Російський СПГ не фінансує війну, але його поставки мають ще гірші наслідки – експерт
Російський СПГ не фінансує війну, але його поставки мають ще гірші наслідки – експерт

Російський СПГ не фінансує війну, але його поставки мають ще гірші наслідки – експерт

Російський СПГ не фінансує війну, але його поставки мають ще гірші наслідки – експерт

Європа підсідає на нову голку залежності та російського впливу.

Постачання російського скрапленого природного газу до Європи не суттєво впливає на наповнення російського «бюджету війни», однак підсаджує країни Євросоюзу на нову «голку залежності» від Росії, пише у матеріалі «Трамп тисне, Європа вагається: чи заборонить ЄС закупівлю російського СПГ?» оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко.

Так, понад 90% поставок російського СПГ припадають на заводи компанії  «Новатек» — «Ямал СПГ» і «Кріогаз Висоцьк». Другим за об’ємами постачальником є держкорпорація «Газпром», яка поставляє СГ через термінали «Сахалін-2» і «Газпром СПГ Портова».

Президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар у коментарі ZN.UA пояснив, що основний постачальник російського СПГ компанія «Новатек» користується у РФ значними податковими пільгами та на практиці  відраховує до російського бюджету не так багато грошей.

Насправді Кремль бачить у цьому напрямку іншу ціль – збільшити поставки СПГ до Європи, захопивши більшість ринку. Це дасть йому новий важіль тиску на ЄС та Україну та, можливо, нових союзників.

Кравченко зазначає, що зараз в Європі не готові робити якісь рішучі кроки, аби уникнути нової російської експансії, однак до них можуть підштовхнути США.

«Євросоюз усе-таки буде змушений посилити санкції щодо російського СПГ, оскільки він має взяти до уваги позицію нової американської адміністрації, яка прагне розширити європейський ринок збуту американського скрапленого газу», - пише автор та нагадує погрозу Трампа ввести мита на європейські товари, якщо не буде домовленості про енергоспівпрацю.

Прибічники  повної заборони російського СПГ є і в самому ЄС. Серед них президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас. Однак жодних конкретних кроків ще не зроблено.

«Наразі ж Європа продовжує купувати російський скраплений газ, а Кремль — посилювати вплив у Європейському Союзі. За таких умов енергетична незалежність Євросоюзу, Європи здається міражем», - зазначає Кравченко.

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну Брюссель поставив мету до 2027 року повністю відмовитися від російського палива. Тим часом імпорт російського СПГ до ЄС досяг рекордного рівня у 2024 році. На відміну від потоків газу з РФ трубопроводами, які скоротилися до мінімуму, а також російських нафти й вугілля, які “заборонені” в ЄС, імпорт російського СПГ все ще дозволений і зростає — це свідчить про те, що Європа досі “не відвикла” від дешевих поставок.

Джерело матеріала
loader