Тема закінчення війни дедалі помітніша: є й надія на швидкий фінал, і тривога, що Путін і Трамп домовлятимуться без України. Зведення інформаційної війни 21-27 грудня
Тема закінчення війни дедалі помітніша: є й надія на швидкий фінал, і тривога, що Путін і Трамп домовлятимуться без України. Зведення інформаційної війни 21-27 грудня

Тема закінчення війни дедалі помітніша: є й надія на швидкий фінал, і тривога, що Путін і Трамп домовлятимуться без України. Зведення інформаційної війни 21-27 грудня

Тиждень відзначився масштабними обстрілами, але й досягнень чимало.

Попри масовані обстріли з жертвами, в проукраїнській спільноті не більшає негативу, серед хороших новин можна відзначити ураження російських тилів та втрати живої сили. Індекс настроїв українських соцмереж щодо війни, який вимірює ГО CAT-UA протягом минулого тижня, 21-27 грудня 2024, склав мінус 16 пунктів.

Хороші новини — знищення російського військового керівництва на Запоріжжі, Курщині, удар по Міллеровому, план «Килим» у російських аеропортах, Різдво, санкції для РФ, зневага світового політикуму до В. Путіна.

Погані — обстріли (Київ, прифронтові населені пункти, Кривий Ріг), руйнування, очікування на нові атаки, КНДР постачає Росії балістику, збитий росіянами літак, заяви В. Орбана, пряма лінія В. Путіна («двіжуха», технологічна дуель), критика влади.

Неоднозначні — фронтові події, заяви Д. Трампа, прогнози подальших подій, російська пропаганда, в Криму посилюють захист військових об’єктів, втрати північнокорейців, збори на ЗСУ, економічна ситуація.

З Курщини багато коментарів щодо участі в боях північнокорейців: тих посилають у м’ясні штурми, втрати великі. Аналізують заяви В. Путіна, меседж В. Зеленського з цього приводу добре поширюється, коментують комунікацію й пересічні українці (називають неадекватом).

Критика влади зосереджена на демобілізації, з неочевидного  оточення президента коментує психіатр С. Глузман. З обуренням сприймаються заяви В. Орбана про перемир’я, з тривогою – Трампівські промови. Після авіатрощі в Казахстані українці активно обговорюють версії подій.

Різдво стає найпозитивнішим приводом тижня, але не настільки, як минулого року. Святкування Різдва помітно покращує настрій в соцмережах, однак загальна тривожна ситуація на фронті, наступ росіян, постійні обстріли України, атаки дронами, ракетна атака, яку чекали у ніч на Різдво, додають негативу, і тому такої радості, яка була 24-25 грудня минулого року, наразі нема.

Та все ж привітання зі святом дуже світлі, сповнені великої надії, більшає волонтерських оголошень в контексті свята. Привітання адресовані військовим та волонтерам, висловлюють їм вдячність, кажуть про «незламність на шляху до перемоги», і водночас «молитви за справедливий мир». У новинах пишуть і про святкування самих військових: ті беруть участь у вертепах, співають військово-патріотичні колядки (як-от повстанську версію «Нова радість стала»). Дуже конструктивним є звичай, який став настільки помітним саме цього року: колядувати на Різдво для збору коштів на підтримку бійців. Це спосіб відійти від «осудного» у війну способу святкування і водночас підтримати українські традиції.

М. Безугла виступила з критикою О. Сирського, заявляючи про його бажання «покарати» DeepState через «незручну» інформацію на мапі про повне оточення села Макарівка на Донеччині (яка сама по собі також спричинила багато негативних емоцій та поширень). Відзначилася М.Безугла і іншими коментарями щодо мобілізації: мовляв, військове командування кидає необдумано піхоту на «м’ясні» штурми.

Події у світі щодо війни сповнені максимальних суперечностей. Одразу дві новини розчаровують та додають гніву: про те, що Д. Трамп пропонує зупинити обстріли і поступитись територіями Росії, та про те, що він готовий зустрітись із В. Путіним. Остання новина, крім гніву, викликає ще й тривогу, що В. Путін і Д. Трамп домовлятимуться про мир в Україні без України.

Р. Фіцо зустрівся з В. Путіним у Москві, що вивело на вулицю тисячі протестувальників у його країні та реакцію В. Зеленського (щодо спроб торгів словацьким суверенітетом в обмін на дешевий газ).

Ще одне стабільне джерело збурення — КНДР із інсайдами про можливу передачу дронів-камікадзе РФ і готовність надсилати нове «гарматне м’ясо». Тим часом Німеччина тішить передачею ще двох систем ППО. Триває помірне поширення надій на швидке закінчення війни, з посиланням на заяви М. Волтца, К. Келлога.

Емоції українців

Гнів присутній в 27% усіх постів щодо війни. Він спрямований на росіян, найбільше через обстріли, особливо на Різдво; через розстріл полонених, збиття Росією азербайджанського літака. Тримається гнів на західних партнерів, найбільше через нові заяви Трампа та його готовність зустрітись із Путіним, гнів на Фіцо через його візит до Путіна, також гнів зростає, коли є новини, що показують, як Росія обходить західні санкції.

Тривога — 24% — найбільше через ситуацію на фронті, її обговорюють постійно: відступ ЗСУ, втрату сіл і територій, подальші плани росіян на Херсон і Запоріжжя. Перед атакою на Різдво її тривожне очікують. Також тривожно чекають на атаку, яку росіяни можуть готувати на Новий рік.

Радість — 17% — найбільше через постійні повідомлення про удари по Росії, по тилах ворога, також радість – через зростання втрат росіян, успіхи ЗСУ про які повідомляється щодня, через новий пакет санкцій проти Росії від ЄС та через знищення трьох російських офіцерів.

Тема закінчення війни дедалі помітніша: є й надія на швидкий фінал, і тривога, що Путін і Трамп домовлятимуться без України. Зведення інформаційної війни 21-27 грудня - Фото 1

Сум — 10% — зростає сум за цивільними жертвами постійних обстрілів, які Росія веде в прикордонні. Також постійно є військові некрологи.

Гордість — 8%.

Надія — 6% — найбільше надії на світову підтримку, часом є надія на Трампа, коли немає гніву на нього; очікують на нову допомогу від США, яку пообіцяв Байден, багато надії — у привітаннях з Різдвом: надія на чудо, на перемогу, на щось краще, що буде далі.

Вдячність — 4%.

Сміх — 2% — насміхаються з північнокорейських солдатів, особливо коли публікують записник одного з них. Сміються з російського корабля, що затонув біля Іспанії.

Втома – 1%.

Чоловіки більше обговорюють західну підтримку, більше сміються з північнокорейців та обговорюють Трампа. Жінки — вітають з Різдвом, бояться російської великої атаки та волонтерять.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом двох з половиною років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Титульне фото: Генеральний штаб ЗСУ/фейсбук

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Соцмережі
Джерело матеріала
loader
loader