Кожен працівник має право на лікарняний за умови тимчасової непрацездатності.
Про це йдеться у Кодексі законів про працю (КЗпП) та у законах про соціальне страхування. Лікарняний може бути оформлений як електронний, так і паперовий. Українське законодавство не встановлює обмежень щодо кількості лікарняних, які можна взяти протягом року. Головне – правильно оформити лікарняний та мати підтвердження від медичного закладу. Проте, якщо лікарняні стають занадто частими, роботодавець може вимагати додаткових пояснень про стан здоров'я працівника.
Лікарняний можна оформити у разі: гострих захворювань або загострення хронічних хвороб; травм (як побутових, так і виробничих); операцій та періоду реабілітації; лікування від інфекційних хвороб, зокрема COVID-19; догляду за хворою дитиною або близьким родичем.
Згідно з законодавством, роботодавець не має права звільнити працівника за часті лікарняні, якщо вони оформлені належним чином. Однак є винятки. Якщо працівник знаходиться на лікарняному більше ніж 4 місяці поспіль без перерви, це може стати підставою для розірвання трудового договору (крім випадків, пов'язаних з виробничими травмами або вагітністю). Крім того, роботодавець може звільнити працівника, якщо лікарняні не мають належного оформлення або якщо підтверджено зловживання лікарняними.
Щоб уникнути непорозумінь із роботодавцем, необхідно дотримуватися таких кроків: звернутися до лікаря при перших симптомах хвороби; отримати медичний висновок, що підтверджує необхідність лікарняного; переконатися, що лікарняний занесено до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ); повідомити роботодавця про непрацездатність і надати лікарняний листок.
Останні новини України:
Не вирішить усіх проблем: українцям пообіцяли новий перерахунок пенсій у 2025 році, відомі подробиці.
Пенсіонери можуть отримувати соціальну допомогу: існує декілька видів доплат.
Пенсія в Україні: українцям показали, у якій області пенсіонери мають найнижчі виплати та ледь виживають.