Російські пропагандисти можуть постати перед судом через підбурювання до геноциду, — експерт з воєнних злочинів
Російські пропагандисти можуть постати перед судом через підбурювання до геноциду, — експерт з воєнних злочинів

Російські пропагандисти можуть постати перед судом через підбурювання до геноциду, — експерт з воєнних злочинів

Злочин геноциду Росії проти українців можуть частково допомогти довести численні міжнародні резолюції про визнання Голодомору геноцидом.

Девід Шеффер, перший американський посол з особливих доручень у справах воєнних злочинів (1997 – 2001 роки) вважає, що російські пропагандисти, можуть бути цілями розслідування за підбурювання до геноциду. Адже злочин геноциду не є виключно справою рук політичних і військових лідерів. Про це він сказав в інтерв’ю виданню «Юридична практика». 

Шеффер наполягає на тому, що «дії російських пропагандистів, безумовно, можуть розслідуватися за принципом універсальної юрисдикції національними судами, а також Міжнародним кримінальним судом». Своєю чергою, фактором для обґрунтування звинувачення в геноциді проти самої Росії у Міжнародному суді ООН, на думку експерта, могли б стати російські ЗМІ.

Американський юрист, який свого часу очолював делегацію США на переговорах зі створення Міжнародного кримінального суду, вважає, що злочин геноциду Росії проти українців можуть частково допомогти довести численні міжнародні резолюції про визнання Голодомору геноцидом. Втім, такі резолюції не зможуть надати доказові юридичні аргументи про умисний намір геноциду відповідно до Конвенції.

За словами Девіда Шеффера, відомості про Голодомор можна розглядати як можливий контекстуальний елемент того, як сьогодні мислять і діють очільники російської влади, але ці дані не зможуть продемонструвати сучасні докази спеціального наміру.

«Історія може відігравати важливу роль у кримінальному процесі щодо геноциду, але скоріше як роз'яснюючий інструмент для створення картини, а не як основа для фактичного засудження. Що стосується відповідальності держави у справі, яка розглядається в Міжнародному суді ООН, то тут історія може мати більш вирішальний вплив», — пояснив експерт.

Російські пропагандисти можуть постати перед судом через підбурювання до геноциду, — експерт з воєнних злочинів - Фото 1

Перший американський посол з особливих доручень у справах воєнних злочинів Девід Шеффер

При цьому він зауважив, що тривалість розслідувань міжнародних злочинів та особливості роботи з доказами змінюються внаслідок цифровізації правосуддя. Зокрема, електронні докази мають більш надійний режим збереження завдяки спеціальним захищеним додаткам. Наприклад, на платформі eyeWitness to Atrocities, яку розробила Міжнародна асоціація адвокатів, вже зібрано понад 53 тисячі фото та відео файлів з доказами про вчинення воєнних злочинів в Україні. Можливість використання таких додатків змінює правила гри в розслідуванні тяжких злочинів. Надійність режиму зберігання доказів, а також пряма доступність цих доказів під час розгляду кримінальних справ робить eyeWitness to Atrocities безцінним інструментом в залі суду, говорить Девід Шеффер.

За його словами, ці технічні можливості накладають «новий обов'язок на громадянське суспільство та медіа належним чином фіксувати злочини й робити це з високою професійністю».

«В один прекрасний день ці дані можуть бути використані для притягнення винних до відповідальності», – переконаний юрист.

EyeWitness to Atrocities — безкоштовний додаток для документування воєнних злочинів, злочинів проти людяності, геноциду та інших серйозних порушення прав людини, який був розроблений за ініціативи Міжнародної асоціації юристів. Він допомагає фіксувати фото- та відеодокази, які потім будуть передані до органів влади України та Міжнародного кримінального суду, що розслідує воєнні злочини Росії проти України.

Читайте також:

  • Кримінальні провадження щодо російських топпропагандистів не є легкими у доказуванні, — представник СБУ

  • Зеленський: Російських пропагандистів покарають як співучасників воєнних злочинів

  • Офіс генпрокурора: розслідуючи воєнні злочини, українські правоохоронці окрему увагу приділяють геноцидній риториці кремлівських пропагандистів

Колаж: Центр громадянських свобод

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Джерело матеріала
loader