В Україні з 1 січня вже відбулися важливі зміни у оподаткуванні для фізичних осіб-підприємців (ФОП) – зростуть податки та зміняться правила їх нарахування.
Важливо розібратися, як зміниться податок для ФОП, а також кому доведеться платити по податках більше.
Про це стало відомо завдяки сюжету одного із українських телеканалів.
З 1 січня 2025 року в Україні запроваджуються важливі зміни у оподаткуванні для фізичних осіб-підприємців (ФОП) – зростуть податки та зміняться правила їх нарахування.
Головна зміна стосується єдиного соціального внеску (ЄСВ). Якщо з початку війни 2022 року його сплата була добровільною, то тепер ЄСВ знову стає обов'язковим платежем. Причому платити його потрібно буде навіть у ті місяці, коли підприємець не отримував доходу.
Крім того, для підприємців на спрощеній системі оподаткування запроваджується обов'язкова сплата військового збору.
Схожа ситуація вже була у 2017 році, коли після періоду добровільної сплати ЄСВ (під час якого багато хто тримав неактивні ФОП) знову ввели обов'язковий платіж незалежно від наявності доходу.
Хоча для підприємців першої групи розмір єдиного податку залишиться незмінним (302,80 гривень), загальна сума обов'язкових платежів суттєво зросте.
Це пов'язано з тим, що тепер до єдиного податку додаються два обов'язкові платежі:
- єдиний соціальний внесок (ЕСВ);
- військовий збір.
Таким чином, навіть для ФОПів першої групи, які раніше сплачували єдиний податок, загальна сума щомісячних відрахувань збільшиться на кілька тисяч гривень за рахунок цих додаткових обов'язкових платежів.
ФОП на I групі в 2024 році:
єдиний податок – 302,80 гривень (обов'язкова сплата);
ЄСВ 1760 гривень (добровільна сплата).
ФОП на I групі в 2025 році:
• єдиний податок 302,80 грн. (обов'язкова сплата);
• ЄСВ 1760 грн (обов'язкова сплата);
• військовий збір 800 грн. (обов'язкова сплата).
При цьому щомісячне податкове навантаження для ФОПів на першій групі зросте на 2560 гривень. За квартал ця сума становитиме 7680 гривень, а щорічно – 30720 гривень.
ФОП на II групі в 2024 році:
• єдиний податок 1420 грн. (обов'язкова сплата);
• ЄСВ 1760 грн (добровільна сплата).
ФОП на II групі в 2025 році:
• єдиний податок 1600 грн. (обов'язкова сплата);
• ЄСВ 1760 грн (обов'язкова сплата);
• військовий збір 800 грн. (обов'язкова сплата).
Таким чином, разом податки становитимуть 4160 грн на місяць, що майже втричі більше, ніж 2024 року. У квартальному вимірі – 12 480 гривень, за рік – 49 920 грн.
ФОП на III групі в 2024 році:
• єдиний податок – 5 або 3 відсотки плюс ПДВ від доходу (обов'язкова сплата);
• ЄСВ 1760 грн (добровільна сплата).
ФОП на III групі в 2025 році:
єдиний податок – 5 або 3 відсотків плюс ПДВ від доходу (обов'язкова сплата);
• 1% військовий збір від доходу (обов'язкова сплата);
• 1760 грн ЄСВ (обов'язкова сплата).
На додаток до цього з 2025 року всім підприємцям, окрім тих, хто працює в районах ведення бойових дій, доведеться забезпечувати можливість безготівкового розрахунку (POS-термінал). Пільга для підприємців у населених пунктах із населенням менше 5 тис. людина більше не діятиме. Також знято мораторій на документальні планові перевірки для всіх ФОПів.
Для підприємців, які не готові до нових обов'язкових платежів чи звітів, є два законні виходи із ситуації:
Цілком припинити підприємницьку діяльність, закривши ФОП. Для цього потрібно подати відповідну заяву до податкової служби.
Перейти до загальної системи оподаткування. Її головна перевага у тому, що податки сплачуються лише за наявності реального доходу. Якщо доходу немає – платити нічого не потрібно.
Важливий момент: щоб скористатися будь-яким із цих варіантів, потрібно заздалегідь звернутися до податкової служби з офіційною заявою - або про припинення діяльності ФОП, або про зміну системи оподаткування зі спрощеної на загальну.
Зверніть також увагу, що фізичні особи-підприємці (ФОП) на спрощеній системі оподаткування І, ІІ та ІV групи повинні щомісяця сплачувати військовий збір авансом у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року. Оскільки ФОП почнуть платити ЗС з 1 січня 2025 року, то ця сума становитиме для них 800 грн.
Отже, податкова автоматично нараховуватиме військовий збір на двадцяте число кожного місяця. Якщо ця дата посідає вихідні, оплату потрібно зробити до початку. Наприклад, ФОПи першої, другої та четвертої груп мають сплатити військовий збір із доходу за грудень до 20 січня. Оскільки цього року 20 січня посідає неділя, крайній термін оплати переноситься на п'ятницю, 17 січня.
У свою чергу, ФОПи на третій групі мають почати платити ВС за підсумками першого кварталу 2025 року (до 20 квітня). Цей збір становитиме 1% від оборотних коштів. Військовий збір сплачуватимуть і юридичні особи на третій групі спрощеної системи оподаткування.
При цьому за несвоєчасну або неповну сплату військового збору ФОПами І, ІІ та ІV групи (пізніше 20 числа місяця) накладається штраф у розмірі 50% від суми ЗС, тобто з 1 січня нового року ця сума становитиме 400 гривень.
Раніше повідомлялося, підвищення податків скасовується: міністр фінансів дав оптимістичний прогноз на 2025 рік.
Також, у пенсіонерів в Україні забирають пільги на комуналку: кому доведеться віддати останні копійки.