Територіальні претензії Трампа. Реакція світуСюжет
Територіальні претензії Трампа. Реакція світуСюжет

Територіальні претензії Трампа. Реакція світуСюжет


Територіальні претензії Трампа. Реакція світуСюжет - Фото 1

Дональд Трамп пропонує Канаді стати штатом США, від Данії вимагає продати Гренландію, а з владою Панами нібито вже обговорює долю Панамського каналу.

 

Дональд Трамп за два тижні знову вступить на посаду президента США і вже лякає весь світ своїми заявами про територіальні претензії на землі одразу кількох країн. Деякі претензії звучать не вперше, проте реакція на слова Трампа виявилася вкрай різкою.

 

 

Трамп вважає, що багато канадців хотіли б, щоб їхня країна стала 51-м американським штатом. “Сполучені Штати більше не можуть зазнавати величезних торгових дефіцитів та субсидій, які потрібні Канаді, щоб залишатися на плаву. Джастін Трюдо знав про це і подав у відставку”, – написав трамп у своїй соціальній мережі Truth.

 

На думку обраного президента США, американці з канадцями разом утворили б велику країну, податки знизилися б, торгові тарифи були б ліквідовані, а обидві країни (вірніше, тепер уже одна країна) були б повністю захищені від російських і китайських військових кораблів.

 

При цьому Трамп збирається запровадити 25% тарифів на імпорт з Канади і обіцяє підписати такий указ першого ж дня на посаді глави держави.

 

Трюдо, який поки залишається прем’єр-міністром Канади, відповів на це, що Канада “чорта з два” (в оригіналі: not a snowball’s chance in hell, тобто буквально “шанс, як у сніжинки в пеклі”) стане частиною США, додавши, що дві країни вже є найбільшими партнерами у сфері торгівлі та безпеки одна для одної.

 

Глава МЗС Канади Мелані Жолі зазначила у X, що Трамп демонструє “повну відсутність розуміння того, що робить Канаду сильною країною”.

 

“Наша економіка сильна. Наші люди сильні. Ми ніколи не відступимо перед загрозами”, — написала вона.

 

На репліку Трюдо залишив вкрай різкий коментар Ілон Маск, який за Трампа займатиме посаду голови департаменту ефективності уряду.

 

“Дівчинко, ти більше не губернатор Канади. Твоя думка більше нічого не означає”, – написав Маск. Губернатором Канади Трюдо раніше називав і Трамп, маючи на увазі посаду, яку обіймають глави американських штатів.

 

 

Інша територіальна претензія Трампа – Гренландія, найбільший у світі острів, автономія у складі Данії. Напередодні Різдва Трамп заявив, що володіння та контроль над Гренландією – абсолютна необхідність для США.

 

“Гренландія – наша. Ми не продаємось і ніколи не будемо продаватися. Ми не повинні програти нашу довгу боротьбу за свободу”, – відповів прем’єр-міністр Гренландії Муте Егеде.

 

Данія, у складі якої є гренландська автономія, після цього заявила про значне збільшення витрат на оборону Гренландії.

 

Крім того, 6 січня король Данії розпорядився змінити герб королівства так, щоб геральдичні символи Гренландії та Фарерських островів — ведмідь та баран — на ньому стали більшими і помітнішими.

 

Заява Трампа з’явилася на тлі новин про поїздку сина обраного президента, Дональда Трампа-молодшого до Гренландії. У вівторок 7 січня він прибув на власному літаку в Нуук — столицю Гренландії. Трамп-молодший заявив, що його поїздка має суто приватний характер і він не планує зустрічатися з владою автономії.

 

Однак того ж дня його батько знову зголосився взяти під контроль США Гренландію і Панамський канал і при цьому відмовився виключити, що зробить це військовим шляхом.

 

 

Третя територіальна претензія Трампа – контроль над Панамським каналом, однією з найважливіших водних артерій світу, що поєднує Панамську затоку Тихого океану з Карибським морем та Атлантичним океаном. До 1999 він контролювався США, але зараз належить державі Панама.

 

21 грудня Трамп звинуватив Панаму у встановленні сміховинно високих тарифів за користування Панамським каналом і погрожував вимагати його повернення під контроль США. За його словами, канал відіграє вирішальну роль для американської економіки та національної безпеки і не можна допустити, щоб він потрапив у неправильні руки, тобто під контроль Китаю, випливало з репліки Трампа.

 

У відповідь президент Панами Хосе Рауль Муліно заявив, що “кожний квадратний метр Панамського каналу та прилеглих до нього територій належить Панамі і належатиме їй і надалі”. Він зазначив, що канал ні прямо, ні опосередковано не контролюється Китаєм, і висловив сподівання на добрі та поважні відносини Панами з новою адміністрацією США.

 

А 7 січня Трамп заявив, що вже нібито обговорює долю каналу із владою Панами. МЗС цієї країни на це відповіло, що уряд Панами не мав жодних контактів із новою адміністрацією США. Міністр закордонних справ республіки Хав’єр Мартінес-Ача Васкес підкреслив, що суверенітет каналу не обговорюється і є частиною нашої історії боротьби.

 

 

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив, що особисто він не вірить, що США всерйоз готові вторгатися до Гренландії, але так чи інакше залякувати себе Євросоюз не дозволить нікому.

 

“Зрозуміло, що нападати на свої суверенні кордони Європейський Союз не дозволить нікому – хоч би яка країна це мала намір зробити, – заявив Барро в ефірі французького радіо Inter. — Це цілком очевидно і не викликає жодних сумнівів”.

 

“Якщо поставити питання по-іншому – скажімо, “Чи не повернулися ми в часи, коли вижити здатні лише найбільш сильні та пристосовані?” – Тоді я відповім: “Так, повернулися”.

 

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що принцип непорушності кордонів поширюється на всі країни, де б вони не знаходилися – на Сході чи Заході. “У переговорах із нашими європейськими партнерами відчувається занепокоєння через нещодавні заяви США. Ясно одне – ми маємо триматися разом”, – заявив Шольц.

 

 



Теги за темою
США Дональд Трамп Канада
Джерело матеріала
loader
loader