Президент України Володимир Зеленський заявив, що майбутнє членства України в НАТО значною мірою залежить від позиції Сполучених Штатів, зокрема очільника Білого дому Дональда Трампа.
Таку думку він висловив під час зустрічі з представниками Міжнародної медіаради.
За словами Зеленського, деякі держави раніше дотримувалися непрозорої політики щодо перспектив вступу України до НАТО. Він назвав це несправедливим ставленням, як до України, так і до її народу.
"Це були просто неправдиві слова: "Так, Україна буде в НАТО". Але минули десятиріччя, а цього так і не сталося. Це було нечесно по відношенню до України. І водночас ми самі, наші лідери, часто поширювали неправдиві очікування, кажучи: "Нам пообіцяли, що ми будемо в НАТО", ‒ зауважив Зеленський.
Він також зазначив, що у минулому слабка позиція Німеччини та Сполучених Штатів у переговорах із Росією призвела до програшу в цих діалогах.
"Для мене як для українця залишається питання: чому домовленості щодо безпеки України ухвалювалися без участі України? Ми ‒ незалежна держава. Чому в 1990-х і 2000-х роках вирішували без нас, які у нас будуть гарантії безпеки? Це абсолютно несправедливо", ‒ наголосив президент.
Зеленський підкреслив, що Україна прагне отримати повагу з боку міжнародної спільноти, зокрема через боротьбу за гарантії безпеки та членство в НАТО.
Президент уточнив, що більшість країн Альянсу підтримують вступ України до НАТО. Проте чотири держави ‒ Сполучені Штати, Німеччина, Словаччина та Угорщина ‒ наразі виступають проти.
"Але позиція цих країн залежить від Сполучених Штатів. Вони прагнуть показати своє лідерство, але вирішальне слово належить США і президенту", ‒ додав Зеленський.
Він наголосив, що політика очільника Білого дому може стати визначальним чинником для членства України в НАТО.
"Якщо Дональд Трамп буде готовий бачити Україну в НАТО, то ми будемо в Альянсі, і всі країни підтримають це рішення. Якщо ж Трамп буде проти, то ми залишимося поза НАТО", ‒ резюмував Зеленський.
Нагадаємо, 7 січня, Трамп на пресконференції заявив, що колишня адміністрація США на чолі з президентом Джо Байденом "спровокувала" повномасштабний напад РФ на територію України. Він також заявив, що "розуміє почуття Росії", яка виступає проти вступу України до НАТО. Трамп додав, що можливість вступу України в Альянс була "значною частиною проблеми для Москви впродовж багатьох-багатьох років".
Чи реально європейським країнам перейти до 5% витрат на оборону, як того вимагає Дональд Трамп? У світі, де навіть 2% залишаються недосяжними для багатьох членів НАТО, новий амбітний поріг виглядає, як провокація.
Микола Гаврись у статті "5% ВВП на оборону для європейських країн: наскільки така вимога Дональда Трампа є реалістичною" аналізує, як ця умова вплине на європейські країни, які звикли до соціальних бюджетів, і чи можуть демократичні держави конкурувати з автократіями у військових витратах.