Керівництво невизнаного Придністровʼя, яке підтримується Кремлем, відхилило пропозиції Молдови щодо альтернативних закупівель газу після припинення поставок російського блакитного палива 1 січня. Це може викликати гуманітарну кризу у регіоні, пише Politico.
Зокрема, у своєму листі "Тираспольтрансгаз" відхилив пропозицію Молдови закуповувати газ на європейському ринку. Там заявили, що пропозиція Кишинева "фактично означає перехід від стабільних поставок від "Газпрому" до закупівель на спекулятивних умовах за значно вищими та нестабільними цінами".
Наразі Придністровʼя не отримує газу ні з РФ, ні з Молдови. Сотні тисяч людей по всьому регіону залишилися без опалення та гарячої води. Мешканцям наказали утеплити свої будинки, а температура падає нижче нуля градусів за Цельсієм.
Москва припинила постачання газу до Молдови, стверджуючи, що країна винна 680 млн євро, хоча незалежний аудит показав заборгованість у лише вісім млн євро. Посадовці, які поспілкувалися з журналістами, зазначили, що таким чином Росія хоче спровокувати гуманітарну кризу, яку вона може використати, щоб сказати, що проєвропейський шлях Кишинева приніс економічну катастрофу.
"Замість того, щоб працювати з владою Молдови, щоб знайти найкраще рішення для захисту населення в цей дуже важкий час, вони вважають за краще чекати російської допомоги, яка може прийти, а може і не прийти", — прокоментувала Аура Сабадус, старша наукова співробітниця вашингтонського "Центру аналізу європейської політики" (CEPA).
Нагадаємо, Україна відмовилась продовжувати п'ятирічний контракт з Москвою про транзит газу. Європейські покупці газу, такі як Словаччина та Австрія, підготувалися до цієї події, але у Придністров’ї цього зробити не змогли, попри зв’язки з Москвою та присутність там 1500 військових РФ. Також там зупинились усі промислові підприємства, крім виробників харчових продуктів.