П'ять плюсів та три ризики залучення США до видобутку українських рідкоземельних мінералів
П'ять плюсів та три ризики залучення США до видобутку українських рідкоземельних мінералів

П'ять плюсів та три ризики залучення США до видобутку українських рідкоземельних мінералів

Чому добре, якщо США інвестують у видобуток в Україні:

1) Це дасть нам певний бурст до захисту – американці будуть більш схильні захищати території, де є їх інтерес та бізнес, аніж ті, де цього немає. А поклади копалин у нас здебільшого якраз або на окупованих, або на ризикованих територіях, тобто там де треба.

2) Інвестиції захистять від розвалу наші наявні дослідницько-видобувні-виробничі кластери, які наразі, на жаль, тріщать по швах, поки ключові фахові люди виїжджають на роботу по закордонах. Дуже важливо їх зберегти – це означає, що ми будуватимемо економічне зростання не на пустому місці.

3) Традиційний аргумент – прямі іноземні інвестори приносять гроші, створюють робочі місця в галузі та в суміжних/обслуговуючих галузях. Крім того, що це прекрасно само по собі, це чудово для ризикованих регіонів, де будь-яка толкова економічна активність – велике благо і добро.

Читайте також
Критичні мінерали Трампа. Які корисні копалини зацікавили США в Україні

4) Великі імена та гроші зі Штатів у будь-яку галузь – це чарівна паличка, яка відкриває на Україну очі тим, хто нас впритул не бачив – страховики/перестраховики, фінансові посередники (а в регіонах – банально нормальної якості готелі та ресторани) та інші корисні люди, які відкриють Україну як ринок та створять екосистему, під яку вже легше буде притягувати сюди інших інвесторів з інших країн та галузей.

5) І нам самим буде приємно, якщо від безпеки та самодостатності в ресурсних ланцюжках вартості виграють наші друзі та партнери, це програш мерзотних болотянців. У США та у Європи є списки критичних матеріалів, які їм потрібні для зменшення залежності від Китаю та/або інших імпортерів, а у нас теоретично (!) якраз є потрібні поклади.

Три ложки дьогтю:

1) Видобувати всю ту історію може бути економічно недоцільно, і багато чого із потенційних запасів лежить досі в надрах не просто так, а через ймовірну збитковість видобутку. Умовно кажучи, буде дешевше приперти все те з Австралії або Канади, аніж створювати з нуля цикл видобутку в Україні.

2) Розвідано насправді незрозуміло що, із незрозумілою якістю та неясно де.

Дані закриті, а те що було, кажуть, базувалося ще на епосі СРСР. Нормальна розвідка із нормальними competent person, яка за міжнародними стандартами підтвердить наявність копалин, – поки що це не про Україну.

І ще це дуже дорого, це з порога не менше кількох десятків (а може сотень, якщо говорити про глибокі поклади) мільйонів євро. Хтось має їх вкласти на старті, без впевненості у результаті.

3) Дуже велика проблема – довіра інвесторів. Корупція в країнах третього світу – явище поширене, і видобувні компанії із ним навіть навчилися існувати. Але важко собі уявити того, хто буде ОК із тим, що ти домовився із корумпованим чиновником про щось, а завтра він передумав, чи на його місце прийшов інший корумпований чиновник та все перетасував.

Важить, напевне, навіть не корупція як така, а сталі правила гри. Якщо вони відомі й за ними грають усі – то можна на щось розраховувати. Якщо завтра тебе кинуть із ймовірністю 90% – то напевне сьогодні ти не інвестуватимеш. Відповідно потрібна якась дуже сильна політична історія, щоб переламати цей негатив.

Оригінал

Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.

Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net
Джерело матеріала
loader
loader