДТЕК вводять нову систему графіків відключення світла.
Також, "Укренерго" та ДТЕК вводять нову систему графіків відключення світла.