Петро Порошенко
Петро Порошенко
127

Петро Порошенко

Порошенко Петро Олексійович: колишній президент України

Порошенко Петро Олексійович — український політик, п’ятий український президент, голова політичної партії “Європейська Солідарність”, а також власник кондитерської корпорації “Рошен”.

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра і бізнес
  5. Політична діяльність
  6. Компромат і скандали
  7. Декларація
  8. Посилання
  9. Відео

Біографія

Петро Олексійович Порошенко народився 26 вересня 1965 року в місті Болград Одеської області.

Сім’я

Батько – Олексій Іванович Порошенко, керував міським управлінням сільгосптехніки. Мати – Євгенія Сергіївна, працювала головним бухгалтером в управлінні сільського господарства. Померла у 2004 році.

Крім Петра, у Олексія і Євгенії Порошенко був ще старший син Михайло, який загинув в 1997 році в автокатастрофі.

Петро Порошенко одружений з Мариною Анатоліївною Переведенцевою. Вона на 3 роки старша за чоловіка. За професією лікар-кардіолог.

Батько Марини обіймав посаду міністра охорони здоров’я УРСР.

У Петра і Марини Порошенко четверо дітей: двоє синів Олексій і Михайло, а також дві дочки Євгенія і Олександра.

П’ятий президент України вже дідусь. У старшого сина двоє дітей: Петро і Єлизавета.

Освіта

Петро Порошенко починав вчитися в школі рідного Болграда. Але в середині 1970-х разом з батьками переїхав до Молдови. У місті Бендери він отримав атестат зрілості.

Після двох років навчання на факультеті міжнародних відносин Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка, Петро Порошенко був призваний до лав радянської армії, у  якій служив з 1984 по 1986 рік.

Після демобілізації повернувся в рідний ВНЗ і закінчив його в 1989 році. Потім ще три роки Порошенко навчався в аспірантурі своєї Alma mater.

У 2002 році Петро Порошенко став кандидатом юридичних наук. Він автор кількох монографій та наукових публікацій, присвячених міжнародним економічним відносинам і управлінню корпоративними правами.

Президент України володіє чотирма мовами: українською, англійською, російською та молдавською.

Кар’єра і бізнес

Як тільки в Радянському Союзі дозволена була підприємницька діяльність, студент третього курсу інституту міжнародних відносин Петро Порошенко зайнявся бізнесом. Він заснував компанію, яка займалася комп'ютерними програмами.

Через рік Порошенко почав грати на біржі. Це дозволило вже на останніх курсах придбати собі автомобіль.

Під час аспірантури, майбутній президент став заступником директора об'єднання малих підприємств і підприємців "Республіка".

На початку 1990-х років компанія Петра Порошенка зайнялась постачанням какао-бобів на кондитерські фабрики країни. Так він зумів заробити свій перший мільйон.

Зароблені гроші Петро Порошенко вкладав в покупку стагнуючих разом з розвалом Радянського Союзу кондитерських підприємств. Згодом бізнес розрісся, і підприємець об’єднав свої фабрики в корпорацію «Рошен».

У 2006 році підприємства Порошенка реорганізовані в галузевий холдинг, який став лідером кондитерського виробництва України.

У бізнес-імперію Петра Порошенка входять також: автомобільні ("Богдан") і суднобудівні ("Кузня на Рибальському") підприємства, компанії в сфері страхування (СК "Україна"). Він власник кількох ЗМІ, таких як "5 канал", "Твоє радіо", Пілот-Україна.

Політична діяльність

Петру Порошенкові вдалося побудувати успішну політичну і державну кар’єру. Він чотири рази обирався народним депутатом, два рази був міністром, очолював Раду національної безпеки і оборони, а також став Президентом України.

Перший раз в український парламент бізнесмен потрапив в 1998 році. Він переміг на дванадцятому мажоритарному окрузі у Вінницькій області і представляв Соціал-демократичну партію України Віктора Медведчука. Входив до складу комітету з питань фінансів і банківської діяльності.

Через два роки Петро Порошенко через розбіжності виходить з цієї політсили і створює власну фракцію «Солідарність». У тому ж році «Солідарність» вливається до складу Партії регіонального відродження, що стала згодом Партією регіонів.

