Якою «правдою» вихваляється Росія: дайджест пропаганди за 13-14 січня
Якою «правдою» вихваляється Росія: дайджест пропаганди за 13-14 січня

Якою «правдою» вихваляється Росія: дайджест пропаганди за 13-14 січня

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 13-14 січня 2025 року

Оригінал публікації на сайті «Центру стратегічних комунікацій» за посиланням

  1. Яка «правда» стала головною зброєю РФ в інформаційній війні
  2. Як Москва «продавала» Гренландію Вашингтону у 2019 році
  3. Лавров добалакався до «американської бідності»
  4. Каліфорнія «палає» фейками про мародерство і порятунок «Оскару»

Яка «правда» стала головною зброєю РФ в інформаційній війні

13 січня в Росії відзначали День друку, присвячений «працівникам ЗМІ та журналістам». Пропагандист Соловйов зазначив з цього приводу: «Російська преса зберігає вірність принципам і канонам журналістики, і це допомагає нашій країні перемагати в інформаційній війні із Заходом. Правда стала головною зброєю Росії… Помітним феноменом на ній стали «воєнкори».

Якою «правдою» вихваляється Росія: дайджест пропаганди за 13-14 січня - Фото 1

Про кого і про що фейкували у Москві минулого року добре відомо, і це вже увійшло в аннали історії. За перші півмісяця нового 2025 року росЗМІ вже також встигли відзначитись купою фейків, маніпуляцій та брехнею. Ба більше — прокремлівський політолог Марков у пориві щирості взагалі запропонував поставити виробництво фейків «на потік».

Паралельно російські ЗМІ регулярно займаються «вкидами», використовують «новомову», яка почалась із «СВО на території України», а продовжилась «жестами доброї волі», «хлопками» і «ситуацією в Курській області», а тепер ще й постійною «безпілотною небезпекою» на території Росії.

Що ж до «воєнкорів», то ці «літописці війни» є для Москви таким самим витратним матеріалом, що й звичайне гарматне м’ясо, якого не шкодують російські генерали.

Ну а головною «перемогою» Росії на інформаційній арені є НАСПРАВДІ те, що міжнародна спільнота все активніше протидіє пропаганді Кремля. Та й навіть у самій Росії рейтинги пропагандистів знижуються: ще торік шоу Соловйова випало з топ-50 телепрограм. 

Як Москва «продавала» Гренландію Вашингтону у 2019 році

«Росія стурбована заявою про можливе включення Гренландії до складу США, важливо не допустити порушень міжнародного права», — заявила спікерка Ради Федерації РФ Валентина Матвієнко. А голова МЗС РФ Лавров, говорячи про намір обраного президента США Трампа купити Гренландію, заявив, що «для початку необхідно послухати думку самих гренландців».

НАСПРАВДІ, слухати про «стурбованість» головних порушників міжнародного права і фахівців із проведення псевдореферендумів — справа невдячна. Але гренландсько-американська тема у Росії підіймалася ще задовго до останніх заяв Трампа.

Контррозвідка Данії підтвердила інформацію про те, що ще 2019 року російські спецслужби організували підробку листа з пропозицією купити Гренландію, надісланого на ім’я сенатора-республіканця від Арканзасу Тома Коттона, підписаний главою МЗС данського острова Ане Лоне Баггер. 

У ньому йшлося про передбачувану угоду з Вашингтоном щодо сприяння проведенню референдуму про незалежність Гренландії й звучало прохання до США про фінансову підтримку. Про те, що цей лист, ймовірно, був сфальсифікований Росією, данське видання Politiken писало ще в листопаді 2019 року. Але тоді у відомстві Лаврова назвали цю публікацію «бездоказовою фальшивкою».

Проте 13 січня офіційний Копенгаген заявив, що «з високою часткою ймовірності лист був сфабрикований і поширений російськими агентами впливу. Їхньою метою було посіяти плутанину і спровокувати конфлікт між Данією, США і Гренландією».

Лавров добалакався до «американської бідності»

І ще про Лаврова. На пресконференції 14 січня він заявив, що «Росія готова обговорювати гарантії безпеки України». Але при цьому використав формулювання «країна, яка зараз називається Україна, або та її частина, яка ще не самовизначилася, на відміну від Криму, Донбасу і Новоросії».

