Злочини проти довкілля: на Херсонщині відкрили 24 кримінальних справи проти військових РФ
Злочини проти довкілля: на Херсонщині відкрили 24 кримінальних справи проти військових РФ

Злочини проти довкілля: на Херсонщині відкрили 24 кримінальних справи проти військових РФ

На Херсонщині з початку широкомасштабного вторгнення порушили 24 кримінальних провадження щодо злочинів російських військових проти довкілля, зокрема, йдеться про невибіркові обстріли, які призвели до шкоди довкіллю, вивезення тварин із заповідників, незаконне розграбування природних ресурсів та екоцид.

Про це Укрінформу повідомив заступник керівника Херсонської обласної прокуратури Віталій Нікітін.

«Починаючи з 24 лютого 2022 року та станом на 14 січня 2025 року прокурорами СЕП (спеціалізованої екологічної прокуратури) Херсонської обласної прокуратури здійснено процесуальне керівництво у 24 кримінальних провадженнях щодо 91 кримінального правопорушення, вчиненого проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку», - каже Нікітін.

Зокрема, за його словами, це злочини, передбачені ч. 1 ст. 438 та ст. 441 Кримінального кодексу України, що стосуються завдання шкоди навколишньому природному середовищу. Серед них - невибіркові обстріли, які призвели до шкоди довкіллю, вивезення тварин із заповідників у тимчасово окупованийКрим і на територію РФ, незаконне розграбування природних ресурсів та екоцид.

Як розповів заступник керівника обласної прокуратури, для встановлення збитків, завданих природним заповідникам та екосистемам Херсонщини, спеціалісти Державної екологічної інспекції Південного округу, а також Національних природних парків області здійснюють попередні розрахунки, а прокурори СЕП призначають судові інженерно-екологічні експертизи.

За їх результатами вже встановили, наприклад, що розмір шкоди Національному природному парку «Кам’янська Січ» становить понад 49,9 млн грн, біосферному заповіднику «Асканія-Нова» – майже 85,3 млн грн, національному природному парку «Нижньодніпровський» – понад 72,6 млрд грн. Крім того, попередньо підраховано збитки Джарилгацького національного природного парку – понад 7, 2 млрд грн.

Як розповів Нікітін, для документування злочинів використовуються, зокрема, дані OSINT (аналіз відкритих джерел), протоколи оглядів за методикою (протоколом) Берклі, свідчення очевидців, результати огляду місць подій та експертні висновки, супутникові знімки.

Для оцінки масштабу екологічних збитків та документування воєнних злочинів залучаються міжнародні організації, експерти, науковці, а також призначаються судові інженерно-екологічні експертизи.

Також для ефективного проведення розслідувань обласна прокуратура співпрацює з такими міжнародними організаціями, як Human Rights Watch та GRC.

Заступник керівника обласної прокуратури також розповів, що у таких кримінальних провадженнях в порядку спеціального судового розгляду (in absentia) вже винесений вирок щодо двох військовослужбовців РФ, яких засуджено за ст. 438 КК України до максимального покарання – 12 років позбавлення волі. Вирок уже набув законної сили. Йдеться про вирок генерал-майору ЧФ РФ і командиру бригади за підрив Північно-Кримського каналу.

Крім того, у 2024 році прокурори СЕП повідомили про підозру ще одній особі, і досудове розслідування у цій справі триває.

Як повідомляв Укрінформ, до 12 років позбавлення волі засудили російських командирів, які командували підривом Північно-Кримського каналу. Йдеться про заступника командувача Чорноморського флоту РФ з матеріально-технічного забезпечення генерал-майора Міхаїла Яснікова і командувача 11-ї окремої інженерної бригади полковника Дмітрія Маркова.

Оскільки обидва засуджені перебувають на тимчасово захопленій території України, початок строку відбування покарання визначено з дня їх фактичного затримання.

Обидва посадовці безпосередньо командували захопленням Каховської ГЕС та підривом споруд Північно-Кримського каналу.

Російські загарбники облаштували на острові Джарилгач військовий полігон.

Із біосферного заповідника «Асканія-Нова» за період його окупації незаконно вивезли 10 тварин, зокрема коней Пржевальського, зебр Чапмана, бізонів американських, оленів.

Теги за темою
війна Суд
Джерело матеріала
loader