Опубліковано доповідь Мюнхенської конференції з безпеки: головні тези
Опубліковано доповідь Мюнхенської конференції з безпеки: головні тези

Опубліковано доповідь Мюнхенської конференції з безпеки: головні тези

Росія є єдиною державою у світі, яка перевернула міжнародний порядок у XXI. РФ структурно дестабілізувала своє оточення і порушила суверенітет сусідів.

Про це зазначається у доповіді Мюнхенської конференції з безпеки (MSC).

Росія хоче встановити свій порядок у світі

У доповіді наводять слова кремлівського диктатора Володимира Путіна, який заявляв, що ця війна стосується не лише України, але й принципів, на яких базуватиметься новий міжнародний порядок. Хоча Путін стверджує, що порядок, якого він хоче досягти, – це порядок суверенної рівності, проте імперська поведінка Росії свідчить про протилежне.

Зараз дивляться

Крім того, існують цілком реальні сумніви щодо здатності Росії встановити бажаний порядок.

Росія відкидає однополярний порядок на чолі з США, що виник після холодної війни, і стверджує, що Сполучені Штати разом із союзниками нібито зловживають своїм панівним становищем.

Натомість Росія пропонує свій порядок на основі групи БРІКС, куди нещодавно прийняла Єгипет, Ефіопію, Індонезію, Іран та Об’єднані Арабські Емірати. А ще РФ хоче залучити держави глобального півдня, обіцяючи їм більший міжнародний вплив.

У доповіді зазначається, що Росія претендує на панівну роль у світовому порядку. Її концепція зовнішньої політики до 2023 року проголошує особливе становище Росії як унікальної країни-цивілізації.

Для Путіна Україна не є суверенною державою, а тому він вважає своє брутальне вторгнення легітимним. Важливо, що інтереси Путіна виходять за межі України: вони охоплюють весь колишній Радянський Союз. Російський диктатор хоче, щоб НАТО пішло зі Східної та Центральної Європи. Тож цілком можливо, що Росія може навіть розширитися далі.

Автори доповіді також зазначають, що величезні витрати РФ на війну обмежують можливості Москви допомагати іншим союзникам. Так, Росія нещодавно не змогла надати допомогу Вірменії, союзнику по ОДКБ (Організація договору про колективну безпеку), а також не зуміла запобігти падінню режиму Башара Ассада в Сирії.

Можливості Росії

У доповіді Мюнхенської безпекової конференції наголошується, що на сьогодні РФ не входить до десятки найбільших економік світу, поступаючись Італії, Канаді та Бразилії. Її населення, яке скорочується і становить 145,4 мільйона осіб, менше, ніж у Пакистані, Нігерії чи Бангладеш.

Проте військові витрати Росії доволі неймовірні: 428 млрд доларів, що ставить її на третє місце після США і Китаю. Водночас колективні витрати НАТО на оборону оцінюються у 1,39 трлн доларів. Тобто витрати Росії є значно меншими.

Після невдалого наступу в Україні у 2022 році у 2024 Росія поступово просувалася та захоплювала українські території. Також РФ наростила оборонну промисловість, щорічно постачаючи 1500 танків і 3000 бойових броньованих машин на фронт. Для порівняння партнери України з 2022 року передали ЗСУ 660 танків і 3103 бойових броньованих машин.

Водночас завдяки ухиленню від санкцій, розумній монетарній політиці, переорієнтації на нових партнерів, Росія поки що утримує свою економіку на плаву. Крім того, багато людей в країнах БРІКС все ще прихильно ставляться до Росії.

США прагнуть швидкого завершення війни

США, які є ключовим партнером України, прагнуть швидкого завершення війни шляхом переговорів.

— Якщо партнери України прагнутимуть завершення війни будь-якою ціну, Росія може використати це для отримання вигідної для себе угоди про припинення вогню. Наприклад, зміцнити свій контроль над усіма окупованими територіями, не допустивши при цьому отримання Україною членства в НАТО або інших надійних гарантій безпеки, — йдеться у доповіді.

