Країни Балтії від'єдналися від російської енергосистеми
Країни Балтії від'єдналися від російської енергосистеми

Країни Балтії від'єдналися від російської енергосистеми

Країни Балтії від'єдналися від російської енергосистеми 

Від'єднання готувалося вже давно.

Естонія, Латвія і Литва в суботу, 8 лютого, від'єдналися від російської енергосистеми з метою тіснішої інтеграції з Європейським Союзом і підвищення безпеки, повідомляє Reuters.

“Ми досягли мети, до якої так довго йшли. Тепер у нас все під контролем”, - заявив на пресконференції міністр енергетики Литви Жигімантас Вайчюнас.

“Покінчивши з енергетичною залежністю країн Балтії від Росії, ми позбавляємо агресора можливості використовувати енергію як зброю проти нас”, - сказав міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.

Глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у неділю, 9 лютого, виступить на церемонії з нагоди синхронізації країн із системою ЄС.

“Система стабільна, процес відбувається плавно, ніхто не помічає, що щось змінилося”, - сказав міністр енергетики Латвії Каспарс Мелніс.

Міністерство енергетики Литви розробило плани на випадок надзвичайних ситуацій, згідно з якими деякі великі споживачі енергії, такі як заводи, можуть бути тимчасово відключені від мережі в разі дефіциту електроенергії.

Для Росії таке відокремлення означає, що її Калінінградська область буде відрізана від основної енергосистеми країни.

Плани від'єднання країн Балтії від енергосистеми РФ, які обговорювалися десятиліттями, активізувалися після незаконної анексії Криму Москвою в 2014 році. Ця мережа була останнім зв'язком з Росією для трьох країн, які відродилися як незалежні держави на початку 1990-х років після розпаду Радянського Союзу і приєдналися до ЄС і НАТО в 2004 році. 

Після вторгнення РФ в Україну в 2022 році три союзники Києва припинили купувати електроенергію в Росії, але покладалися на російську мережу для контролю частот і стабілізації мереж, щоб уникнути відключень.

З 2018 року країни Балтії витратили майже 1,6 мільярда євро (1,66 мільярда доларів) на модернізацію електромереж для підготовки до від'єднання від РФ, тоді як Москва витратила 100 мільярдів рублів (мільярд доларів), у тому числі на будівництво кількох газових електростанцій у Калінінграді.

 

Джерело матеріала
loader
loader