Експертка розповіла, як росіяни використовують наукову спільноту та дослідження у пропагандистських цілях
Експертка розповіла, як росіяни використовують наукову спільноту та дослідження у пропагандистських цілях

Експертка розповіла, як росіяни використовують наукову спільноту та дослідження у пропагандистських цілях

Експертка розповіла, як росіяни використовують наукову спільноту та дослідження у пропагандистських цілях

Зокрема, РФ використовує викрадені українські інститути.  

Згідно з дослідженням баз даних наукових публікацій за 2023 рік, понад 50% публікацій з Донецька і Луганська та 90% з Криму вказувались як публікації з РФ. Дослідниця Національного центру наукових досліджень Франції Тетяна Гриньова у своїй статті "Наукова окупація: як Росія перетворює науку на зброю пропаганди" розповіла, як росіяни використовують наукову спільноту для поширення пропаганди про приналежність українських окупованих територій до РФ.

"Цікавий випадок — Херсон, який у двох виданнях уперше був афілійований із Росією 2024 року, за два роки після звільнення Україною", — зазначила дослідниця.

Гриньова вказує, що третину таких "неправильних афіліацій" поширюють через передові міжнародні видавництва. Це, зокрема Springer Nature / Pleiades (Німеччина/США), MDPI (Швейцарія), EDP Science (Франція), IEEE (США), Elsevier (Нідерланди), IOP Publishing (Велика Британія) та інші.

За її словами, такі випадки трапляються, коли один з авторів статті або член редакційної колегії журналу базується у викраденому інституті на окупованій території або журнал публікує матеріали конференції на підконтрольній росіянам території. Також у матеріалі можуть докладно описувати дослідження, пов’язані з українськими окупованими територіями. Гриньова вказує, що у портфоліо деяких видавництв є понад 200 журналів, перекладених із російськомовних видань. Це робить їх серйозними розповсюджувачами пропаганди РФ, пише авторка.

"Проблема виходить за межі видавців і журналів. Є багато прикладів, коли вчені з викрадених українських інститутів працювали за кордоном, зокрема в Європі. Свої інститути вони називали російськими не під тиском окупації, а з власної волі", — зазначає Гриньова.

Дослідниця підкреслила, що через такі дії у міжнародній науковій спільноті посилюється сприйняття викрадених українських інститутів як російських. Росіяни також підписують угоди про міжнародну співпрацю від їх імені. Так, у квітні 2024 року "найстаріший "російський" науковий інститут" — Інститут біології південних морів у Севастополі, який вкрали в України, підписав з індійським Університетом Lucknow Меморандум про взаєморозуміння. 

"Ці приклади підкреслюють необхідність створення офіційної стратегії українського уряду на чолі з Міністерством освіти і науки, Національною академією наук і Національною академією аграрних наук України. Стратегії, що має забезпечити широкий розголос стосовно незаконного статусу вкрадених інститутів і визнання їх нон-грата в міжнародній науковій спільноті, щоб перешкодити будь-якій подальшій співпраці з ними. Це можна було б зробити за допомогою санкцій із боку України та її партнерів", — підкреслила Гриньова.

 Раніше представник України в CERN Борис Гриньов зазначав, що росіяни залишились в міжнародних наукових організаціях, чиї дослідження використовують для оборонного сектору.  

Джерело матеріала
loader
loader