Як вигідно інвестувати в енергетику: приклад Inzhur
Як вигідно інвестувати в енергетику: приклад Inzhur

Як вигідно інвестувати в енергетику: приклад Inzhur

Постійні відключення електроенергії — явище, яке стало частиною рутини українців. Через регулярні атаки ворога на енергетичний сектор Україна втратила понад 9 ГВт потужностей генерації, писав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль у своєму Telegram-каналі.

Лише за 2024 рік пошкодили або знищили 70–73% усіх генерувальних потужностей країни. Одне з рішень цієї нагальної проблеми — приватні інвестиції в енергетику, і вони вже доступні: з 14 листопада кожен українець може стати співвласником енергосистеми України і допомогти їй відновитися — завдяки REIT-фонду Inzhur Energy.

Перша українська REIT-компанія (Real Estate Investment Trust), яка дає змогу українцям об’єднуватися для інвестування у велику комерційну нерухомість. Співвласники отримують дохід від орендних виплат і зростання капіталізації об’єктів.

В управлінні компанії 2,54 млрд грн активів, 646 млн грн дохід співвласників (328 млн - капіталізація, 318 млн - виплачено дивідендів) і більше 13+ тис. співвласників.

Така можливість з'явилася після аукціону, який у серпні 2024 року провела НЕК «Укренерго». Держава обрала стратегію децентралізації коштом будівництва невеликих електростанцій та оголосила тендер на надання допоміжних послуг на балансувальному ринку — інвестиційна REIT-компанія Inzhur стала одним із переможців, зобов'язавшись побудувати газопоршневу маневрову електростанцію на 18 МВт до вересня 2025 року.

Що таке газопоршнева електростанція?

Це електростанція, що використовує двигуни, які переробляють паливо на електричну енергію. Ці станції є ефективним і гнучким енергетичним рішенням, яке може бути як основою енергопостачання, так і аварійним резервом.

Переваги таких станцій:

  • швидкість запуску, що робить їх ідеальним вирішенням раптових потреб у високій потужності;

  • екологічність, бо вони викидають менше забруднюючих речовин, ніж вугільні або дизельні двигуни;

  • універсальність, адже їхньої генерації може вистачати для різних цілей — від підтримання невеликих населених пунктів до великих промислових підприємств.

Чому будівництво газопоршневих маневрових станцій — це тренд?

Зростання інвестицій у газопоршневі маневрові станції — явище, яке вже давно існує за кордоном. База для нього — очевидні стратегічні та економічні причини. Хоча в інших країнах, на відміну від України, енергосистеми не понівечені ворогом, вони все ж стикаються з проблемами. Основні причини — нестабільні погодні умови або великі пікові навантаження. Також серед найпопулярніших причин для використання газопоршневих маневрових станцій:

  • енергетична безпека;

  • децентралізація електроенергії;

  • ефективність та економічність.

Світові успішні кейси

Як вигідно інвестувати в енергетику: приклад Inzhur - Фото 1

Фото: wartsila.com

Газопоршневі маневрові станції вже давно та успішно використовуються для різноманітних цілей у багатьох країнах, серед яких США, Великобританія, Індія, Африка та Австралія. Нижче наведено кілька відомих прикладів:

Газопоршневі проєкти фінської компанії Wärtsilä

Як це працює? У місті Ном на Алясці, де температура може сягати -50 градусів, споживання електроенергії критично зростає взимку через включення обігрівачів. Електростанція Wärtsilä швидко вмикається для забезпечення додаткової енергії, щоб уникнути перебоїв у постачанні.

Техаська газопоршнева електростанція

Як це працює? У Техасі, де довгі спекотні періоди збільшують споживання електроенергії через кондиціонери, газопоршневі станції вмикаються для покриття пікових навантажень. Особливо це було актуально під час зимової бурі в 2021 році, коли температура раптово впала. 

Приклад Inzur

За прогнозами НЕК «Укренерго», наступні 5 років будуть зосереджені на розбудові та відновленні генерації, а також на покритті дефіциту в системі. Однією з основних цілей держави є створення децентралізованої балансуючої генерації. Це реалізується за допомогою залучення нових учасників ринку та будівництва невеликих електростанцій.

Як вигідно інвестувати в енергетику: приклад Inzhur - Фото 2

Тому НЕК «Укренерго» провела тендер на надання допоміжних послуг на балансуючому ринку енергетики, який виграла компанія Inzhur. Вона збудує станцію потужністю 18 МВт до вересня 2025 року, яка розташовуватиметься в Київській області.

Про проєкт

Як вигідно інвестувати в енергетику: приклад Inzhur - Фото 3

«Загальний кошторис проєкту становить €11 млн. Особисто я проінвестував близько €3 млн. Вже є 2 492 співвласників, що орієнтовно становить понад 405 млн грн інвестицій. Поріг входу для цього фонду — близько 6000 грн», — розповів Андрій Журжій, засновник та CEO Inzhur.

 


Презентація Inzhur Energy


Деталі про дохідність 

Прогнозована середньорічна дохідність складає 15% річних в USD, або 75% за 5 років. Мінімальний розмір інвестиції — 6 000 грн.

Як вигідно інвестувати в енергетику: приклад Inzhur - Фото 4

Додаткову інформацію можна знайти на сторінці фонду Inzhur Energy. Там доступна відеопрезентація фонду з відповідями на всі запитання.

Inzhur Energy не виплачує щомісячні дивіденди. Отриману оплату від продажу електроенергії розподілятимуть на операційні витрати та інвестуватимуть у будівництво другої черги електростанцій. Співвласники фонду отримають дохід від щорічної переоцінки сертифікатів (капіталізація). Перша переоцінка відбудеться на початку 2026 року за результатами 2025 року.

Інвестори матимуть можливість продати свої сертифікати в будь-який момент. Вихід з інвестиції відбувається в середньому за 4,5 годин.

Ринок енергетики наразі демонополізується, тому кількість приватних компаній, які заходитимуть на цей ринок, тільки зростатиме. Через високу актуальність проблеми і потребу громадян у надійному та безперебійному постачанні електроенергії, тренд на будівництво газопоршневих електростанцій може посісти вагоме місце в інвестиційній карті нашої країни.

Інвестувати разом з Inzhur

Джерело матеріала
loader