Ціни на пальне можуть обвалитися: експерти розповіли про глобальні зміни на ринку дизелю
Ціни на пальне можуть обвалитися: експерти розповіли про глобальні зміни на ринку дизелю

Ціни на пальне можуть обвалитися: експерти розповіли про глобальні зміни на ринку дизелю

У 2024 році український ринок дизельного пального продемонстрував суттєве зростання імпорту на тлі значних структурних змін та оптимістичних цінових прогнозів на 2025 рік. Про це йдеться в аналітичному матеріалі ZN.UA, підготовленому директором "Консалтингової групи А-95" Сергієм Куюном та аналітиком компанії Іваном Марченковим.

За даними експертів, минулого року імпорт дизпального в Україну зріс на 8% і досяг 6,65 млн тонн, що становить 75% від загального імпорту моторних палив. При цьому відбулося суттєве скорочення джерел постачання - з 20 до 16 країн, а частка топ-5 постачальників зросла з 75% до 93%.

Ціни на паливо в Україні, зимовий дизель
Ціни на паливо в Україні, зимовий дизель

Найбільш показовою стала "грецько-румунська боротьба" за український ринок. "Найбільша динаміка зростання належить грекам, які качнули більше у 2,7 разу — 1,36 млн тонн", - зазначили автори в матеріалі. Водночас експерти вказують на невизначеність майбутнього грецьких постачань через високі ціни.

Щодо глобальних цінових трендів, 2024 рік продемонстрував стійку тенденцію до зниження. "2024 року були всі ознаки профіциту сировини, доказом чого є сповзання цін до середніх 75 дол. за барель, тоді як 2022-го це було майже 100 дол., а 2023-го — 82 дол. за барель", - підкреслили аналітики.

Нафта
Нафта

Особливу увагу експерти приділяють можливому впливу нової американської адміністрації на світові ціни. За їхніми оцінками, збільшення видобутку нафти у США може призвести до значного зниження цін на світовому ринку. "Боротьба між Росією і Саудівською Аравією на початку 2020 року призвела до падіння цін до 20 дол. за барель", - нагадують автори матеріалу.

На внутрішньому ринку України відбувається консолідація імпортерів. Кількість компаній-імпортерів скоротилася з 318 до 185, при цьому частка топ-10 імпортерів зросла з 51% до 56%. Лідером імпорту стала компанія ОККО з показником 789 тис. тонн.

2025 рік може принести подальші зміни на ринку у зв'язку із запровадженням закону про мінімальні запаси нафти й нафтопродуктів, який встановлює нові вимоги для учасників ринку.

Також стало відомо, що поставки нафти з РФ до Китаю досягли історичного максимуму.

Джерело матеріала
loader
loader