Голова Центробанку Росії Ельвіра Набіулліна намагається боротися з можливою стагфляцією, водночас її дії можуть і призвести до неї. Інвестиційний банкір Сергій Фурса пояснив 24 Каналу, чи спровокує інфляція крах Росії.
У росіян закінчуються накопичені кошти
Низка західних та українських експертів припускають, що ситуація в російській економіці дедалі більше погіршується через інфляцію. Це призводить до підняття облікової ставки, що робить гроші в Росії дуже дорогими та впливає на невійськову економіку.
Модель, коли всі накопичені гроші за 20 – 30 років кидаються на війну, має досить обмежену ефективність. Тумбочка, де лежать гроші – вичерпується у 2025 році,
– наголосив Фурса.
Війна – це завжди дуже дорого, а росіяни закидають економіку цими грошима, тож вони призводять до інфляції. Далі очікуються можливі кризові явища в деяких секторах, як-от будівництві.
Які 2 проблеми з'явилися у Росії
Одна з російських областей планує платити російським окупантам по 40 тисяч доларів, що в російській валюті приблизно 4 мільйони рублів.
За словами інвестиційного банкіра, це вказує на 2 проблеми:
- брак людей, які готові воювати за контрактом. Потрібно постійно підіймати виплату, бо за старі гроші вже ніхто не хоче воювати;
- загальну суму, яку витрачає ворог. З огляду на статистику за останні 12 місяців Кремль віддав на грошові виплати за війну понад 1,5% від ВВП.
У НАТО загалом на всю оборону витрачають 2% від ВВП. Ця сума у них дійсно шалена й вона провокує інфляцію,
– зауважив Сергій Фурса.
Чи призведе інфляція до краху Росії
На думку Фурси, нині ключове питання одне – чи перейде Росія до стагфляції, тобто високої інфляції при стагнації економіки.
Це найбільший виклик з яким Набіулліна (голова Центробанку Росії – 24 Канал) намагається боротися. Або ж її боротьба саме до цього і призведе,
– додав він.
Якщо в найближчі місяці росіяни зможуть взяти під контроль інфляцію та на її тлі знизити облікову ставку, ситуація для росіян розгортатиметься за оптимістичним сценарієм.
Але це малоймовірно, бо в економіці запущені деструктивні процеси. Тому, найімовірніше, продовжуватиметься посилення інфляції чи принаймні її збереження на високому рівні, що вимагатиме тримання облікової ставки на такому ж високому рівні при стагнації у промисловості,
– підкреслив Сергій Фурса.
Кризові явища будуть поглиблюватися. Втім, не варто очікувати, що вони призведуть до колапсу, коли вся Росія розвалиться. Це, на жаль, поки не проглядається.