Курс валют у лютому: аналітик пояснив, що критично вплине на ціну гривні до долара
Курс валют у лютому: аналітик пояснив, що критично вплине на ціну гривні до долара

Курс валют у лютому: аналітик пояснив, що критично вплине на ціну гривні до долара

Коридор коливань безготівкового курсу долара в лютому 2025 року очікується в межах 41,75-42,80 гривень, а євро - 43,20-44,60 гривень.

Про це розповів фінансовий експерт Олексій Козирев, аналізуючи ситуацію на валютному ринку та фактори, що впливатимуть на курсоутворення.

За словами експерта, у січні 2025 року ситуація на валютному ринку не була стабільною, проте могла бути значно гіршою. "Національний банк за рахунок своїх інтервенцій і дуже активного впливу на учасників ринку в принципі згладжував значну кількість коливань, які відбувалися саме за рахунок емоційного фактора", - зазначив Козирев.

Експерт виділив сім основних факторів, які визначатимуть динаміку валютного ринку в лютому. Перший - це реакція ринку на ситуацію на фронті. "Ситуація на фронті завжди психологічно впливає на поведінку всіх учасників валютного ринку", - наголосив аналітик.

Другим важливим фактором є економічна активність. "Значного збільшення економічної активності в лютому цього року я би не очікував через мобілізацію робітників, обстріли інфраструктури та зниження життєвого рівня основної частини населення на фоні високих показників інфляції", - пояснив Козирев.

Водночас експерт відзначив і позитивні тенденції: "Йде зростання обсягів оборонки, активізація виробництва зброї в Україні, зокрема дронів. Частково за рахунок данської моделі фінансування, коли наші союзники надають нам гроші на виробництво озброєння".

Третім фактором є податковий період. "З 15 по 20 лютого у нас іде традиційна сплата податків. Це підтримує гривню, тому що дає більше продажів валюти експортерами на ринку", - зазначив експерт.

Щодо інтервенцій НБУ, Козирев прогнозує їх на рівні 30-50 млн доларів щодня, а в екстремальних випадках - до 170-240 млн доларів. "Щотижневі обсяги інтервенцій будуть у межах від 650 млн до 1,1 млрд доларів. Це не критичні обсяги, враховуючи наші золотовалютні резерви", - підкреслив аналітик.

П'ятим фактором є поведінка населення. За даними експерта, у грудні 2024 року банки завезли в Україну готівкової валюти на 1,581 млрд доларів, що на 6,9% більше, ніж у листопаді. "У лютому 2025 року сума ввозу готівкової валюти становитиме від 0,9 до 1,2 млрд доларів", - спрогнозував Козирев.

Шостим фактором експерт назвав міжнародну фінансову допомогу та розміщення ОВДП. "Зовнішнє фінансування йде за планом. Значну кількість коштів нам надала адміністрація Байдена в грудні 2024 року, а інші міжнародні партнери продовжують активно нас фінансувати", - зазначив аналітик.

Останнім фактором є геополітика, зокрема дії Трампа, рішення ФРС США та ЄЦБ. "Якщо Дональд Трамп почне робити додаткові геополітичні заяви або розпочне масовані торгові війни з Китаєм, ЄС, Канадою, тоді коливання по парі євро-долар суттєво зростуть", - попередив експерт.

Щодо рекомендацій із заощаджень, Козирев радить: "Враховуючи значні ризики, я би тримав 40-50% у гривневих інструментах - депозити, ОВДП, можливо облігації деяких компаній, а 50-60% - у валютних інструментах, причому валютний портфель розділив би порівну між доларом та євро".

Аналітик також розповів, коли Україна може перейти від долара до євро.

Нагадаємо, що курс американської валюти на початку 2025 року вже перетнув позначку в 42 гривні, що значно перевищує показники минулого року.

Як повідомлялося, до кінця 2025 року американська валюта може подорожчати до 48 гривень, хоча в державному бюджеті закладено курс 45 гривень за долар.

Варто додати, що у перші місяці 2025 року максимальний рівень девальвації може становити від 2,5% до 4%, а всі основні етапи девальвації гривні можуть відбуватися за аналогією 2024 року.

Також варто зауважити, що стабільність валютного ринку залишатиметься одним із пріоритетних напрямків монетарної політики НБУ, який спирається на міжнародні резерви як ключовий інструмент забезпечення валютної стійкості.

Теги за темою
курс валют курс долара курс гривні
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader