Українцям показали, як відрізняються ціни на оренду нерухомості в Україні та ЄС.
Як передає "Хвиля", про це пишуть Новини.
Торік український ринок оренди житла демонстрував цікаву динаміку. Орендні ставки зросли практично у всіх містах, але навіть з урахуванням цього зростання вони залишаються суттєво нижчими, ніж у європейських країнах.
За даними міжнародної бази Numbeo, винайняти однокімнатну квартиру в нецентральному районі українського міста можна в середньому за 234 євро (близько 10 200 гривень) на місяць. Попри подорожчання попит на оренду житла в Україні не знижується і залишається на високому рівні.
При цьому ціни на оренду житла в Україні все ще залишаються нижчими, ніж у країнах ЄС. Проте, з такими країнами як Латвія, Румунія, або Болгарія різниця у вартості оренди не така вже й велика. При цьому Україні все ж таки далеко до цін Нідерландів чи Ірландії. У цих країнах вартість орендних ставок перевищує 1000 євро.
Дані від ЛУН показують, що орендний ринок житла в Україні у 2024 році розвивався динамічніше, ніж ринок продажів. Інтерес до оренди навіть перевищив високі показники 2023 року.
До трійки найдорожчих міст для оренди увійшли Київ, Львів та Ужгород, причому розподіл цін виявився цікавим:
Для однокімнатних квартир:
- Ужгород: 18500 грн/місяць
- Львів: 17000 грн/місяць
- Київ: 16500 грн/місяць.
При цьому Київ зберігає лідерство у сегменті великих квартир:
- Двокімнатні: 22900 грн/місяць
- Трикімнатні: 37500 грн/місяць.
Примітно, що Ужгород та Львів випередили столицю за вартістю оренди однокімнатних квартир, хоча традиційно Київ вважається найдорожчим містом для оренди житла.
Однак, незважаючи на зростання цін, попит на оренду залишається високим, що підтверджується скороченням терміну експозиції квартир на ринку.
У 2024 році терміни окупності квартир через здачу в оренду показали помітні зміни порівняно з 2023 роком:
- У Києві окупність покращала - з 15 до 12,6 років
- У Львові ситуація погіршилася – з 11 до 13,3 років
- В Одесі невелике покращення – з 17 до 15,5 років.
Щодо доступності оренди щодо місцевих зарплат, ситуація в містах сильно різниться:
Найдоступніша оренда в Харкові, де на неї йде:
- 20% середньої зарплати за однокімнатну
- 30% за двокімнатну
- 40% за трикімнатну
Найскладніша ситуація в Ужгороді, де оренда може поглинати до 84% місцевої зарплати Також високі показники витрат на оренду щодо доходів спостерігаються у Львові, Івано-Франківську та Києві.
За даними двох великих платформ – ЛУН та OLX – в Україні спостерігається значне зростання попиту на оренду житла. OLX зазначає, що з січня до жовтня 2024 року кількість запитів на довгострокову оренду зросла на 8,4% порівняно з тим же періодом 2023 року. Ще помітніше зростання показала короткострокова оренда - на 19,3%.
Експерти пов'язують таку динаміку з кількома факторами: переїздом людей з прифронтових територій у безпечніші регіони, зміною місця роботи, бажанням знайти найкраще житло, а також прагненням до самостійного проживання. Найбільша активність на ринку оренди спостерігалася у серпні, що пов'язано з підготовкою студентів до нового навчального року.
Серед ключових критеріїв вибору житла орендарями виділяються:
- вартість;
- районний;
- близькість до зупинок громадського транспорту чи місця роботи;
- наявність автономного опалення;
- поверх;
- доступ до бомбосховища;
- наявність постійного електроживлення
При цьому орендні ставки на однокімнатні квартири зросли майже у всіх обласних центрах України, окрім Рівного, де спостерігалося зниження цін на 5%.
А ось лідером за вартістю оренди однокімнатного житла став Ужгород, де ціни зросли на 28%, перевищивши рівень Києва та Львова. Значне подорожчання також відзначено у Луцьку (+40%), Івано-Франківську (+32%), Полтаві (+25%), Києві (+23%) та Одесі (+21%).
Статистика ЛУН показує значний розкид цін на оренду житла у різних містах України у січні. Що стосується однокімнатних квартир, найбільш доступні ціни пропонує Харків – у середньому 4 000 гривень. У той же час, трійка міст із найвищою орендною платою виглядає так: Ужгород лідирує з 19 000 гривень, за ним слідує Львів із 16 900 гривень, і замикає трійку Київ, де середня ціна становить 16 000 гривень.
Якщо говорити про двокімнатні квартири, то тут картина трохи інша: Ужгород знову лідирує за вартістю із середньою ціною 23 300 гривень, Київ наздоганяє його з показником 23 000 гривень, а Львів посідає третє місце із ціною 19 000 гривень. На протилежному кінці цінового діапазону знаходяться Харків, де двокімнатну квартиру можна винайняти в середньому за 5 750 гривень, та Запоріжжя з практично аналогічним показником у 6 000 гривень.
Раніше українцям показали, як відрізняються ціни на оренду квартир у Києві та Варшаві.