Бізнесмен фінансує цей політичний проєкт і стає його співголовою. У грудні 2001 року Петро Олексійович залишає «регіоналів» і приєднується зі своєю «Солідарністю» до виборчого блоку Віктора Ющенка «Наша Україна».

За списками «Нашої України» Порошенко в 2002 році знову проходить до Верховної Ради. У парламенті стає очільником бюджетного комітету. Попутно з депутатством творець Партії регіонів з 2000 по 2004 рік обіймає посаду заступника голови Ради Національного Банку України.

Після Помаранчевої революції і перемоги Віктора Ющенка на президентських виборах Порошенко призначений на посаду голови РНБО України.

У 2006 році Петро Порошенко втретє стає парламентарем і знову від "Нашої України". Як і в 1998 році, народний обранець займає місце в комітеті з питань фінансів і банківської діяльності.

Через три роки за підтримки президента Віктор Ющенка Петро Порошенко стає міністром закордонних справ. На посаді керівника зовнішньополітичного відомства він пробув усього півроку і був звільнений новим президентом Віктором Януковичем.

Але рівно через два роки Петро Порошенко знову опинився в кабінеті міністрів. На цей раз він був призначений Віктором Януковичем міністром економіки в уряді Миколи Азарова.

Тоді ж стали поширюватися чутки, що у бізнес-структур Порошенка почалися проблеми з контролюючими органами в особі митників і податківців, підконтрольних «донецьким». У нього нібито намагалися «віджати» частину активів і «5 канал».

Петру Олексійовичу вдалося вирішити питання з Януковичем і він погодився на міністерську посаду. У кріслі міністра Порошенко відповідав за підготовку Угоди про Асоціацію з ЄС.

Другий раз Порошенко протримався в кріслі міністра трохи більше - дев'ять місяців. Наприкінці 2012 року політик учетверте стає народним обранцем.

Як і в перший раз, він балотується по дванадцятому одномандатному округу у Вінницькій області. Однак на цей раз Порошенко йшов на вибори як самовисуванець. У парламенті Порошенко залишився позафракційним і працював в комітеті з питань євроінтеграції.

В середині 2013 року стала вільною посада Київського міського голови і Петро Олексійович висловив наміри очолити українську столицю, як представник опозиційних сил.

Але незабаром стався Євромайдан і політична кар’єра Порошенка несподівано зробила кульбіт. Бізнесмен підтримав протести в столиці. Він спонсорував революцію їжею, водою і дровами.

Власник «Рошену» став знаменитим після того, як 1 грудня 2013 року він з трактора звернувся до радикально налаштованих людей, які прийшли штурмувати Адміністрацію Президента.

Тоді парламентаря, який закликав зупинити штурм, освистали, закидали монетами і зігнали з трактора.  Але телевізійна картинка розлетілася по всіх світових ЗМІ.

Під час російського захоплення Криму, Порошенко спробував зустрітися в Сімферополі з депутатами парламенту півострова. Але проросійські активісти потрапити в будівлю Верховної Ради республіки йому не дали, і він змушений був виїхати по наданому силовиками коридору.

Завдяки таким активним діям політик Порошенко набув популярності. Фаворитом майбутніх позачергових президентських виборів був Віталій Кличко. Однак перед початком виборчих перегонів Кличко зняв свою кандидатуру на користь Порошенка.

Це сталося в результаті таємних домовленостей між двома політиками у Відні. На цій зустрічі були присутні олігарх Дмитро Фірташ і голова адміністрації президента-втікача Сергій Льовочкін.

На президентських виборах Петро Порошенко здобув перемогу вже в першому турі. Під час виборчої кампанії кандидат взяв слоган «Жити по-новому» і презентував свою програму цього життя.

У січні 2019 року п’ятий президент України заявив про наміри балотуватися на найвищу посаду в країні вдруге.

На виборах, які відбулися 31 березня 2019 року Порошенко набрав трохи менше шістнадцяти відсотків підтримки виборців. Це виявилося майже в два рази менше, ніж у переможця першого туру голосувань, шоумена Володимира Зеленського (тридцять відсотків). Однак на два відсотки більше, ніж у Юлії Тимошенко.

