![Інфляція на початку року виявилась вищою за прогнози: НБУ пояснив причини цього зростання](https://thumbor.my.ua/AbNuAjpO9agXxveW8xyS5S6CGIY=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F3%2F941e54f2f0056cdb5816108acb1c0d4a.png)
Інфляція на початку року виявилась вищою за прогнози: НБУ пояснив причини цього зростання
Темпи інфляції в Україні у січні 2025 року досягли 12,9% у річному вимірі, що виявилося вищим за прогноз Національного банку України, передає Politeka.net.
Як пояснили в НБУ, фактичне зростання інфляції перевищило очікування через три основні фактори: значніше, ніж передбачалося, зростання адміністративно регульованих цін, прискорене подорожчання ринкових послуг, а також зміни в податковій та регуляторній політиці.
Незважаючи на це, НБУ залишається впевненим у зниженні інфляції в другій половині 2025 року до цільового рівня 5%.
Сирі продукти харчування подорожчали на 11,8%. Однак ціни на сирі продукти почали сповільнювати своє зростання другий місяць поспіль. Це сталося завдяки рекордно теплій погоді, яка збільшила пропозицію яєць та молока, а також активізації імпорту овочів і фруктів.
Як передає Політека, разом із тим ціни на свинину, курятину та цукор наблизилися до рівня торговельних партнерів через стабільний експорт, а ціни на борошно та крупи зростали через наслідки низьких врожаїв минулого року.
Базова інфляція прискорилася до 11,7%. Подорожчання оброблених продовольчих товарів становило 15,9%. Це зростання пояснюється підвищенням закупівельних цін на сировину та виробничих витрат підприємств, зокрема на електроенергію, оплату праці та логістику. Як наслідок, зросли ціни на хліб, хлібобулочні й м'ясні продукти, а також олію.
Подорожчання світових цін також відобразилося на імпортних товарах, зокрема на сирах, чаї, каві й шоколаді. У той же час ціни на кисломолочні продукти та вершкове масло стабілізувалися завдяки зниженню закупівельних цін на молоко через збільшення пропозиції.
Непродовольчі товари зросли в ціні на 4,3%, прискоривши своє зростання через курсові ефекти. Однак ціни на одяг та взуття залишалися нижчими, ніж у минулому році.
Послуги подорожчали на 14,2%, що також є пришвидшенням порівняно з груднем. Частково це пояснюється переглядом тарифів, зокрема підвищенням тарифів мобільними операторами, актуалізацією платних медичних послуг у державних і комунальних закладах та змінами в підходах до розрахунку вартості поліса ОСЦПВ.
Останні новини України:
Вартість важливих продуктів перерахують: названо товари, ціна яких зміниться.
Ціни на продукти в Україні у 2025 році однозначно зміняться: названо продукти, які найбільше подорожчають.
Ціни зростатимуть й у 2025 році: в НБУ попередили, скільки триватиме удар по гаманцях українців.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)