В Україні у 2024 році після підписання закону про підвищення податків, понад 22 000 фізичних осіб-підприємців (ФОПів) припинили свою діяльність. Адвокат Олексій Тимошенко на порталі b2bconsult розповів, як закрити ФОП другої групи, що працював на спрощеній системі.
Як закрити ФОП: покрокова інструкція
Експерт пояснив, що у 2025 році для закриття ФОП потрібно зробити наступні кроки:
- Звірка з податковою. Проводиться онлайн, в особистому кабінеті платника податків – з метою встановлення відсутності заборгованості з податків. Для цього треба увійти до кабінету та перевірити відсутність боргів в розділі «Стан розрахунків з бюджетом»
- Звільнення найманих працівників (якщо такі є). Інформація про звільнених працівників відображається в Об'єднаному звіті (додаток №5).
- Перевірка наявності всіх первинних документів, що стосуються отриманих доходів. До первинних документів належать: договори, акти наданих послуг, накладні, виписки банку, платіжні інструкції, книга обліку доходів та витрат. Ці документи можуть знадобитися, якщо по ФОП призначать податкову перевірку.
- Скасування реєстрації ПРРО/РРО (якщо використовували реєстратор розрахункових операцій). Для цього подаються форми №20-ОПп та №1-ПРРО в тому ж місяці, коли закривається ФОП.
- Сплата податків. Єдиний соціальний внесок та єдиний податок сплачуються за останній місяці діяльності ФОП.
- Закриття рахунків в банку. Це потрібно зробити до подання заяви про припинення держреєстрації ФОП. Перед закриттям рахунку обов'язково слід замовити у банку надання виписок за весь період діяльності ФОП. Виписки можуть бути як паперові, так і електронні. Також слід замовити довідку про закриття ФОП-рахунку.
- Подання заяви про державну реєстрацію припинення ФОП. Заяву можна подати онлайн – через «Дію», або офлайн – до ЦНАП або державному реєстратору.
- Подання ліквідаційного звіту. Подається за тими ж правилами, що й звичайна звітна декларація. Звіт заповнюється за формою F0103406 (з додатком №1). Також ФОП заповнює та подає додатки: ЄСВ-1 – «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску»; Ф2 – «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою». Якщо ФОП протягом звітного місяця не отримав дохід, у відповідній графі проставляється «0».
- Сплата військового збору. ФОП другої групи щомісячно сплачує військовий збір. Сплата військового збору проводиться до подання заяви про реєстрацію припинення ФОП.
- Податкова перевірка. Це необов'язкова процедура, яка проводиться індивідуально, залежно від рішення податкової. Податкова перевірка може бути проведена протягом 1095 днів, саме тому слід зберігати всі документи про отримані прибутки та сплачені податки (щоб пройти перевірку без ускладнень). ФОП також може ініціювати проходження перевірки, подавши податковому органу відповідну заяву.
Раніше адвокат Андрій Межирицький розповів, як ФОПу декларувати кошти отримані від YouTube.