Чому бізнес не підключає нові зелені електростанції до енергосистеми? Експерт назвав причину
Чому бізнес не підключає нові зелені електростанції до енергосистеми? Експерт назвав причину

Чому бізнес не підключає нові зелені електростанції до енергосистеми? Експерт назвав причину

Українські компанії побудували сотні мегават потужностей розподіленої генерації для власних потреб і не квапляться підключати такі станції до енергосистеми через невирішену проблему боргів на ринку електроенергії. Про це повідомив Андріан Прокіп, експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього. 

«Проблемою та перепоною для дохідної роботи залишаються борги на ринку, зокрема на балансуючому. Складається ситуація, коли продавши електроенергію, можна чекати рів-півтора на отримання коштів. І така ситуація, звісно ж, не стимулює «входити у ринок» навіть тим, хто вже збудував власну генерацію», – сказав Прокіп.

За його словами, в Україні чітко простежується тенденція, як комерційні споживачі електроенергії будують генерацію для самозабезпечення і без підключення до мережі – виключно для власних потреб.

«Без підключення до мереж минулого року бізнес ввів в експлуатацію більше 500 МВт», – розповів Прокіп.

На думку експерта, представники бізнесу можуть не розуміти особливостей підключення до мережі та роботи у ринку, щоб торгувати електроенергією, заробляти і швидше повертати інвестовані в енергогенерацію кошти.

«Проте, очевидним є те, що у разі очікуваних доходів від такої діяльності, бізнес швидко б долав цей барʼєр відсутності знань та досвіду», – зазначив Прокіп.

Він розповів, що за 2024 рік заборгованість на балансуючому ринку перед НЕК «Укренерго» зросла на 12,7% та досягла позначки у 34,5 млрд грн. Своєю чергою, борг «Укренерго» перед постачальниками послуг з балансування склав 13,6 млрд грн.

«Потрібні проактивні заходи – системна політика, яка змогла б збалансувати ринок і поступово позбавити його боргів. Це ключова передумова появи нової генерації, вкрай необхідної в умовах, коли ворог регулярної руйнує енергосистему. Адміністративні методи та бюрократичні накази будувати нову генерацію не спрацюють», – резюмував експерт.

Як повідомлялося раніше, на думку експертів, уряд, парламент та Нацкомісія з питань енергетики мають врятувати енергетику від паралічу через наявні багатомільярдні борги, які постійно збільшуються.

Джерело матеріала
loader