Держаудитслужба під час проведення планового державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Національною академією аграрних наук України (далі – НААН, Академія) виявила суттєві недоліки та порушення в її діяльності на суму понад 1 млрд грн. Про це повідомляє пресслужба Держаудитслужби України.
Загалом контрольними заходами було охоплено діяльність Академії, 21 підпорядкованих їй установ та 6 державних підприємств.
Найсуттєвіші порушення стосувалися переважно неналежного використання земель та ресурсів НААН у ненауковій діяльності.
Зокрема, аудитори з’ясували, що установи Академії через зниження попиту на їхню насіннєву продукцію з наукових закладів перетворилися фактично на суб’єктів господарювання. Підпорядковані їм земельні ділянки (призначені для дослідних та навчальних цілей) використовувалися для товарного виробництва.
Наприклад, деякі ділянки передавалися в користування стороннім особам на підставі різних угод, що за своєю суттю мали ознаки прихованої оренди. Це завадило установам та підприємствам Академії отримати додаткових надходжень на загальну суму понад 70 млн грн.
Проте, як виявили аудитори, діяльність провідної аграрної наукової організації країни була малоефективною у профільній сільськогосподарській галузі.
Системного характеру набули випадки низької врожайності вирощуваної сільськогосподарської продукції нижче середнього у відповідних регіонах рівня. Сама ж продукція часто реалізовувалася за заниженими цінами.
Крім того, відбувалося безпідставне списання посівів сільгоспкультур, на окремих ділянках взагалі не проводився збір урожаю. Така безгосподарність не дозволила НААН отримати додаткові надходження на суму близько 487 млн грн (з яких 6,4 млн грн – безпосередньо втрачені).
Матеріали аудиту передані до правоохоронних органів.