Голова Агенції оборонних закупівель (АОЗ) Марина Безрукова вчора, 25 січня, заявила, що продовжує працювати на посаді навіть після заяви міністра оборони Рустема Умєрова щодо непродовження контракту з нею.
Жодних дій з боку Міноборони, окрім публікації в соцмережі, не було, пояснила Безрукова.
«Ми на місці, ми з командою працюємо. Мені треба контрактуватися, ми на роботі», — зазначила Безрукова.
На уточнювальне питання, чи планує вона зважати на заяву міністра, Безрукова відповіла, що не може виконувати «вказівки з Facebook» і керується виключно законодавством.
«Як це юридично можливо? Мені що, після цього посту звільнитися? Коли міністр його опублікував, я перечитала його декілька разів, але так і не зрозуміла, що хотів сказати міністр. Представники Міноборони з нами на контакт не виходили. Тому якщо не знаєш, як діяти, — дій за законом. У мене є правила гри: це — законодавство, здоровий глузд і мої цінності», — сказала вона.
За її словами після заяви Умєрова її телефон «розривається»: надходять дзвінки від посольств, донорів та ЗМІ. Ніхто з них не зрозумів посту Умєрова, заявила Безрукова.
Нагадаємо, 24 січня Умєров у соцмережі повідомив, що міністерство не продовжує контракт з Безруковою. За його словами, головою АОЗ буде призначено Арсена Жумаділова — голову Державного оператора тилу (ДОТ). Умєров також подав до уряду подання на звільнення свого заступника Дмитра Кліменкова.
«Директором АОЗ буде призначено Арсена Жумаділова. Цього року АОЗ і ДОТ мали однакові умови. Одна агенція виконала роботу, інша — лише створювала медійний шум», — наголосив Умєров.
Сам Жумаділов уточнив, що працюватиме на двох посадах одночасно.
25 січня співрозмовники LIGA.net в Міністерстві оборони заявили, що міжнародні члени наглядової ради АОЗ голосували проти продовження контракту з Безруковою.
Водночас АОЗ того ж дня оголосила, що наглядова рада уклала новий контракт з Безруковою, терміном на рік.
За словами Безруковою, Міноборони було в курсі щодо продовження контракту з нею, але згодом «почалися погрози».
Вона розповіла, що Міноборони, а не АОЗ публічно пообіцяло створити наглядову раду і таки створило її. Потім Міноборони провело відбір членів наглядової ради, подало їх на затвердження до Кабміну та видало наказ про призначення на кожного з них.
Однак за день до засідання наглядової ради був змінений статут, і зміни нібито не відповідають чинному законодавству.
«Установче засідання було проведено в досить напруженому режимі, оскільки члени наглядової ради отримали такий сюрприз у вигляді нового статуту, який не відповідав закону, але все ж таки наглядова рада почала роботу», — сказала вона.
До Міноборони був направлений офіційний лист з пропозицією знову внести зміни до статуту. Після цього відбулася зустріч антикорупційного комітету Верховної Ради, на якій були присутні декілька посольств, наглядова рада та керівники агенцій.
«Наглядова рада, вислухавши мій звіт, перевіривши аудити Міноборони, ухвалила рішення подовжити контракт зі мною, про що повідомила завчасно Міноборони. Але відповіді не отримала. І, власне, після того, як наглядова рада одноголосно проголосувала за подовження контракту зі мною, — підкреслюю, це було одноголосно, — наступним засіданням мали обговорюватись умови цієї додаткової угоди до контракту», — сказала Безрукова.
За її словами, Міноборони з цього питання також було попереджене завчасно. Голова АОЗ уточнила, що це не було направлення на погодження, адже закон не вимагає цього.
За результатами голосування була підписана додаткова угода на те, щоб продовжити контракт з Безруковою. Адже, згідно зі статутом АОЗ, за рівної кількості голосів голос голови наглядової ради є вирішальним.
«І після цього почався тиск на членів наглядової ради, на кожного окремо, погрози звільненням», — резюмувала Безрукова
Громадська антикорупційна рада при Міністерстві оборони (ГАР МО) вчора закликала Рану національної безпеки та оборони і політичне керівництво держави негайно втрутитись у ситуацію з АОЗ. Там зазначили, що поспілкувались з усіма сторонами конфлікту.
У заяві йдеться, що відповідно до ч. 1 ст. 11-4 закону «Про управління об'єктами державної власності», до виключної компетенції наглядової ради належить призначення на посаду та припинення повноважень керівника, затвердження умов контракту з ним, встановлення розміру винагороди керівника, укладення і розірвання з ним контракту, здійснення контролю за дотриманням умов контракту. Залишається відкритим юридичне питання, чи таке продовження контракту не вступає в протиріччя із принципом відбору керівника на конкурсних засадах.
Водночас, у грудні Міністерство оборони внесло до статутів АОЗ та ДОТ зміни, що порушують вищезазначені норми. Таким чином, міністерство, порушуючи вимоги закону, надало собі право призначати директорів агенцій в обхід наглядових рад «у випадку виявлення наявних або потенційних загроз національній безпеці України».
У ГАР МО нагадали, що формування наглядової ради АОЗ з різних причин затягувалось всіма сторонами.
«Де-юре і де-факто наглядова рада АОЗ була сформована за місяць до закінчення контракту голови АОЗ. Де-юре у наглядовій раді було п'ять членів (три незалежних плюс два від держави), де-факто один з незалежних членів відмовився підписувати контракт і самоусунувся від роботи в наглядовій раді. Йдеться про Патріка Ауроя», — сказано в заяві ГАР МО.
Аурой не був присутній на жодному з засідань, не мав остаточно сформульованих двосторонніх правовідносин з АОЗ і зрештою 20 січня надіслав лист про відкликання своєї кандидатури з наглядової ради.
«Наскільки нам відомо, члени наглядової ради не бачили цей лист станом на вечір 24.01.2025 і не знають про подальші дії щодо цього листа. Таким чином, за наявною інформацією, після рішення міністерства про відкликання двох членів наглядової ради де-юре в ній залишається троє членів, а де-факто лише двоє. Чи залишає це наглядову раду правомочною, і рішення наглядової ради про продовження контракту із чинним керівником залишається в силі? Якщо так, то рішення про призначення головою АОЗ голови ДОТ не має юридичної сили, принаймні до ухвалення міністерством і погодженням Кабінетом міністрів рішення про позбавлення статусу члена наглядової ради Патріка Ауроя», — наголосили у ГАР МО.
Коректним рішенням була б зміна складу наглядової ради. А рішення, ухвалене Міноборони, викликає сумніви щодо законності та критику зі сторони міжнародних партнерів.
Крім того, зазначили у ГАР МО, міністр Рустем Умєров раніше публічно пообіцяв не об’єднувати АОЗ та ДОТ.
Нагадаємо, 13 січня військовий експерт Сергій Згурець опублікував на сайті Espreso матеріал, у якому йдеться про контракт АОЗ на придбання сотень тисяч протитанкових мін M6A2 1941 року виробництва за ціною близько 600 євро за одиницю. Загальна сума контракту становить понад 200 млн євро.
Після публікації до редакції Espreso через посередників надійшли пропозиції щодо фінансової компенсації за видалення матеріалу. Також до редакції звернулася АОЗ з офіційним запитом надати докази щодо цієї пропозиції (і ЗМІ їх надав).
Також в Espreso заперечили, що інформація у матеріалі Сергія Згурця про закупівлю протитанкових мін часів Другої світової є недостовірною.