Натяки мозку про проблеми: учені визначили ризик розвитку деменції за психічним здоров'ям
Натяки мозку про проблеми: учені визначили ризик розвитку деменції за психічним здоров'ям

Натяки мозку про проблеми: учені визначили ризик розвитку деменції за психічним здоров'ям

Наша психіка часом може сказати дуже багато про наше фізичне здоров'я. Нещодавно вчені змогли аналізувати її і визначити групи людей, схильних до когнітивного спаду і розвитку деменції.

Недавнє дослідження вчених показало, як психологічні профілі можуть передбачати майбутній ризик і тяжкість когнітивного спаду, запропонувавши вченим потенційні ідеї для стратегій профілактики. Такий незвичайний зв'язок може дозволити лікарям виявляти цілу низку порушень мозку задовго до того, як вони розвинуться в ньому, тим самим рятуючи життя мільйонам людей, пише ScienceAlert.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Дослідники під керівництвом Давида Бартреса-Фаза, психолога з Університету Барселони, спробували вивчити, як комбінації психологічних рис впливають на психічне, когнітивне і мозкове здоров'я. Бартрез-Фаз зазначив, що минулі дослідження здебільшого фокусувалися на окремих психологічних факторах, що обмежувало розуміння того, як вони взаємодіють у цілому.

Важливо Освіта рятує мозок: учені з'ясували, що найкраще запобігає розвитку деменції

Команда вчених опитала понад 1000 дорослих середнього та старшого віку і розділила їх на три психологічні профілі на основі спільних рис. Профіль 1 демонстрував низькі показники за такими захисними факторами, як екстраверсія, поступливість, сумлінність, відкритість і відчуття мети в житті. Профіль 2 показав високий рівень негативних рис, таких як тривожність і депресія, а профіль 3 продемонстрував високі захисні риси за помірно низького рівня ризику.

Понад 500 учасників пройшли когнітивні тести і МРТ-сканування мозку на початку дослідження і через 2,3 року, щоб простежити зміни. Результати показали, що учасники профілю 1 опинилися в найгіршому становищі: у них були погані результати когнітивних тестів і значна атрофія мозку з плином часу. Вони також продемонстрували нижчий рівень стійкості до патологій мозку.

Учасники профілю 2, хоча і були схильні до тривоги і депресії та мали високий ризик розвитку деменції, на подив не показали значних відмінностей у зниженні когнітивних здібностей і товщині кори головного мозку, коли були скориговані показники тривоги і депресії. Профіль 3, що має збалансовані психологічні характеристики, загалом показав кращі когнітивні результати і меншу атрофію мозку.

Дослідження також підтвердило результати попередніх наукових робіт, що пов'язують такі психологічні риси, як тривожність, стрес і мета в житті, з когнітивним спадом. Однак дослідники попереджають, що зовнішні чинники, такі як бідність і травми, можуть посилювати ці риси, а генетична схильність може ще більше ускладнювати цей взаємозв'язок.

Ґрунтуючись на отриманих результатах, опублікованих у журналі Nature Mental Health, дослідники рекомендують цільову терапію для різних профілів. Наприклад, людям із профілем 1 може допомогти терапія, спрямована на формування почуття мети, така як терапія прийняття та прихильності. Водночас учасники профілю 2 можуть краще реагувати на терапію, спрямовану на зменшення дистресу. Автори підкреслюють, що доступність таких методів лікування може допомогти пом'якшити зростаючий соціальний та економічний тягар деменції.

Згідно з дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), на деменцію страждало більше ніж 55 мільйонів людей у всьому світі ще 2020 року, а до 2050 року це число, за прогнозами вчених, майже подвоїться.

Раніше Фокус писав про те, що вчені розкрили несподівану користь денного сну. Дослідники вважають, що легкий сон протягом дня здатний поліпшити концентрацію і пам'ять, і навіть запобігти руйнівній хворобі.

Також Фокус писав про виявлення вченими нових винуватців розвитку хвороби Альцгеймера. Глибоко в нашому мозку мешкають клітини, покликані захищати його, але, схоже, вони ведуть подвійне життя і можуть стати причиною виникнення недуги.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.

Теги за темою
дослідження наука
Джерело матеріала
loader
loader