В Ірані через енергетичну кризу урядові установи закриті або працюють за скороченим графіком, а школи та коледжі перейшли на онлайн-навчання вперше з часів пандемії коронавірусу. Також у темряву поринули автомагістралі та торгові центри, а іранське виробництво майже повністю зупинилось через знеструмлення підприємств, пише The New York Times.
Журналісти вказують, що попри наявність одних з найбільших запасів природного газу та сирої нафти у світі, Іран перебуває у повномасштабній енергетичній кризі. Серед причин називають багаторічні санкції, погане врядування, стару інфраструктуру, марнотратне споживання, а також цілеспрямовані ізраїльські атаки. У лютому Ізраїль підірвав два газопроводи в Ірані.
За словами президента Ірану Масуда Пезешкіана, проблема досягла критичної точки. Зокрема, більшу частину минулого тижня в країні вимикали світло заради економії енергії. Цьому обурювались звичайні іранці, а лідери промисловості попереджали, що збитки становлять десятки мільярдів доларів.
"Ми повинні вибачитися перед людьми за те, що ми опинилися в ситуації, коли вони повинні нести основний тягар", — заявив своєю чергою Пезешкіан.
За словами іранських посадовців, дефіцит газу в країні становить приблизно 350 мільйонів кубометрів на день. З падінням температури повітря в уряду постав серйозний вибір: або припинити газопостачання для житлових будинків, або припинити постачання на електростанції, які виробляють електроенергію. Влада Ірану вибрала останнє.
Також державна енергетична компанія Tavanir попередила іранських виробників, що їм необхідно підготуватися до масових відключень електроенергії, які можуть тривати кілька днів або тижнів. Це призвело до занепаду як державних, так і приватних підприємств.
За словами Мехді Бостанчі, голови Координаційної ради промисловості Ірану, ситуація є катастрофічною та не схожою ні на що, з чим коли-небудь стикалися галузі. Він вважає, що втрати лише минулого тижня можуть скоротити виробництво в країні щонайменше на 30–50 відсотків та завдадуть збитків на десятки мільярдів доларів.
"Регіональний статус Ірану як сильного гравця значно погіршився після краху уряду Асада в Сирії та знищення Ізраїлем Хезболли в Лівані. Очікується, що повернення обраного президента Дональда Трампа спричинить максимальний тиск на режим, з політиками, що ще більше стисне економіку", — пише NYT.
Раніше Reuters писав, що Ізраїль після перемоги над "Хезболлою" та ХАМАС може націлитися на Іран. Вказується, що ізраїльський премʼєр Беньямін Нетаньягу налаштований покласти край ядерним амбіціям Ірану і його ракетній програмі.