Білоруського опозиціонера Миколу Статкевича висунули на Нобелівську премію миру
Білоруського опозиціонера Миколу Статкевича висунули на Нобелівську премію миру

Білоруського опозиціонера Миколу Статкевича висунули на Нобелівську премію миру

Білоруського опозиціонера Миколу Статкевича висунули на Нобелівську премію миру

Статкевич - політв'язень, вже понад 700 днів про нього немає жодних звісток.

Депутат Європейського парламенту від Литви, член Комітету у закордонних справах Пятрас Ауштрявічюс (Petras Auštrevičius) висунув одного з лідерів білоруської демократичної опозиції Миколу Статкевича на здобуття Нобелівської премії миру у 2025 році.

Про це повідомляє Голос Америки.

Підполковник запасу, кандидат технічних наук, політичний в'язень, тричі визнаний Amnesty International в'язнем сумління 68-річний Статкевич у серпні 1991 року став єдиним військовослужбовцем тодішньої БРСР, який публічно засудив спробу путчу ГКЧП.

У 1993 році він виступав проти приєднання Республіки Білорусь, яка здобула незалежність, до ОДКБ (Організації договору про колективну безпеку) - структурі, що створювалася Москвою замість Варшавського договору, який розпався в липні 1991 року).

У травні того ж року Миколу Статкевича було звільнено в запас із формулюванням «за дискредитацію офіцерського звання». А ще за кілька місяців став одним із керівників білоруського демократичного руху, лідером незареєстрованої соціал-демократичної партії Народна Громада. У 2010 р. він був одним із кандидатів білоруської опозиції на президентських виборах, а у 2020-му активно підтримав кандидатуру Світлани Тихановської.

Від початку липня 2020 року - відтоді, як Миколу Статкевича засудив лукашенківський суд за сфабрикованими звинуваченнями на 14 років позбавлення волі, політв'язень утримувався в колонії в максимально жорстких умовах: його тримають в одиночній камері в небезпечних для здоров'я умовах. В ув'язненні Микола Статкевич двічі перехворів на COVID-19, йому відмовлено в будь-яких контактах із родичами - уже понад 700 днів про нього немає жодних звісток.

Згадавши про те, що восени 2022 року лауреатом Нобелівської премії миру став інший відомий білоруський в'язень сумління - голова правозахисного центру «Весна» Алесь Біляцький.

Висунення Статкевича на Нобелівську премію миру - крок більшою мірою інформаційний, ніж практичний. Микола Статкевич важливий саме як білоруський політик і є символом незламності та віри в те, що він робить, незважаючи на страшні наслідки, які несе білоруським опозиціонерам Олександр Лукашенко.

Нагадаємо, у липні 2024 року понад 50 лауреатів Нобелівської премії опублікували відкритого листа до релігійних лідерів, щоб ті закликали до негайного припинення вогню в Україні та секторі Газа під час Олімпійських ігор у Парижі. Текст листа було адресовано Папі Римському Франциску, Вселенському Патріарху Варфоломію I, Далай Ламі XIV, а також представникам ісламу та іудаїзму.

«Нині у світі триває щонайменше 55 збройних конфліктів. Конфлікти, яким політичні лідери не в змозі покласти край. Локальні війни перестали бути локальними. І вперше за багато десятиліть кривава війна - між Росією та Україною - розриває європейський континент на частини», - написали автори.

Джерело матеріала
loader