В ABC News розповіли, як ЦРУ та українська розвідка таємно налагодили глибоке партнерство
В ABC News розповіли, як ЦРУ та українська розвідка таємно налагодили глибоке партнерство

В ABC News розповіли, як ЦРУ та українська розвідка таємно налагодили глибоке партнерство

В ABC News розповіли, як ЦРУ та українська розвідка таємно налагодили глибоке партнерство

Це партнерство допомогло Україні захистити себе і надало США ключові розвідувальні дані.

У 2015 році Валерій Кондратюк, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України приїхав до Вашингтона з важливою місією: переконати американські спецслужби довіряти йому.

Він був переконаний, що майбутнє України пов'язане із Заходом, й хотів, щоб Сполучені Штати допомогли зміцнити його відомство, щоб краще стримувати Росію. Але тоді американська розвідка ставилася до нього насторожено. Щоб змінити це, він вважав, що йому потрібен сміливий жест. Саме тому він привіз з собою надсекретні російські військові документи, зазначає журналіст ABC News Патрік Рівелл.

Кондратюк розповів, що приносив документи на зустрічі з вищим керівництвом американської розвідки у Вашингтоні. Візит Кондратюка до Вашингтона був частиною історії про те, як з 2014 року ЦРУ і спецслужби України таємно встановили глибоке партнерство, перетворивши їх з колишніх ворогів часів холодної війни на одних з найбільш довірених партнерів американського відомства.

"Ця розповідь про партнерство ґрунтується на інтерв'ю з колишніми співробітниками американської та української розвідок, включно з Кондратюком, які знають, як воно розвивалося. Деякі з них залишилися анонімними, оскільки не мали дозволу на публічні виступи", — повідомляє журналіст.

Це партнерство, за словами колишніх урядовців, було вкрай важливим для захисту України від Кремля. Завдяки колишній близькості України до Москви воно також дало США можливість спостерігати за військовими та політичними процесами в Росії, а також за тим, як вона приймає рішення.

"У рамках цього партнерства ЦРУ допомогло Україні відновити Головне управління розвідки, відоме під абревіатурою ГУР, яке стало відомим завдяки своїм зухвалим операціям. Згодом ЦРУ виділило мільйони доларів на підготовку та оснащення українських розвідників, а також на будівництво об'єктів, у тому числі близько десятка секретних баз передового базування на кордоні з Росією", — пише Рівелл.

Дві служби також почали проводити спільні операції по всьому світу, що, за словами колишніх американських чиновників, є найвищим рівнем довіри для розвідувальних служб.

Деякі з колишніх американських та українських посадовців заявили, що висловлюються зараз, тому що вважають, що американським законодавцям життєво важливо зрозуміти переваги партнерства, яке Кондратюк першим допоміг побудувати, як для США, так і для України.

"Це те, що повинен знати американський Конгрес. Те, що вони зробили як послугу й те, що Валерій [Кондратюк] зробив особисто — заощадило американським платникам податків сотні мільйонів доларів. Можливо, навіть мільярди доларів", — сказав колишній американський урядовець.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року обмін розвідувальною інформацією ЦРУ, зокрема цільовою інформацією, набув для України вирішального значення. Теперішні й колишні українські та американські посадовці зазначають, що українські спецпризначенці, які пройшли американську підготовку, змогли застати зненацька російські війська, що наступали.

Журналіст додає, що партнерство з ЦРУ розпочалося у 2014 році, майже за десять років до повномасштабного вторгнення Росії, на тлі "Революції гідності" в Україні.

У лютому 2014 року місяці масових протестів і жорстоких сутичок із силовиками завершилися втечею підтримуваного Кремлем президента України Віктора Януковича до Росії. 

Новий прозахідний уряд призначив Валентина Наливайченка головою Служби безпеки України. Наливайченко прибув до офісу свого нового відомства в Києві й побачив його порожнім. Значна частина керівництва СБУ втекла до Росії та Криму.

"Я був абсолютно шокований. Нікого немає. Мій попередник втік до Криму. Його перший заступник втік до Росії. Він був повністю скомпрометований і знищений", — сказав Наливайченко в інтерв'ю ABC News в Києві.

Він додав, що офіцери російської розвідувальної служби ФСБ працювали безпосередньо в департаменті кібербезпеки СБУ. Вони забрали з собою бази даних з переліком українських військових і співробітників спецслужб.

За словами Наливайченка, тієї ж ночі він вирішив зателефонувати до посольств США та Великої Британії прямо зі свого офісу і попросити про допомогу. Американці й британці швидко погодилися, організувавши навчальну програму з тактики ведення бою для співробітників СБУ. Це був початок.

"Ми відчули відчутні зміни з українського боку", — каже колишній американський урядовець.

Ситуація почала змінюватися з призначенням Кондратюка головою ГУР у 2015 році. Він взяв на себе зобов'язання переконати американців допомогти йому відновити своє відомство. Спочатку він звернувся до Розвідувального управління Міністерства оборони США, але виявив, що вони залишаються надто обережними. Тоді він звернувся до ЦРУ.

"Переконати їх, що ми того варті, було нелегко", — згадує Кондратюк.

Так Кондратюк вирішив здивувати американських чиновників російськими документами, зібраними українською розвідкою під час поїздки у 2015 році. Серед документів, які він привіз, були надсекретні плани російського озброєння та військового потенціалу.

Хід спрацював. Аналітики ЦРУ почали перевіряти розвідувальну інформацію, надану Україною, все ще побоюючись, що вона могла бути зловмисно надана Росією. Але довіра США до матеріалів швидко зростала.

За словами колишніх американських чиновників, розвідувальні дані, які надавали українці також містили інформацію про процес прийняття рішень в Росії, засекречені проєкти нових російських систем озброєнь, технології радіоелектронної боротьби, а також про порядок ведення бойових дій.

З 2016 року співпраця між розвідками України та США набрала обертів. ЦРУ почало надавати безпечні комунікаційні технології, а також навчати українських офіцерів тактиці ведення бойових дій і шпигунства.

Кондратюк повідомив, що українських офіцерів привезли до однієї з європейських країн для польових тренувань з офіцерами ЦРУ та британської МІ-6. Під час тренінгу вони дізналися, як діяти в ролі оперативного співробітника в Росії та в окупованій Україні.

Кондратюк й колишні американські чиновники також зазначили, що ЦРУ допомогло Україні обладнати десяток передових оперативних баз уздовж російського кордону, звідки українські офіцери збирали розвідувальну інформацію, відстежували російські комунікації, а іноді проводили таємні операції.

Щоб захиститися від проникнення росіян, Кондратюк сформував нові команди в межах ГУР, набравши до них лише офіцерів віком до 30 років, які не пам'ятали Радянського Союзу і знали лише незалежну Україну.

Такі офіцери склали новий підрозділ спецназу, підготовлений ЦРУ, під назвою "Підрозділ 2245", який, за словами Кондратюка, став відомим завдяки своїм зухвалим операціям у тилу російських військ та закордоном. Офіцер цього підрозділу, Кирило Буданов, зараз очолює ГУР.

ЦРУ та Україна також розробили навчальну програму під назвою Операція "Золота рибка". За словами Кондратюка, ця назва походить від пострадянського жарту про ненадійну російськомовну рибку, якій не можна довіряти.

Програма навчала українців видавати себе за росіян не лише в Росії, але й у третіх країнах світу під час спільних операцій з ЦРУ. За словами колишніх українських і американських посадовців, українці добре вміли видавати себе за росіян, що створювало чудові можливості для доступу і вербування.

Але, навіть коли партнерство швидко зростало, чиновники Білого дому за часів адміністрації Обами — а пізніше Трампа і Байдена — залишалися настороженими, побоюючись, що співпраця може спровокувати Росію, зазначає Кондратюк та колишні американські посадовці.

Лідери адміністрації з питань національної безпеки хотіли, щоб партнерство зосередилося на зборі розвідданих, а ЦРУ було заборонено допомагати українцям у проведенні смертельних або диверсійних операцій, спрямованих проти Росії, кажуть екс-чиновники.

У 2016 році, не поінформувавши американців, Кондратюк відправив підготовлений у США "Підрозділ 2245" на місію до Криму, щоб закласти вибухівку на російській вертолітній базі. Місія катастрофічно провалилася, що призвело до перестрілки з російськими спецпризначенцями, в результаті якої, за повідомленнями, загинуло кілька людей, і змусило Путіна публічно погрожувати відплатою.

Місія обурила Білий дім Обами. Джо Байден, тодішній віцепрезидент, зателефонував президенту України Петру Порошенку, щоб висловити невдоволення адміністрації. Байден сказав йому, що це спричинило "гігантську проблему" і попередив Порошенка, що "це не повинно повторитися", згідно з аудіозаписом розмови, який пізніше злив проросійський український депутат.

Гнів США призвів до того, що Кондратюк втратив посаду керівника ГУР. Партнерство з ЦРУ, однак, продовжилося.

Коли Росія вторглася в Україну у 2022 році, адміністрація Байдена зняла багато обмежень на діяльність ЦРУ в Україні, кажуть нинішні і колишні американські чиновники.

Офіцерам ЦРУ було дозволено залишатися в Україні під час нападу Росії. Їм, як і раніше, не дозволялося безпосередньо вбивати росіян, але тепер вони мали право допомагати Україні збирати інформацію для наведення на цілі.

Коли російські колони просувалися через кордон, підготовлені ЦРУ підрозділи спецназу ГУР діяли в тилу, надсилаючи розвіддані про пересування російських військ і нападаючи на них. Українські агенти також закладали вибухівку на залізничних коліях і логістичних пунктах.

Путін вже давно публічно наполягає на тому, що Україна контролюється ЦРУ і стає плацдармом для сил НАТО, використовуючи ці твердження як виправдання для свого вторгнення. Дехто стверджував, що партнерство ЦРУ з українською розвідкою було провокацією для Путіна, яка дала йому привід для війни.

Кондратюк же відкидає ці твердження, називаючи їх російською пропагандою. Путін, на його переконання, вторгся в Україну, бо хотів домінувати над нею.

Раніше газета The New York Times зазначала, що ЦРУ та MI6 з початку війни допомагають українським розвідникам визначати цілі на фронті. ЦРУ надавало такі подробиці, які часто шокували.

 

Джерело матеріала
loader