А такий сценарій дасть Росії час, щоб спланувати нове військове вторгнення в Україну.

Який план США щодо завершення війни в Україні, поки не відомо. Але якщо Білий дім займатиме жорстку позицію щодо Росії, то для Москви таке майбутнє виглядатиме похмурим.

Втрати Росії на війні зростають: за оцінками незалежних джерел, до червня 2024 року в Україні загинуло 120 000 російських солдатів. Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі заявив, що РФ у жовтні 2024 року втратила вбитими й пораненими 41 980 військових. Щоб компенсувати ці величезні втрати, Росія змушена пропонувати новобранцям астрономічні виплати, які більш ніж удесятеро перевищують середній дохід у деяких регіонах.

У Росії на війну також набирають все більше старших і менш боєздатних чоловіків: так, у жовтні середній вік призовників у Москві становив майже 50 років.

Лідерство США

Сполучені Штати залишаються світовим лідером, який несе відповідальність за підтримання міжнародного порядку. Проте новий президент Дональд Трамп вважає створений США міжнародний порядок поганою угодою.

— Ми зробили інші країни багатими, в той час, як багатство, сила і впевненість нашої країни зникли за горизонтом, — наголосив Трамп.

Дональд Трамп погоджується на міжнародну участь США за умови, що на кону стоятимуть вузько витлумачені інтереси Америки.

Протягом тривалого часу існував непорушний двопартійний консенсус щодо ліберального інтернаціоналізму – підтримка демократії та прав людини, вільної торгівлі, міжнародних інституцій та альянсів – підкріплена військовою перевагою, найкраще відповідатиме інтересам США.

Зараз багато хто в Республіканській партії стверджує, що США більше не є глобальною наддержавою з необмеженими ресурсами для підтримки міжнародного порядку. Якщо президент Джо Байден говорив, що США можуть підтримувати Україну та Ізраїль одночасно, то президент Трамп неодноразово наголошував на занепаді Америки.

Витрати США на оборону все ще перевищують витрати будь-якої іншої країни світу. США є єдиною світовою військовою силою з розгалуженою мережею альянсів, і наразі вони модернізують свій ядерний арсенал. Крім того, ВВП США на душу населення майже в шість разів більший, ніж у Китаї.

Китай – прихильник нового багатополярного порядку

У доповіді зазначається, що Китай є найвідомішим у світі прихильником нового багатополярного порядку. Комуністична партія Китаю просуває альтернативні структури, такі як БРІКС, нібито для кращого перерозподілу влади на користь незахідного світу.

Однак, змагаючись за першість зі США, Пекін часто нехтує тими самими країнами, які піднімаються. Зараз Китай намагається наростити військову могутність, проте за нової адміністрації Трампа зусилля США спрямовані на те, щоб перешкодити КНР.

Китай зображує себе захисником країн глобального півдня. Пекін обіцяє демократизувати міжнародні відносини, підтримувати Статут ООН і надати незадоволеним країнам рівне право голосу і простір в рамках міжнародних інститутів і правил.

Крім того, Китай допомагає Росії у війні проти України: з 2022 року він допомагає обходити західні санкції, відправляє товари подвійного призначення (на суму 9 млрд доларів), а також стимулює торгівлю – 38% російського імпорту – це товари з Китаю. А ще Китай нібито допомагає Росії створювати бойові дрони.

Китай намагається позиціювати групу БРІКС, як противагу G7 (Великій сімці). Хоча БРІКС все має вигляд дезорганізованої групи з невеликою кількістю спільних проєктів. Проте це є потужний інструмент для засудження подвійних стандартів Заходу і невдач глобального управління.

Пекін має бути готовим до жорсткої конфронтації з новою адміністрацією США, але може отримати вигоду, якщо  Вашингтон відмовиться від виконання міжнародних зобов’язань або охолонуть відносини із давніми партнерами, йдеться у доповіді.

Джерело матеріала
loader