У Південній Кореї — найглибша за останні роки політична криза: усе, що відомо
У Південній Кореї — найглибша за останні роки політична криза: усе, що відомо

У Південній Кореї — найглибша за останні роки політична криза: усе, що відомо

На очах у Блінкена марно намагалися заарештувати корейського президента Юн Сукйоля.

Північна Корея провела випробування балістичної ракети в той самий час, як у Південній Кореї з візитом перебував держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен, який заявив: цей запуск — нагадування про необхідність поглибленої співпраці Вашингтона з Південною Кореєю та Японією, аби стримувати знахабнілий авторитарний режим.

Але в Південній Кореї нині найглибша за останні роки політична криза. Про те, як фактично на очах у Блінкена марно намагалися заарештувати корейського президента Юн Сукйоля кореспондентка ТСН Яна Слєсарчук розповіла далі.

На переговори з виконуючим обов'язки президента Чхве Санмоком держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен заходить у той самий час, коли спливають останні часи дії ордеру на арешт президента. Загратувати відстороненого від влади імпічментом Юн Сукйоля вимагало бюро розслідування корупції — у відповідь на те, що той відмовився з'являтися на допит у справі про державну зраду. 

На дорозі до президентської резиденції з п'ятниці протестують його прибічники, навпроти них збираються його супротивники. А його охорона заявляє: Юн Сокйоль все ще президент. Ніхто не має права його загратовувати.

“Президентська служба безпеки не має наміру втручатися в роботу правоохоронних та слідчих органів. Однак, хоча президентові Юн Сокйолю оголосили імпічмент у парламенті, він все ще президент цієї країни, обраний її громадянами. Відтак йому надаєтсья відповідна охорона, згідно з законом”, — каже голова президентської охорони Парк Чончжун.

Юн Сокйоля усунули від влади через спробу оголосити воєнний у Південній Кореї — ні з ким не узгоджений, не мотивований нічим, окрім бажання приборкати опозицію, яка після останніх виборів, об'єднавшись, здатна збирати більшість голосів у парламенті. Відправити його у відставку змогли лише з другої спроби, далі — вже наступний імпічмент за кілька днів оголосили його наступникові Хан Доксу за відмову призначати суддів до Конституційного суду, яку вважали спробою допомогти колишньому президентові уникнути арешту. І ось тепер поліція, якій після протистояння з президентською охороною передали прохання провести арешт Юн Сукйоля оголошує: поки що не робитиме цього.

“Сьогодні о 7 ранку ми дістали офіційний запит на проведення арешту і обшуку. На внутрішній юридичній нараді з приводу цього запиту, було встановлено, що запит від бюро розслідування корупції містить у собі легальні суперечності”, — каже заступник голови спеціальної слідчої групи Південної Кореї Бек Донхьом.

Прес-конференцію зі своїм південно-корейським колегою, держсекретар Блінкен проводить ще й у річницю штурму Капітолію, до якого підбурював 4 роки тому Дональд Трамп. Сьогодні його будуть у тому ж таки Капітолії затверджувати президентом удруге.

“Останні тижні корейська демократія переживає випробування. Так само, як не раз в своїй історії переживала і американська демократія. Але Сполучені Штати мають повну впевненість в південно-корейських інститутах влади. Ми віримо, що Південна Корея, як одна з лідерок світової демократії, діятиме у повній відповідності до конституції і правових норм”, — каже Ентоні Блінкен.

Цікаво, що в групі підтримки відстороненого від влади Юн Сукйоля популярне гасло Стоп зе Стіл, зупиніть крадіжку. Це — одне з гасел команди Трампа, саме під ним його прихильники йшли штурмувати Капітолій, повіривши неправдивій інформації про те, що насправді переміг Трамп, просто результатами виборів зманіпулювали. 

Багато хто в Сеулі вірить — тільки-но Трамп повернеться до влади, він натисне на кого треба, аби Юн Сукйолю дозволили повернутися до виконання президентських обов'язків. Це тільки поглиблює політичну кризу в країні. Держсекретар Блінкен, каденція якого добігає кінця, нагадує про загрозу на північному кордоні Південної Кореї, яка чимдалі тісніше пов'язана з російською війною в Україні.

“В останній тиждень грудня в Курській області було вбито і поранено понад 1000 північних корейців. Це наслідок російської спроби перемалювати кордони суверенної держави, України. Зробити це силою. І свідчення зростаючої загрози від посилонї кооперації між ревізіоністськими авторитарними режимами в Москві та Пхеньяні. Але це дорога в дві сторони. Північна Корея вже дістає з Росії військове обладнання і тренування. У нас є причини вважати, що Москва має намір ділитися з Пхеньяном високими космічними та супутниковими технологіями”, — каже Ентоні Блінкен.

Досі Південна Корея відмовлялася постачати Україні летальну зброю, зокрема й через побоювання перетворити Росію на свого ворога. Раніше МЗС Росії відверто погрожувало Південній Кореї цитую “наслідками для безпеки”, якщо вона відправить зброю Україні. Ситуація змінюється, але реагувати на неї в Сеулі нікому. Зараз ключовий американський союзник на сході, одна з передових економік світу, паралізована внутрішньою кризою і залишиться такою на найближчі тижні. Антикорупційне бюро звернулося до суду із проханням подовжити термін строку дії ордеру на арешт Юн Сукйоля, який спливає за дві години — опівночі за місцевим часом. 

Джерело матеріала
loader
loader