Післяноворічна нудьга: як її уникнути самому та допомогти близьким
Післяноворічна нудьга: як її уникнути самому та допомогти близьким

Післяноворічна нудьга: як її уникнути самому та допомогти близьким

Закінчилася передсвяткова клопотнеча, позаду і свята. За цей період у нас накопичилися не лише приємні враження, а й втома, нервозність, а ще ж підбиваєм підсумки, які не завжди радують. І якщо передсвяткова і святкова метушня нас ще якось підтримує, то з 1 січня все значно складніше. А тут ще й сонця мало.

Багато хто з нас стикається з так званою післяноворічної нудьгою, для якої характерні емоційний спад, втома, апатія, дратівливість. Настрій, прямо скажемо, не робочий.

Як привести себе в тонус і не дати цьому періоду себе зломити, Коротко про розповіла психолог Анастасія Карченкова.

- Навіть не знаю, чи є корисніший період для внутрішнього розвитку людини, ніж той, який настає взимку після свят. Тому, якщо ставитися до цього періоду філософськи, він не зашкодить нашому психічному стану і може допомогти, - пояснює психолог.

1. Знайдіть світлі сторони «темного часу»

Зима та перехідний період дають нам можливість оцінити красу сонячних днів. Ми можемо вважати, що щастя криється у вічному святі та літі – але це не так. Оцінити свято можна лише на контрасті з буднями, а весну - на контрасті із зимою, каже психолог.

Анастасія Карченкова. Фото: rozmova.me

Анастасія Карченкова. Фото: rozmova.me

- До весни у нас є час багато чого переосмислити, щоб потім відчути сповна "смак" тепла. В одному з фільмів («Зависнути в Палм-Спрінгс». - Ред.) герой прокидався щоранку і опинявся на чиємусь весіллі. Знову літо, знову будинок з басейном, знову весілля - повторюючись щодня, навіть таке свято зробило його життя схожим на пекло. Також і ми набагато менше цінували б літо, якби не наставала зима. Набагато менше раділи б святам, якби не було періоду “тиші”.

Анастасія впевнена, що післясвятковий зимовий час має свої переваги – ми вже знаходимося в самому застійному періоді року, в якомусь сні, в кризовому стані. А це означає, що далі буде тільки краще, попереду на нас чекає щось хороше.

- Пори року завжди змінюють одна одну. Ми зараз ніби потрапили на якесь дно, від якого можна відштовхнутися нагору. Порівняно з цим часом у всіх інших порах року буде більше світла, тепла, вражень. У цьому - головна перевага "сонного" часу: попереду весна, літо, і щось світле там на тебе чекає.

У цей період важливо дивитися на весь рік цілком і розуміти, що деякі періоди ми проживаємо без свят або сонця, щоб ще більше радіти, коли прийде тепла пора.

2. Проведіть тест на наповненість життя

– Цей період – хороша можливість провести тест на наповненість життя. Це такий момент, де людина в будь-який часовий відрізок, у тому числі в період без свят, сонця, тепла, може провести діагностику свого життя. На нас впливає навколишнє оточення, погода, наявність або відсутність святкових днів. А наскільки сповнене наше життя зсередини? - задає питання психолог.

Сама собою наявність свята - не гарантія щастя, вважає Анастасія Карченкова.

- Багато людей у ​​такі моменти не можуть впустити радість і приєднатися до веселощів. Свята і галасливі компанії ще сильніше посилюють їхній смуток, тому що у них усередині якесь своє пекло. Тому сказати, що відсутність свят обов'язково всіх вводитиме в нудьгу, не можна. Кожен з нас має свої цінності. І якщо їх реалізовувати в житті, вони й стануть тим світлом, яке може світити цілий рік та наповнювати зсередини. У безрадісні періоди року ми частіше стикаємося зі своїми цінностями або з їхнім дефіцитом. Якщо їх не вистачає – туга загострюється.

Чому взимку думати про це болючіше? Зовнішні стимули - літо і сонце - начебто гіпнотизують і відволікають нас від сумних думок. Зимова туга ставить нам питання: чи є в твоєму житті щось, крім зовнішніх факторів, що не залежать від тебе? Цей час ніби створено для глибокого занурення в себе, щоб зупинитися, подумати, подивитися на своє життя відсторонено.

Було б гарною практикою запровадити такі роздуми у цей період, коли зовнішнє життя не відволікає своєю мішурою. Робити перерви на паузу. Залишатися на якийсь час без соцмереж, посидіти в тиші і послухати себе. Коли не треба бігти ні до лісу, ні до пляжу. Можна просто вимкнути всі джерела інформації, світло, послухати та проаналізувати, наскільки ти зсередини наповнений взагалі.

Якщо цієї наповненості не відчувається, треба дослідити свої цінності, подивитися: а що у своєму житті хотілося б змінити, щоб ці цінності наповнити.

3. Навчитися переосмислювати своє життя у спокої

- Символічно те, що цей період у природі ніби створено для переосмислення, - наголошує Анастасія. - І навіть якщо подивитися на життя наших предків - взимку всі їхні рухи тіла мінімізовані. Завдання - відсидітися і вижити, не треба сіяти, орати і жати... Це період паузи, уповільнення. Начебто осінь символізує рух до кінця, а саме проживання зими – підготовку до нового народження та весни.

За словами психолога, цей період, коли все вже закінчилося, але нічого поки не почалося, нагадує новий життєвий виток, поєднання якогось екзистенційного кінця та початку. Він вчить людину проживати рух по кільцю життя. Показує, що життя постійно змінюється, і все, що починається, обов'язково має своє закінчення. І в цьому немає нічого страшного, рух все одно продовжується.

- Корисно проходити через цей період без літа та свят. Він допомагає зрозуміти, що вічного застою, дна, засинання немає. Нічого не закінчується зовсім, природа ніби підкидає нам ідею про те, що далі на нас чекає нове народження, новий життєвий виток.

А що ще

Як більше радіти у темні дні

  • Найкращий відпочинок і спосіб набратися сил - побути наодинці із собою, не відволікаючись на гаджети та соцмережі.
  • Наповніть своє життя маленькими радощами, намагайтеся планувати навколо них. Спочатку - відпочинок та радості, потім інше.
  • Намагайтеся частіше переживати новий досвід. Невелика подорож, майстер-клас із ліплення з глини, реалізація найменшої мрії на постійній основі дарують приплив енергії.
  • Починайте день із маленької перемоги. Застеліть ліжко, наведіть лад на полиці. Навіть маленька буденна справа, коли вона успішно закінчена, дає сплеск гормонів задоволення, підвищує самооцінку та настрій.
  • Будьте вдячні за новий день. Записуйте те, що приносить вам задоволення. Перед сном згадуйте у деталях, що сталося з вами за минулий день.
  • Якщо відчуваєте сили – рухайтесь, гуляйте, займайтеся спортом! Рух попереджає депресію та приносить користь фігурі. Якщо ресурсу немає – висипайтеся. Будь-яке "задоволення" на невиспаний організм обертається в "треба зробити, через силу, якщо вже зібрався".
  • Щоб після свят не накрило почуття спустошеності, спілкуйтеся з рідними та близькими не лише у свята.
Джерело матеріала
loader
loader