Через європейське екологічне мито CBAM Україна може втратити понад 100 тисяч робочих місць
Через європейське екологічне мито CBAM Україна може втратити понад 100 тисяч робочих місць

Через європейське екологічне мито CBAM Україна може втратити понад 100 тисяч робочих місць

Через європейське екологічне мито CBAM Україна може втратити понад 100 тисяч робочих місць - Фото 1

Набуття чинності екологічного європейського мита CBAM з 2026 року призведе до втрат для української економіки, яка традиційно орієнтована на експорт. За оцінками компанії CMD-Ukraine, внаслідок дії CBAM Україна може втратити до 2030 року 6,4% ВВП, зниження обсягу експорту може скласти 6,3%, зокрема до ЄС – 9,8%, а скорочення кількості робочих місць – понад 116 тисяч позицій.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на GMK Center.

Про це говорили під час Кліматичної платформи, яку організувала Федерація роботодавців України: там CMD-Ukraine презентувала моделювання впливу механізму транскордонного вуглецевого коригування (CBAM, Carbon Border Adjustment Mechanism) на українську економіку.

За словами експерта CMD-Ukraine Євгена Іванова, найбільшими проблемами для українських експортерів при впровадженні CBAM є невизначеність, непрогнозованість та брак даних.

“Так, ми вже навчилися заповнювати звітність CBAM, але загальний обсяг невизначеності залишається дуже високим. Зокрема, ми поки не знаємо еталонних значень викидів парникових газів в ЄС по наших кодах УКТЗЕД, які будуть діяти і як Євросоюз буде їх змінювати, якою буде динаміка вартості CBAM-сертифікатів, як ЄС буде розширювати перелік товарів, що підпадатимуть під дію CBAM та ін.”, – додав в ході дискусії Сергій Лавриненко, генеральний директор ПрАТ “Стальканат”.

За оцінками компанії CMD-Ukraine, внаслідок дії CBAM Україна може втратити вже до 2030 року 6,4% ВВП. Зниження обсягу експорту українських товарів може скласти 6,3%, зокрема до ЄС – 9,8%, а скорочення кількості робочих місць сягне понад 116 тисяч. Результати представлених досліджень та обговорення перших результатів функціонування CBAM направлять до профільних державних органів.

“Ми підготуємо звернення до уряду з нашим баченням того, як ці проблеми мають бути вирішені”, – повідомила Ольга Кулик, директор департаменту екології, енергетики та зеленої економіки Федерації роботодавців України.

Раніше в GMK Center заявили, що для України дуже важливо отримати відстрочку від дії механізму СВАМ. Більше того, з юридичної точки зору, Євросоюз має увесь необхідний інструментарій для того, щоб таку відстрочку надати.

Зокрема, у ст. 30 Регламенту CBAM сказано, що у разі настання форс-мажорних обставин, які мають руйнівні наслідки, Єврокомісія може ініціювати зміни і впровадити тимчасові заходи для подолання цих виняткових обставин. На думку українських експертів та бізнесу, повномасштабна агресія РФ проти України повністю підпадає під критерії форс-мажору.

Нагадаємо, раніше видання Politico заявило, що Європа однією рукою допомагає Україні з фінансуванням, а іншою – вводить вуглецеве мито СВАМ, через який Україна буде щороку втрачати 1,4 млрд євро. Але цих збитків можна уникнути, якщо розпочати переговори з ЄС та отримати пільги, зокрема – відстрочення запровадження цього мита в Україні через війну.

Tweet
Джерело матеріала
loader
loader