Таким чином, у другий тур голосування, який відбувся 21 квітня, вийшли Петро Порошенко та Володимир Зеленський.

Президент Порошенко покликав свого візаві на дебати. Якийсь час Володимир Зеленський відмовлявся, проте третього квітня шоумен записав відеозвернення до Порошенка, в якому закликав провести дебати не в студії, а на НСК "Олімпійському", перед цим здавши аналізи на наявність наркотиків і алкоголю в крові.

Петро Порошенко взяв час, щоб подумати, і рано вранці четвертого квітня прийняв умови опонента. “Стадіон так стадіон”, — ця фраза для українців стала крилатою. Через кілька днів обидва кандидати здали аналізи: Зеленський в приватній клініці, а Порошенко - в медичному пункті на "Олімпійському".

Порошенко програв вибори

Дебати Порошенка та Зеленського стали на той час однією з найбільш обговорюваних подій. Вони відбулися між першим та другим туром виборів. 

Другий тур виборів пройшов 21 квітня 2019 року. За його результатами Петро Порошенко програв Володимирові Зеленському. Зеленський набрав 73 % голосів, за нього проголосували більш ніж 13,5 мільйона виборців. За Порошенка ж віддали голоси більш ніж 4,5 мільйона українців. 

Після оголошення результатів Петро Порошенко привітав Володимира Зеленського з перемогою. З політики Порошенко не пішов. 

Діяльність Петра Порошенка після президентства, парламентська діяльність

Після президентських виборів Петро Порошенко зі своєю політсилою “Європейська Солідарність” взяв участь у виборах до парламенту. Він очолив список партії “ЄС”. До Верховної Ради партія Порошенка увійшла з результатом 8,1 %. Порошенко з соратниками отримали 23 крісла у парламенті. Якщо говорити про закордонні округи, то там партія Порошенка, за результатами голосування, перемогла.

Тож наразі Петро Порошенко — народний депутат Верховної Ради України 9-го скликання.

Компромат і скандали

Звинувачення в корупції і махінаціях

У вересні 2005 року тодішній держсекретар Олександр Зінченко звинуватив оточення президента Ющенка в корупції. Серед корупціонерів він назвав і Петра Порошенка. У пресі розгорівся гучний скандал.

Відносно Порошенка було відкрито кримінальну справу. Петро Олексійович змушений був піти у відставку. У результаті справа була закрита Печерським районним судом Києва і скандал затих.

У 2007 році компанія "Автотранспортне підприємство-2240", яке пов'язують з Петром Порошенком, взяло в банку "Київська Русь" кредит на шість мільйонів доларів. У заставу було залишено будівлю в Дарницькому районі столиці.

Згодом підприємство виявилося банкрутом і його заставне майно пішло з молотка. Однак набула його фіктивна фірма, власником якої є один з топ-менеджерів "Рошен". Скоро і сам банк опинився банкрутом, а підприємство, які пов'язують з ім'ям керівника держави не повернуло кредит збанкрутілого банку.

Земля в столиці

У 2009 році Петро Порошенко отримав землю у столиці на території історичної пам'ятки - Олексіївський люнет. Через чотири роки будівельна техніка знищила пам'ятник. На думку журналістів, на цьому місці планувалося побудувати особняк для тодішнього міністра уряду Азарова.

У 2013 році було відкрито кримінальну справу за фактом знищення пам'ятки історії. Однак вона була закрита в зв'язку з відсутністю складу кримінального злочину, коли Петро Порошенко переміг на президентських виборах.

Порошенко і гроші Януковича

Журналістам стало відомо, що приблизно два мільярди гривень, які були арештовані і вважалися здобутими незаконним шляхом оточенням Віктора Януковича були перераховані з банку "ВБР" в "Міжнародний інвестиційний банк", контрольний пакет акцій якого належить Президенту України.

Як тільки гроші були виявилися в "МІБ", вони були переведені у готівку через касу банку. З огляду на, що комісія фінансової установи сягає одного відсотку, то тільки на цьому банк Петра Порошенка отримав двадцять мільйонів гривень.

