У 2025 році військова ситуація та підтримка України з боку західних союзників стане головним чинником, який визначатиме економічну ситуацію в країні. В інтервʼю Главреду голова Комітету економістів України, кандидат економічних наук Андрій Новакрозповів, чого чекати українцям у прийдешньому році.
З 1 січня в Україні офіційно підвищують податки. Як це вплине на стан економіки?
На сьогодні розвиток економічної ситуації в країні найбільше залежить від ситуації на фронті. На жаль, 2024 рік не став роком зменшення інтенсивності війни. Навпаки, Росія цього року ще більше посилила бойові дії. Це, безумовно, негативно впливає на економіку: починаючи з психологічного чинника, що спричинив чергову хвилю девальвації гривні, і закінчуючи прямими економічними втратами через атаки на енергетику та руйнування інфраструктури в прифронтових районах.
На жаль, чинник війни й надалі буде визначальним для економічної ситуації в наступному році. Підвищення податків під час війни викликає шквал критики, але, на жаль, нам цього не уникнути. Тому що війна, особливо під час її інтенсифікації, потребує значних ресурсів, які можна взяти з двох джерел: власного бюджету (центрального та місцевого) і зовнішньої допомоги.
Наші партнери, які, на щастя, не залишили Україну наодинці з ворогом, досить масштабно нас підтримують, допомагають покривати значний дефіцит бюджету та поповнювати золотовалютні резерви НБУ, що є ключовим фактором для підтримки курсу гривні. Водночас вони очікують, що Україна також збільшуватиме надходження до бюджету, аби мати власні ресурси для забезпеченняоборони. Тому, як би нам не хотілося, до підвищення податків слід ставитися обʼєктивно і розглядатиїх в контексті обставин війни.
Пане Андрію, чи може підвищення податків мати негативні наслідки для економіки?
Звичайно, бо для юридичних осіб це означає зменшення прибутковості, можливостей для розвитку та підвищення зарплат працівникам. Для фізичних осіб це означає зниження купівельної спроможності та зниження рівня життя для переважної більшості українців.
Щодо підтримки західних партнерів: якою вона буде наступного року? Чи вистачить її для стабілізації економіки?
Судячи з заяв практично всіх політичних лідерів країн-партнерів, вони не планують зменшувати підтримку України у 2025 році. Навпаки, у їхніх бюджетах більшість партнерів передбачили збільшення допомоги.
З іншого боку, керівники міжнародних фінансових інституцій також неодноразово заявляли, що Україна отримуватиме стільки підтримки, скільки потрібно.
Ця допомога спрямована переважно на військові потреби, чи залишиться підтримка соціальної сфери? Адже раніше говорили про ймовірне скорочення соціальних видатків.
Зменшення соціальних видатків заборонено внутрішнім українським законодавством, тому зменшення зарплат і пенсій точно не буде. Інше питання – чи буде індексація та в якому обсязі. Ухвалений бюджет на 2025 рік показує, що половина витрат спрямована на оборону. Інша половина — на всі інші сфери, включно з соціальною.
Що впливатиме на курс валют? Чи можливий суттєвий ріст долара?
У бюджеті на 2025 закладено середньорічний курс 45 грн за долар, і він, ймовірно, залишиться в межах 42-45 грн. До 100 гривень він точно зростати не буде, адже завдяки зовнішній фінансовій підтримці Нацбанк має рекордні золотовалютні резерви, яких у нього не було навіть за найкращих умов у мирний час, що дозволить контролювати валютні коливання.
Як у такомувипадку змінюватимуться ціни на товари та послуги? Чи варто очікувати високої інфляції наступного року?
Високої інфляції у будь-якому випадку не буде, адже купівельна спроможність українців буде знижуватися, що не дозволяє формувати високий попит на товари та послуги. Тому через ці обʼєктивні обставини не буде джерела для надто високих темпів інфляції.
Чи очікується підвищення комунальних тарифів у 2025 році?
Під час опалювального сезону тарифи не підвищуватимуться. Проте після його завершення перегляд цілком ймовірний. Наскільки суттєвим буде підвищення, залежатиме від тодішніх обставин, зокрема цін навесні і курсу гривні.
Хто такий Андрій Новак
Український економіст, учений, громадський діяч; автор книги "Як підняти українську економіку". Кандидат економічних наук.
У 2009 році Андрій Новак був обраний головою оргкомітету економічного форуму українського світу. Того ж року стартував ініційований ним проект Альтернативного Кабінету міністрів України.
У 2010 році став головою Комітету економістів України.
У 2011 році був обраний проректором Європейського університету.
29 квітня 2012 на V черговому з'їзді Української партії Андрій Новак був обраний головою Української партії. У квітні 2013 року було оголошено про припинення його членства в цій партії.
6 лютого 2019 року офіційно став кандидатом на виборах президента України.