Політика прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, спрямована на зближення з Росією та погрози припинити постачання електроенергії Україні, виходить за рамки стандартної зовнішньої політики ЄС.
Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.
"Поведінка Фіцо — це стратегія для внутрішньої політики, щоб створити у громадян Словаччини враження, що він і [прем’єр Угорщини] Орбан — ключові та важливі політики на міжнародній арені. Хоча вони обидва просто грають у сірій зоні. Але деяких виборців їхні висловлювання переконують. Вони думають, що це добре для них, для їхньої країни, якщо лідери будуть поводитися так, як вони себе поводять", — пояснив політолог.
Також не варто забувати про нюанси вступу Словаччини до Європейського Союзу. У 1990-ті роки Словаччина не прагнула приєднатися до ЄС. Тому навіть після вступу країни до ЄС там залишається багато противників західної політики.
"У Словаччині, як і в Угорщині, Румунії та Болгарії, є частина електорату, яка проти НАТО, проти європейської інтеграції та західних цінностей. Для них Росія більш приваблива, ніж західні країни", — розповів експерт.
Ще однією причиною нинішньої політики Фіцо є економічний фактор, зокрема залежність країни від російських енергоносіїв.
"Російський газ був найпростішим і, ймовірно, найбільш вигідним варіантом. Росія вміло грає з економічними інтересами таких країн, як Словаччина", — пояснив аналітик.
Словаччина за майже три роки повномасштабної війни так і не диверсифікувала постачання російського газу, як це зробили інші країни ЄС. Зараз Фіцо демонстративно відмовляється від пропозицій України отримувати транзит іншого газу — не російського.
"Словаччина пропустила час, коли треба було розв’язувати ці питання, і тепер знаходиться в екстреній ситуації", — підсумував Андреас Умланд.