Ідея про об’єднання під керівництвом Арсена Жумаділова Державного оператора тилу та Агенції оборонних закупівель, які мають різний функціонал, є шкідливою для обох агенцій і для системи закупівель в цілому. У Громадській антикорупційній раді при Міністерстві оборони зазначили, що на зустрічі з попереднім складом ради міністр оборони Рустем Умєров публічно пообіцяв не об’єднувати агенції, йдеться у заяві ГАР.
Наголошується, що перед публікацією заяви члени ГАР провели розмови з міністром оборони Рустемом Умєровим, керівниками ДОТ та АОЗ, членами і головою Наглядової ради АОЗ і представниками профільного комітету у Верховній Раді.
У заяві Громадська антикорупційна рада зазначає, що зміни до статутів ДОТ і АОЗ від грудня 2024 року, що надають Міноборони право призначати директорів агенцій в обхід НР "у випадку виявлення наявних або потенційних загроз нацбезпеці України", що грубим порушенням українського законодавства.
Щодо АОЗ, то її Наглядова рада була сформована лише за місяць до закінчення контракту голови.
Далі у заяві стверджується, що через це було досягнуто консенсусу, що контракт з головою АОЗ Мариною Безруковою буде продовжений, але переглянутий (і може бути розірваний) одразу по завершенню аудиту АОЗ. Це мало б дати час НР для ознайомлення з роботою Агенції.
“Усі публікації, які акцентували на "продовженні контракту на рік, як оцінку ефективності керівництва АОЗ" були свідомою чи несвідомою спекуляцією і не описували реальний стан справ”, – йдеться у заяві.
Водночас в громраді підтвердили, що Міноборони дійсно відправляло лист НР проти продовження контракту з Безруковою, але засідання Наглядової ради відбулось раніше, ніж прийшов лист.
Також стверджується, що НР АОЗ є неповною, адже один з незалежних її членів, Патрік Аурой, відмовився підписувати контракт і самоусунувся від роботи в Наглядовій раді. Він не брав участі в жодному засіданні, а 20 січня надіслав листа про відкликання своєї кандидатури. У той час після відкликання Умєровим Юрія Джигира і Тараса Чмута у Наглядовій раді юридично залишаються троє членів, а фактично — двоє. Це ставить під питання правомочність НР та її рішення про продовження контракту з директором АОЗ, наголошують члени ГАР.
“Якщо так, то рішення про призначення головою АОЗ голови ДОТ не має юридичної сили, принаймні до ухвалення Міністерством і погодженням Кабінетом міністрів рішення про позбавлення статусу члена Наглядової Ради Патріка Ауроя. Коректним рішенням у випадку незадоволення керівництвом конкретного підприємства і неможливості знайти консенсус з боку "акціонера" є зміна складу Наглядової ради, яка в свою чергу обере нового керівника. Форма ж ухваленого рішення викликає серйозні сумніви щодо її законності та критику зі сторони міжнародних партнерів”, – йдеться у заяві.
Водночас в ГАР зазначають, що не захищають прізвища, а інституції, тому “Агенція оборонних закупівель має мати встановлену законом незалежність в ухваленні рішень, а Наглядова рада Агенції не може піддаватися тиску у будь-якій формі.
“Рішення про обрання керівника Агенції, продовження чи не продовження контракту з керівником, має бути беззаперечною прерогативою Наглядової ради і її беззаперечною зоною відповідальності”, – констатували Громадській антикорупційній раді.
Тому у Громадській антикорупційній раді закликають Раду національної безпеки та оборони і політичне керівництво держави негайно втрутитись у конфлікт між Міноборони та АОЗ.
Сьогодні вдень наглядова рада АОЗ повідомила, що подовжила контракт з чинною директоркою Мариною Безруковою терміном на 1 рік. Додаткову угоду на подовження його дії підписав голова ради Юрій Джигир.
Пізніше міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що він не буде продовжувати контракт з Безруковою та звинуватив агенцію у провалі роботи із закупівлі зброї. Крім того, Міноборони відкликає двох представників держави з Наглядової ради через те, що вони “проігнорував рекомендації органу управління”.
Нагадаємо, у своїй статті "Міністерство саботажу" Умєрова" виконавча директорка Центру протидії корупції Дар'я Каленюк, директорка Центру "Нова Європа" Альона Гетьманчук і керівниця проєкту Victory Drones (БФ Dignitas) Марія Берлінська пишуть, у Міноборони кілька надскладних «грошових» та ризикових напрямів курує близький друг міністра – Дмитро Кліменков. За допомогою Кліменкова очільник Міноборони намагавсяусунути чинну керівницю Агенції оборонних закупівель Марину Безрукову. Для цього Дмитро Кліменков запропонував ліквідувати АОЗ через поглинання агенції значно меншим Державним оператором тилу (ДОТ). Таке завдання йому спустив Умєров. Обоє аргументували таку пропозицію «стандартами НАТО», але Представництво Альянсу публічно спростувало це.