В Україні з 1 лютого банки вводять нові обмеження на карткові перекази, в тому числі за реквізитами IBAN. Так, місячний ліміт складе 150 тисяч гривень. Нововведення стосуватиметься лише клієнтів, чиї доходи не підтверджені документально. Адвокат адвокатського об'єднання Globa&Globa Дмитро Марченко розповів виданню УНІАН, що зміниться для тих, хто здійснює та отримує карткові перекази з 1 лютого.
Як визначатимуться категорії клієнтів за ступенями ризику
Експерт зазначив, що клієнти будуть розподілені на три категорії залежно від ступеня ризику, який визначатимуть банки.
Марченко пояснив, що вказані обмеження місячних лімітів переказу коштів випливають з обов’язків банків як суб’єктів первинного фінансового моніторингу.
«Тому банки вимушені розробляти та визначати ризик-профіль клієнта, простіше кажучи – перелік факторів та імовірних маркерів законності чи незаконності доходів осіб, яких вони обслуговують», – сказав він.
За словами адвоката, запровадження обмеження переказів коштів упродовж місяця не обмежує доступ клієнтів до їхніх власних коштів в цілому, тому не можна сказати, що таким чином порушуються права українців розпоряджатися своїми грошима, і порушується право власності як конституційне.
Чи може клієнт банку дізнатись, до якої категорії належить
Марченко пояснив, що категорія платоспроможності особи визначається, виходячи з тих даних, які сама особа зазначила в анкеті під час відкриття рахунку в певному банку.
«Саме тому найбільш актуальну інформацію людина може дізнатися у тій фінустанові, в якій у неї є рахунок. Для того, щоб вийти з категорії ризику у категорію без ризику, потрібно підтвердити банку джерела власних доходів», – зауважив він.
Експерт наголосив, що допомогти потрапити у категорію без ризику можуть такі фактори, до прикладу:
- Наявність офіційного працевлаштування.
- Реєстрація бізнесу.
- Отримання соціальних виплат.
«Потрібно пам’ятати, що під фінансовий моніторинг підпадають операції на суму від 400 тисяч гривень. А переказ такої суми взагалі є рідкісним явищем для пересічних громадян, у тому числі студентів та пенсіонерів. Крім того, посилену увагу з боку відділу фінмоніторингу банку можуть викликати часті операції особи з готівкою, перекази коштів за кордон, особливо в Росію чи в Білорусь», – додав експерт.
За його словами, фінмоніторинг може зупинити таку операцію до того моменту, поки клієнт не пояснить представникам банків деталі операції та не надасть документи, які підтверджують її законність.
«У різних випадках можуть надаватися різні документи, і їх має вивчити банк. Якщо операція справді законна, то переказ буде розблоковано», – пояснив Марченко.
Він додав, що якщо ж операцію визнали ризиковою, і клієнт не підтвердив її законність, то вона буде заблокована.
«Розв’язання питання зняття з операції статусу «ризикова» у кожному випадку може зайняти різний проміжок часу, конкретно визначеного терміну, на який цей статус надається, немає», – сказав він.
За словами адвоката, якщо людина один раз провела операцію, і вона отримала статус ризикової, але потім особа підтвердила її законність, то надалі переживати не потрібно, оскільки після цього у банку претензій не має виникати.
Чи можна клієнт оскаржити включення до групи ризику
Марченко пояснив, що у законодавстві не передбачена пряма процедура оскарження віднесення особи до групи ризику.
«Щоб перестати бути в групі ризику, можна звернутися до представників банку і надати документи, які підтверджують, що рівень вашої платоспроможності зріс. Наприклад, можна надати документи, які підтвердять, що ви вже не студент, а працюєте, і рівень вашого доходу збільшився», – наголосив він.
Як банки аналізуватимуть ризикові операції клієнтів
Адвокат зазначив, що визнанням операцій ризиковими не займається конкретний співробітник банку вручну, для цього потрібен би був дуже великий штат.
«Ризиковість операції автоматично визначає банківська програма. Якщо за певним критерієм операція підпадає під категорію ризикових, алгоритм її блокує, та людина отримує про це повідомлення. Після цього людині треба звернутися в банк», – резюмував Марченко.
Раніше ми писали, яку суму готівки можна зняти в банкоматі в Україні та за кордоном.