Панамське досьє

У серпні 2014 року стався витік інформації юридичної фірми Mossack Fonseca з Панами, де в цій офшорній зоні фігурували фірми зареєстровані на президента Порошенка.

Як стверджувалося, Петро Олексійович продовжував в умовах війни з Росією торгувати з російським Газпромом.

Сам фігурант виправдовувався тим, що нібито тільки через офшорні фірми можна було перевести свої бізнес-активи, в тому числі і компанію «Рошен», в сліпий траст.

Правда серед лідерів держав, що вважають за краще офшори, Порошенко виявився не самотній. У Панамських документах засвітилися такі одіозні політики як Володимир Путін, Ільхам Алієв (Азербайджан), Нурсултан Назарбаєв (Казахстан), Лі Пен (Китай) і навіть сирійський диктатор Башар Асад.

Мальдівський відпочинок

У 2018 році Порошенко потрапив у новий скандал причиною якого став його відпочинок на Мальдівах. Як з’ясували журналісти-розслідувачі з 1 по 8 січня 2018 року Президент України орендував окремий острів з відповідною структурою відпочинку та розваг.

Сам факт відпочинку на дорогому курорті спробували приховати від громадськості. Президент вилетів на острови в Індійському океані, орендувавши найдорожчий літак і проживав там з сім'єю і гостями під вигаданим ім'ям. Причиною секретності у Порошенка назвали запобіжні заходи у зв'язку з небезпекою життя глави країни.

Тиждень мальдівського відпочинку обійшовся президенту в суму понад 14 мільйонів гривень.

Після оприлюднення журналістського розслідування президент визнав цей факт. У його Адміністрації заявили, що Порошенко витратив на відпустку власні кошти. Однак незабаром вся інформація про Мальдівський відпочинок була засекречена.

Корупція в «Укроборонпромі»

В ході президентської кампанії в лютому 2019 року журналісти програми «Наші гроші» оприлюднили розслідування в якому розповіли про причетність бізнес-партнера президента Олега Гладковського-Свинарчука до корупційних схем при закупівлі деталей для військової техніки в Росії. В результаті цього було завдано збитків державі на 22 млн гривень.

Гладковський ці факти заперечує і погрожує подати на журналістів до суду. Сам Петро Порошенко закликав ініціювати міжнародний аудит «Укроборонпрому».

Фабрика ботів

У січні 2019 року політичний аналітик Олександр Кочетков опублікував інформацію про створення та систему функціонування мережі акаунтів і блогерів, які працюють над підтриманням позитивного образу президента Порошенка.

За твердженням Кочеткова, керівник Адміністрації Президента, Борис Ложкін сформував групу з блогерів, які повинні були на противагу російській пропаганді просувати позитивний імідж України. Однак замість контрпропаганди президента стали відверто звеличувати і прикрашати його заслуги.

Як стверджує аналітик, на підтримку Порошенка наймають навіть російські бото-ферми.  «Порохоботство» особливо поширилося напередодні і під час виборчої кампанії.

Невиконання обіцянок

Журналісти порталу «Слово і діло» проаналізували виконання обіцянок викладених 5 років тому в президентській програмі «Жити по-новому».

Невиконаними залишились деескалація конфлікту з Росією. Не була проведена люстрація суддів, податківців і митників. Не внесеними залишилися законопроекти про відкриті списки на виборах до Верховної Ради та про парламентську опозицію. Президент не виконав обіцянку по деофшоризації і деолігархізації бізнесу. Корупція не була подолана.

Політичні переслідування і звинувачення Портнова

У 2020 році у Державному бюро розслідувань проти Порошенка відкрили кілька справ. Основна частина з них була пов’язана зі скаргами, які подавав Андрій Портнов — адвокат з оточення Віктора Януковича. Станом на жовтень 2019 року проти Порошенка налічувалося 13 справ. Однак підозру колишньому президентові не вручали, хоч спроби були. Усі підозри були повернуті генпрокуратурою ДБР, оскільки мали низьку якість.

Згодом Порошенка звинуватили в тому, що він, ймовірно, при ввезенні деяких картин в Україну (він має власну колекцію витворів мистецтва) не сплатив необхідного мита. На колекцію Порошенка наклали арешт, а його самого викликали на допит у ДБР.

“Плівки Деркача”

Через так звані “плівки Деркача” на Петра Порошенка завели ще одну справу. Його звинувачували навіть у державній зраді та зловживанні владою. Плівки надав народний депутат Андрій Деркач. Він стверджував, що на них нібито Порошенко говорить з Джо Байденом та Джоном Керрі. 

Людина на плівках, яку Деркач називав Порошенком, обговорювала зі світовими політиками внутрішньополітичні питання України: наприклад, призначення генпрокурором Луценка, звільнення Шокіна, питання націоналізації “ПриватБанку” тощо. 

У червні 2020 року кількість справ проти Порошенка, за даними генпрокурора Венедіктової, сягнула двадцяти. 

Коли у суді мали обрати запобіжний захід Порошенкові (чого не сталося), політика прийшли підтримати близько 10 тисяч українців.

Інциденти 2021 року

​​П'ятий президент України Петро Порошенко втік від ветерана АТО, коли той намагався поставити йому питання про корупцію. Про це розповів блогер Михайло Шнайдер. Колишній президент виступав у Дніпрі, після виступу ​​до нього намагався підійти ветеран АТО, щоб поговорити. Однак експрезидент сховався за спинами охорони, а потім і зовсім зник за тонованим склом в автомобілі.

Петро Порошенко у 2021 році звинуватив Володимира Зеленського в тому, що на нього напали в центрі Києва на День Незалежності.

"Не хотів цього говорити, але вимушений сказати. Володимире Олександровичу, я розумію – страшно. Я розумію, що ви волонтерів, військових, справжніх патріотів боїтеся більше, ніж Путіна. Не намагайтеся нас зупинити вашою зеленою шмарклею. У вас нічого не вийде, хоча зараз ви сховали цих негідників на Банковій", - сказав у своєму зверненні Петро Порошенко.

Також у 2021 році Порошенко вперше дав розгорнутий коментар щодо "плівок Медведчука". У ході бесіди експрезидент обмовився, назвавши нинішнього лідера Сполучених Штатів Америки Джозефа Байдена "Батею". Коли політик коментував зустріч президента Російської Федерації Володимира Путіна і американського лідера Джо Байдена, то сказав таке: "Буде перша розмова 16 червня з Путіним, якого... батя... Байден назвав вбивцею».

Декларація

Згідно з декларацією, яку Порошенко Петро Олексійович подав у березні 2021 року, він володіє житловим будинком із надвірними побудовами в Козині Київської області. Також там у нього є п’ять земельних ділянок у 100-відсотковій власності, а ще одну ділянку колишній президент орендує. Петро Порошенка має дві квартири: у Києві та у Вінниці. 

Порошенко також зазначає у декларації право власності на базу відпочинку “Лебідь” у Лимані Одеської області.

Дружина Марина має житловий будинок і земельну ділянку у Петропавлівському, а також квартиру у Києві. Крім цього, на праві користування вона володіє гаражем. 

З цінного рухомого майна Порошенко декларує колекції картин та скульптур, меблі, світильники, килими, електронні пристрої, камінний набір, музичні інструменти, годинники, ювелірні вироби, дорогі одяг та сумки. 

Авто: Марина Порошенко має Jaguar XF 4.2 L V8, а сам Петро Олексійович власної автівки не декларує. На праві користування він зазначає Mercedes-Benz S 500L 4Matic та Mercedes-Benz S600L.

Дохід (річний): 222 мільйони 18 тисяч 658 гривень. Дружина Порошенка отримала за рік дохід у розмірі 66 тисяч гривень.

Грошові активи (заощадження разом із дружиною): 432 мільйони 942 тисячі 407 гривень, 55 мільйонів 829 тисяч 141 долар, 47 тисяч 269 євро та 50 тисяч 109 фунтів стерлінгів. 

Посилання

Сторінка Петра Порошенка в мережі Фейсбук

Твіттер Петра Порошенка

Відео

Згадки про персону