Нацбанк назвав причина подорожчання товарів та послуг
Нацбанк назвав причина подорожчання товарів та послуг

Нацбанк назвав причина подорожчання товарів та послуг


Фактична інфляція дещо перевищила прогнози Національного банку, опублікованого в Інфляційному звіті за січень 2025 року.

Пришвидшення інфляції в Україні в січні до 12,9% у річному вимірі спричинене зростанням адміністративно регульованих цін і збільшенням витрат, зокрема на енергозабезпечення та оплату праці. Про це у середу, 12 лютого, повідомив Національний банк України у  щодо рівня інфляції в січні 2025 року.
 

“Основною причиною відхилення цінової динаміки від прогнозу було суттєвіше зростання як адміністративно регульованих цін на товари і послуги, так і вартості ринкових послуг через подальше зростання виробничих витрат, зокрема енергозабезпечення і оплату праці, а також податкові та регуляторні зміни”, – йдеться в коментарі.

У НБУ зауважили, що сирі продукти харчування подорожчали в річному вимірі на 11,8%. Оброблені продовольчі товари на 15,9%. Ціни на непродовольчі товари пришвидшили зростання до 4,3%, а темпи зростання вартості послуг становили 14,2%.

Пришвидшення зростання цін пояснюється збільшенням закупівельних цін на сировину, а також виробничих витрат підприємств на електроенергію, оплату праці й логістику.

Вказується, що адміністративно регульовані ціни у січні зросли до 17,5% у річному вимірі. При цьому вартість підакцизної продукції зростала через подальше коригування цін на алкоголь, а тютюнові вироби дорожчали, ймовірно, з огляду на очікуване підвищення акцизів.

Ціни на пальне зросли на 12,1% у річному вимірі. 

Крім того, подорожчали ліки, медичні товари й обладнання. Також зросла вартість місцевого телефонного зв’язку.

Січневе здорожчання порівняно з груднем в НБУ пояснюють збільшенням вартості сировини, підвищенням акцизів і логістичними проблемами. 

Нагадаємо, за підсумками 2024 року рівень інфляції в Україні сягнув 12%. На споживчому ринку в грудні ціни на харчові продукти та безалкогольні напої підвищились на 1,8%.

Також повідомлялося, що наприкінці січня Нацбанк погіршив основні макроекономічні показники на поточний і наступні роки.



Теги за темою
Нацбанк Фінанси ціни
Джерело матеріала
loader