Водіїв почали позбавляти прав через порушення військового обліку
Водіїв почали позбавляти прав через порушення військового обліку

Водіїв почали позбавляти прав через порушення військового обліку

Українських водіїв почали позбавляти прав через порушення правил військового обліку.

Як передає "Хвиля", про це пише Опендатабот.

В Україні зафіксовано перший випадок, коли особу обмежили у праві керування автомобілем через порушення правил військового обліку. Щонайменше 41 судову справу, пов’язану з обмеженням права на керування авто через порушення військового обліку, виявлено за допомогою пошуковика судового реєстру Бабуся.

Хоча наразі більшість таких справ повертаються судами на доопрацювання, це відбувається з технічних причин – здебільшого через те, що територіальні центри комплектування не сплатили необхідний судовий збір при поданні позовів.

Військовий облік в Україні / Фото: zn.ua
Військовий облік в Україні / Фото: zn.ua

"ТЦК, як державні органи, могли просто не закласти у кошторис фінанси на сплату судового збору за такими позовами – адже нововведення у законодавство про мобілізацію відбулися в середині 2024 року. Слід розуміти, що ця ситуація тимчасова – тому вже у 2025 році така стаття витрат має з’явитися у бюджетах ТЦК, відповідно, і зростуть шанси на успіх у судах", – пояснила адвокатка Валентина Слободянюк.

Водіїв почали позбавляти прав через порушення військового обліку - Фото 2

У судовій практиці України з’явився важливий прецедент – суд вперше задовольнив позов територіального центру комплектування та тимчасово заборонив водієві керувати транспортними засобами за порушення правил військового обліку. Це обмеження діятиме доти, доки громадянин не виконає вимоги ТЦК або поки саме це рішення не буде скасоване.

За словами адвокатки, подібна практика обмеження прав водія не є новою в українському законодавстві. Аналогічні заходи вже давно застосовуються як державними, так і приватними виконавцями до осіб, які ухиляються від сплати аліментів.

Судові рішення у таких справах повністю знеособлені – в них не вказуються сторони процесу, що унеможливлює перевірку наявності справи щодо себе.

Як зазначається, це може бути пов’язано з планами законодавців закрити доступ до інформації про судові справи, що стосуються мобілізації. Відповідний законопроєкт уже пройшов перше читання у Верховній Раді і готується до другого.

"Справді, наразі в таких категоріях справ відсутні правові вимоги щодо знеособлення даних учасників процесу. Такі заходи можливі лише у кримінальних справах, у закритих судових процесах та судових рішеннях про проведення негласних слідчих дій. Тепер же обмеження доступу до Реєстру або окремих рішень у ньому відбувається з метою запобігання загрозам життю та здоров’ю суддів і учасників судового процесу. Для цього підставою можуть бути інструктивні листи СБУ, доручення уряду, звернення від командування ЗСУ", – наголосила адвокатка.

Українці можуть перевірити наявність таких позовів проти них двома способами: або через судові сервіси у додатку "Дія", або через особистий кабінет в електронній системі "ЄСуд".

Нагадаємо, в Україні змінили правила мобілізації.

Джерело матеріала
loader
loader