З прицілом на ядерне стримування: Франція розробляє нову гіперзвукову ракету, що має розганятись до 7 Мах
З прицілом на ядерне стримування: Франція розробляє нову гіперзвукову ракету, що має розганятись до 7 Мах

З прицілом на ядерне стримування: Франція розробляє нову гіперзвукову ракету, що має розганятись до 7 Мах

Франція розробляє гіперзвукову ядерну ракету ASN4G (Air-Sol Nucléaire de 4ème Génération) у рамках національної стратегії нуклеарного стримування.

Як інформує профільний оборонний портал Zone Militaire, цей проєкт, що реалізовує MBDA France за підтримки центру аерокосмічних досліджень ONERA, спрямований на створення системи озброєння, яка забезпечить країні здатність протистояти викликам з боку росії та Китаю, повідомляє АрміяInform.

Особливість ASN4G полягає в поєднанні гіперзвукової швидкості, скритності та високої дальності польоту, що робить її неперевершеним інструментом стримування.

Своєю чергою експерти сайту Army Recognition деталізували плани французьких зброярів. Даний виріб має замінити наявну ракету середньої дальності ASMPA і буде сумісний з винищувачами Rafale F5. Заявлена дальність ASN4G становить 1 тис. км, а швидкість сягатиме 8,6 тис. км/год.

Очікується, що ASN4G розвиватиме швидкість від 6 до 7 Махів, що значно перевершить можливості ASMPA. Ця швидкість у поєднанні з покращеною маневреністю дозволить ракеті уникати виявлення радарів та перехоплення сучасними системами ППО.

Дальність польоту ASN4G заявлена вдвічі більшою, ніж у ASMPA, та забезпечить більшу експлуатаційну гнучкість. Ракета також матиме характеристики скритності, досягнуті за рахунок використання спеціалізованих матеріалів, що знижують радіолокаційну помітність і витримують екстремальні аеродинамічні та теплові умови під час польоту.

Двигун ASN4G базується на надзвуковому прямоточному повітряно-реактивному рушії, розробленому в рамках програми PROMETHEE. Ця рухова установка використовує технологію змішаного згоряння для переходу між дозвуковими, надзвуковими та гіперзвуковими швидкостями, гарантуючи ракеті здатність підтримувати високу швидкість на великих відстанях.

Похиле Х-подібне хвостове оперення (аеродинамічні керма) з кутами «розвалу» близько 120 градусів, а також «зигзагоподібна» кромка хвостової частини планера ASN4G повинні максимально зменшити ЄОП ракети при опроміненні засобами радіолокації наземного і повітряного базування противника з задньої півсфери. Водночас площа аеродинамічних керм дуже значна, що вказує на можливість виконання протизенітних маневрів середньої інтенсивності навіть у верхніх шарах стратосфери (35-38 км).

У експертів викликала значний інтерес архітектура бортового радіоелектронного обладнання ASN4G, включаючи систему наведення. Якщо ґрунтуватися на ескізі, то є (крім інерційної навігаційної системи і радіовисотомірів) широка номенклатура датчиків радіотехнічної розвідки для виявлення джерел випромінювання та їх ідентифікації з подальшим порівнянням з шаблонами із заздалегідь завантаженої бази даних.

Про це свідчить наявність великих радіопрозорих панелей на бортах фюзеляжу, що утворюють носову частину. Також за ними можуть розміщуватись пасивні антени станції попередження про опромінення для оповіщення БЦОМ (Бортова цифрова обчислювальна машина. — Ред.) ракети про «захоплення» радарами підсвічування та наведення ЗРК, або активними ГСН зенітних ракет і ракет класу «повітря — повітря».

Розробка та використання на озброєння Франції ескізного варіанту ASN4G означатиме появу в її Збройних сил не звичайної багатоцільової гіперзвукової ракети 4-го покоління з ядерним «спорядженням», а багатофункціональної ударно-розвідувальної гіперзвукової платформи.

Компактна конструкція ракети забезпечує сумісність із існуючими платформами, включаючи винищувач Rafale F5 та майбутні системи, такі як винищувач наступного покоління (NGF) із програми Future Combat Air System (FCAS).

Розробка ASN4G розпочалася у 1990-х роках одночасно з модернізацією ASMPA. У 2014 році Міністерство Збройних сил Франції затвердило програму, при цьому початкові дослідження були зосереджені на двох ключових підходах: скритності та гіпершвидкості. Вибір на користь гіперзвукової швидкості був заснований на її ефективності подолання все більш досконалих систем обмеження та заборони доступу та маневру (A2/AD).

ASN4G є частиною ширшої стратегії Франції щодо модернізації її можливостей ядерного стримування. Вона буде інтегрована з винищувачем Rafale F5 та сумісна з майбутніми платформами. Її розгортання посилить повітряний компонент ядерного стримування Франції, який керується Стратегічними військово-повітряними силами (FAS) і Військово-морськими ядерними військово-повітряними силами (FANu).

Здатність ракети виконувати складні маневри на гіперзвукових швидкостях забезпечує її ефективність проти сучасних систем протиракетної оборони.

Водночас супутні зусилля включають розробку гіперзвукового плануючого апарату V-MAX компанією ArianeGroup, що доповнює цілі програми ASN4G.

Очікується, що ASN4G буде введено в експлуатацію до 2035 року, а термін її служби триватиме після 2050 року. Її розробка є продовженням відданості Франції підтримці незалежного та надійного ядерного стримування.

Завдяки інтеграції гіперзвукового двигуна, удосконаленій скритності та збільшеній дальності ракета покликана забезпечити ефективність стримуючої позиції Франції в умовах дедалі більш спірної безпеки.

Джерело матеріала
loader