Чи ймовірний сценарій завершення війни наступного року? Чи є для цього політичні передумови?
Усе залежить від багатьох факторів. Головний із них у тому, що Путін, судячи з усього, нічого не збирається припиняти. Відповідно, він продовжить поводитися агресивно. Фактично, він уже зараз це робить.
Американці заявляють, що ситуація може змінитися в найближчі кілька місяців. Оптимізм, звісно, присутній, але судячи з останніх подій, американці будуть змушені піти за "планом Помпео" і надати Україні зброю на кілька сотень мільярдів, зняти всі обмеження на удари по РФ, щоб тиснути на росіян. Також працюватиме фактор тиску на російську економіку, зокрема, в питанні нафти. Цей тиск також спрямований і на Китай. До речі, нещодавно Трамп заявив про Панаму та Гренландію і про несправедливість у їхніх стосунках. Це можна розглядати як сигнал Китаю, бо порти в Панамі вже понад 10 років перебувають під контролем Китаю.
Що стосується Гренландії, то йдеться про стратегічне значення Арктики. У майбутньому звільняються нові морські маршрути, і очікується велика боротьба за Північний морський шлях. Росія також активно заявляє про свою участь, як і інші країни, які межують з Арктикою.
Китай, що цікаво, теж прагне брати участь у цьому процесі, хоча перебуває далеко від Арктики. Ба більше, він навіть оголосив себе "приарктичною країною", що має абсурдний вигляд.
У зв'язку з цим усі ці чинники працюють у комплексі, і ясність може з'явитися ближче до кінця 2025 року. Однак багато що залежить від того, чи залишиться Путін при владі. Американці, судячи з усього, вже жирно натякають російським елітам. Наприклад, у статтях Келлога був цікавий пасаж про фіксацію за лінією розмежування, згадки про те, що Росія повинна буде оплачувати відновлення України, а розгляд питання повернення територій починається після того, як Путін піде від влади. Це - прямий натяк російським елітам, який полягає в такому: мовляв, прибирайте цього психа, бо все одно змусимо вас платити дорого і довго.
Усе буде зрозуміло від перших кроків Трампа - з чим приїде Келлог і т.д. Трамп ніколи не прийме умови, які Путін намагається висунути, бо його "з'їдять". Трамп хоче мати вигляд миротворця, а не лузера. Якщо Трамп піде на будь-які поступки Путіну, демократи в США почнуть чинити на нього сильний тиск. Однак я сумніваюся, що Трамп стане підігравати Кремлю.
Тим часом Україна системно завдає ударів по російській енергетичній інфраструктурі. Атаки досягають навіть таких міст, як Казань, що демонструє зростаючі можливості української армії. Знищення генерала Кирилова в Москві - ще один приклад прояву сили України.
Американці, ймовірно, ставитимуть запитання: наскільки Росія взагалі контролює ситуацію всередині своїх кордонів? Події, на кшталт убивства генерала в центрі Москви, свідчать про ослаблення контролю.
Тимчасовий фактор, швидше за все, грає на Україну. Однак багато чого залежатиме від політики Трампа, якщо він повернеться до влади. А він, імовірно, чинитиме тиск на союзників Росії, а також на ринок енергоносіїв, що є головним чинником для РФ.
Тарас Загородній, спеціально для Главреда
Хто такий Тарас Загородній
Тарас Загородній - політтехнолог і експерт. Понад двадцять років займається політичним консалтингом, брав участь у виборчих кампаніях як політтехнолог, веде блоги в українських ЗМІ. Також його запрошують на політичні ток-шоу як експерта.