Цього ж дня колишній секретар Радбезу РФ Патрушев уточнив, що «переговори щодо України мають вестися між Росією і США без участі інших країн Заходу. Москві нема про що розмовляти ні з Лондоном, ні з Брюсселем».

Нічого нового у цій риториці немає. Хіба що Москва вже намагається виключити з неіснуючого на даний час переговорного треку європейські країни. 

Але при цьому Лавров не втримався і заявив, що «США хочуть вивести з ладу останній газопровід, яким російський газ надходить до Європи». Йдеться, нагадаємо, про атаку БПЛА по станції «Русская» в Краснодарському краї, яка забезпечує подачу газу трубопроводом «Турецький потік». 

Голова МЗС Угорщини Сійярто назвав це «ударом по нашому суверенітету», таким чином офіційно визнавши очевидне: ключ (принаймні, газовий) від суверенітету орбановської Угорщини НАСПРАВДІ знаходиться в Росії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фейкороби вдаватимуть із себе фактчекерів

Лаврову на пресконференції поставили питання й щодо так званого міжнародної фактчекингової асоціації, яку організувала РФ. Він вдав, що не розчув про що йдеться: «Чек-фак» чи «фак-чек». Чим викликав сміх у залі. Щоправда, над тим, що саме Росія заповзялася боротися з фейками на міжнародному рівні, у світі сміялись набагато гучніше.

Якою «правдою» вихваляється Росія: дайджест пропаганди за 13-14 січня - Фото 2

Що ж стосується якості російського «фактчекінгу», про неї красномовно свідчить заява Лаврова про те, що «у США бідність на кожному кроці». Це при тому, що майже 12 млн росіян живуть менше, ніж на 16 тисяч рублів на місяць ($111). І це — за офіційними даними Росстату, який визначає межу бідності на рівні 15.679 рублів.

До того ж Росстат ще й маніпулює, бо у 2021 році змінив методику розрахунків, щоб виконати указ Путіна «щодо зниження рівня бідності у РФ». Якщо ж використовувати попередню методику, то виявиться, що у РФ в півтора раза більше бідних — від 14,6 до 18 млн осіб.

А про всякі «дрібниці» на кшталт того, що ВВП двох штатів (Техасу та Каліфорнії) більше, ніж ВВП всієї Росії й говорити зайве. Як, власне і про претензії Росії на статус борця з дезінформацією.

Каліфорнія «палає» фейками про мародерство і порятунок «Оскару»

Щодо Каліфорнії, яка потерпає від масштабних пожеж, фейкороби (в т.ч. і з Росії) заполонили мережі підробленими відео про хаос і мародерство. Наприклад, все той же Соловйов, який писав про «вірність принципам і канонам журналістики», опублікував ролик про те, як буцімто афроамериканці виносять чужі речі із залишеного після евакуації будинку. І супроводив це відповідним підписом.

Якою «правдою» вихваляється Росія: дайджест пропаганди за 13-14 січня - Фото 3

НАСПРАВДІ,  фактчекери з’ясували, що на ролику, який перепостив Соловйов, не мародери обкрадають чужий дім, а його мешканці рятують свої речі. Згодом стало відомо, що фейкове відео створив один із користувачів соцмережі X за допомогою графічної нейромережі Grok. Автор зізнався, що зробив це через те, що просто не любить багатіїв.  

У контенті на тему пожеж, що охопили той самий престижний район Лос-Анджелеса під назвою Пасіфік-Палісейдс, найбільший слід залишив саме штучний інтелект.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Штучний інтелект і дезінформація: можливості та ризики в умовах війни

До цього, нагадаємо, в мережі завірусилися фото всім відомого напису HOLLYWOOD у полум’ї на схилі пагорба. Однак одразу ж з’явилося спростування — світлини також виявилися згенерованими нейромережею фейком. 

Фейковою виявилася і новина про те, що сумнозвісний російський актор Олександр Невський (справжнє ім’я Олександр Куріцин) в січні 2025 року виніс із палаючого будинку голлівудської зірки Шона Пенна статуетку премії «Оскар». Мабуть, ту саму, яку Пенн передав президенту України Володимиру Зеленському ще у листопаді 2022-го.  

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader