Друга кутя має бути ситною.
На зимові свята українці тричі готують кутю. Другу - у переддень Старого Нового року - на свято Маланки, 31 грудня. Цю кутю називають "щедрою".
Якою має бути кутя на Щедрий вечір, чим вона відрізняється від святвечірньої та як її готувати - у матеріалі ТСН.ua.
На свято Маланки готують Щедру кутю. Вона, на відміну від Різдвяної, яка пісна, має бути ситною, щедрою та з великою кількістю інгредієнтів. За стародавніх часів щедру кутю присмачували смальцем. Зараз додають вершкове масло, молоко чи вершки. Адже ці інгредієнти символізували багатство і родючість.
Для насиченості смаку до щедрої куті також додають різні сухофрукти, мак, волоські горіхи, цукати, курагу, свіжі фрукти. Що більше - у деяких сучасних рецептах навіть є такий компонент, як коньяк.
Незалежно від дати свята - чи то 24 грудня чи 31 грудня - незмінними складовими куті є зерно, мак і мед. Наші пращури вважали, що зерно символізує життя, мед – здоров’я, мак – достаток.
Рецепт Щедрої куті
Інгредієнти
- 200 г перлової крупи
- 100 г маку,
- 70 г волоських горіхів,
- 50 родзинок,
- 100 г кураги,
- 100 мл вершків,
- лимонна цедра,
- 2 ст. л. меду.
Приготування
1. Пшеницю або перловку замочіть на ніч, а потім варіть у підсоленій воді до готовності. Потім додаємо до крупи вершки і тримаємо на вогні ще кілька хвилин, щоб каша їх увібрала.
2. Мак заливаємо окропом, а потім перетираємо у ступці. Родзинки запарюємо, а горіхи та курагу ріжемо невеликими шматками.
3. У великій мисці перемішуємо всі інгредієнти та додаємо мед за смаком.
- Маланка та Щедрий вечір: які традиції існують та що потрібно робити цього дня
- Що не можна робити на Щедрий вечір: головні заборони
- Що обов'язково варто зробити 30 грудня: поради астрологині