Україна адаптує пенсійну систему до стандартів ЄС та вимог МВФ
Україна адаптує пенсійну систему до стандартів ЄС та вимог МВФ

Україна адаптує пенсійну систему до стандартів ЄС та вимог МВФ

Україна планує розпочати масштабний процес пенсійної реформи до липня 2025 року, про що йдеться в Меморандумі з Міжнародним валютним фондом. Документ з'явився після отримання Україною чергового траншу від МВФ у розмірі близько 1,1 мільярда доларів США, який надійшов до державного бюджету 23 грудня.

Згідно з Меморандумом, українська влада має намір створити пенсійну систему, яка буде стійкою та відповідатиме законодавству Європейського Союзу. Основними цілями реформи є спрощення наявної складної системи, скорочення спеціальних пенсійних механізмів та мінімізація правових ризиків.

До кінця березня 2025 року уряд планує подати до парламенту зміни до законодавства, які забезпечать негайне набрання чинності частиною 5 статті 61 Закону 3354 та заборонять внесення змін до пенсійної системи через непов'язані законодавчі акти. Важливим аспектом реформи стане консолідація положень пенсійного законодавства та заміна різних галузевих законодавчих актів єдиним нормативним документом.

За підтримки команди Світового банку влада працює над удосконаленням механізмів підтримки незахищених верств населення та запровадженням другого рівня пенсійної схеми. При цьому Україна взяла на себе зобов'язання утриматися від запровадження нових спеціальних пенсій та пільг, а також від змін, які могли б призвести до зниження законодавчо визначеного пенсійного віку.

Пенсійний фонд України
Пенсійний фонд України

Українська сторона також планує обмежити розмір додаткових виплат окремим категоріям пенсіонерів та запропонувати єдиний підхід до щорічного підвищення всіх пенсій через механізм індексації. Особлива увага приділятиметься покращенню адресності соціальної допомоги та запобіганню зловживанням при нарахуванні надбавок до пенсій.

Важливою умовою впровадження змін стане вимога супроводжувати будь-які законодавчі ініціативи, що призводять до збільшення пенсійних видатків, середньостроковим аналізом фіскальної та боргової стійкості, а також чітким визначенням необхідних ресурсів у змінах до бюджету Пенсійного фонду України.

Раніше Кабінет Міністрів України змінив порядок призначення та виплати пенсій, а також грошової допомоги військовослужбовцям.

Джерело матеріала
loader
loader