«Дизель» заглох
«Дизель» заглох

«Дизель» заглох

Новорічне «Дизель шоу» більше не викликає ні посмішки, ні агресії. Тільки співчуття.

Близько двадцяти років тому ентомолог Крістофер Тіппінг провів експеримент: він відрізав тарганам голови й заміряв, скільки комахи можуть прожити без цієї частини тіла. Відповідь: кілька тижнів. Виявляється, їхнє відносно примітивне тіло може базово функціонувати й без мозку. Понад те, сама голова таргана здатна прожити без тіла кілька годин, але чомусь більше не здатна навчатися. Це сумний і жорстокий експеримент — але так, двадцять років тому американський вчений пояснив «Дизель шоу».

Варто віддати «дизелям» належне, цього разу їхній новорічний кадавр не такий огидний, як раніше. У ньому навіть є кілька загалом милих моментів. Проте їх майже неможливо розгледіти у чотирьох годинах утомлених, заїжджених, просто механічних «жартів». «Дизель шоу» — це тіло, яке втратило вищі когнітивні функції, але може ще роками показувати номери про тещу.

За весь вечір у «Дизель шоу» було рівно три цікавих речі.

Перша — це пасивна критика Володимира Зеленського. Ніколи не на ім’я, звісно, але тут висміяли «шашлички» та «звездець», який почався у 2019 році. І, порівнюючи чихуахуа та вівчарку, назвали їх Путіним і… Залужним. Враховуючи застарілий гумор «Дизелів», не дивно, що вони досі використовують за приклад зміненого рік тому головнокомандувача. Але цікаво, що президента країни-агресорки порівнюють саме з військовим лідером, а не аналогічним президентом України.

Друга — це велика кількість номерів за участі дітей: щонайменше чотири сценки крутилися навколо них. З одного боку, такий підхід до новорічного концерту логічний: а) гумор «дизелів» загалом розрахований на дітей молодшого віку; б) на Новий рік молодше покоління змушене було дивитися телевізор разом із батьками. Але ж це не впливало на зміст жартів. У дітей запитують, чому снігова королева зла, й ті відповідають: «бо голодна», «бо твереза», «бо в неї нема мужика». Пізніше дітлахи ще пропонують королеві схуднути, хряпнути та, власне, знайти мужика.

Третя річ — це розширення стигматизації «дизелів» у бік ТЦК. Шоу дуже публічно починається з піару на допомозі бійцям: актори прямо на сцені дарують дрони військовому, а той віддячує їм шевронами. Проте далі так звані коміки щонайменше тричі у своїх номерах залякують своїх персонажів ТЦК. Один чоловік, наприклад, починає швидше крутити педалі велотренажера, коли чує, що поруч працівники військкомату. Інший не хоче викликати поліцію, бо та їздить разом із ТЦК. Кармічних наслідків для персонажів це, як водиться у «дизелів», не несе. Тож Центри територіального комплектування залишаються в номерах «Дизеля» комічним злодієм. Таким же жартівливим негативом, як, наприклад, податкова. Але з тією різницею, що мобілізація — основний, буквально екзистенційний виклик для сучасної України. І російська пропаганда насправді інвестує величезні ресурси в дискредитацію ТЦК. «Дизель шоу» займається тим самим, сподіваємося, безплатно. Хоча легко могло б зобразити співробітників військкомату навпаки позитивно, наприклад, у номері, де ті роздають повістки як подарунки в новорічну ніч. Натомість «дизелі» однією рукою допомагають військовим, а іншою — перетворюють службу в ЗСУ на лякалку. Тричі за вечір.

Крім цього, новорічний концерт «Дизель шоу» — це палеонтологічний музей стереотипів, які, ймовірно, вже навіть не шкідливі. Бо їхня аудиторія вимерла десь у тріасі.

Не хочеться вірити, що в Україні досі є хтось, кому буде смішно дивитися, як дружина намагається схуднути на велотренажері, а її чоловік називає це «Тур де хрякс».

Чи що для когось релевантна ситуація, коли чоловік потрапив тещі в горло корком від пляшки й та не може говорити. Але всі чоловіки в номері цьому радіють, обмінюються вітаннями та бажають їй смерті.

Можливо, у 2025 році господа нашого ви хочете посміятися з вегетаріанців? Чи жартів про чоловічу косметику від буквально загримованих акторів? Є ще про алкоголізм — спонсора створення та перегляду «Дизель шоу». Пляшка — це перший подарунок, який актори дістають із коробки в першому номері. Передостанній номер випуску — прощання чоловіка з алкоголем.

Виходячи з думки, що гумор смішний тоді, коли ми впізнаємо себе в жартах, ви навряд захотіли би спілкуватися з фанатом «Дизель шоу». Та й саме «Дизель шоу» з цієї причини дивитися не дуже приємно. З роками воно, звісно, стає ціннішим, немов капсула часу чи заповідник пострадянського гумору. Але викликає все більше запитань, навіщо українцям чотири години дивитися це в новорічну ніч?

Це просто зовсім не схоже на сучасну Україну. Не лише тому, що нам хочеться бачити її кращою, ніж токсичні, варварські стереотипи до жінок. У номері про трьох стримерок, наприклад, перша — секс-іграшка, друга — бидло, а третя — полює на чоловіків зі скалкою. Просто ситуації, про які жартують «Дизелі», нерелевантні. У 2024 році, як і прийдешньому 2025-му, українці хвилюються не про ненависну тещу, дружину-пилку та улюблену пляшку. Ви знаєте хоч одну людину, для якої це актуальні теми? Натомість на весь концерт був лише один номер про війну — та й те про російських охоронців московського Мавзолею, до яких вийшов Ленін.

Крім термінально застарілих тем, сам гумор «Дизелів» не розрахований на чотиригодинне шоу. Фантазія місцевого автора зводиться до «а шо, якшо наче матюк, але в останній момент — ні?» І хлопчик біля слова «уєта» нервово крутить кубик із літерами «с» і «х».

Подача «Дизель шоу» наскільки гомогенна та шаблонна, що сама може бути темою для пародій і сюжетних поворотів. І в одній зі сценок автори, здається, навіть пробують. Виявляється, що подарунок-книжку замовила «тупа блондинка», яка насправді цікавиться не лише айфонами та Мальдівами. Проте потім ми дізнаємося заголовок книги: «Як розкрутити чоловіка на IPhone та Мальдіви»

«Дизель шоу» — це місце, куди надія приходить померти. Але ця помиральна яма вже зайнята гумором.

Титульне фото: «Дизель шоу»/ICTV

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Новий рік
Джерело матеріала
loader
loader